BaŞakHaber

Engelsiz helikopter turu

Engelsiz helikopter turu

Engelsiz helikopter turu
94 views
08 Aralık 2009 - 1:57

Başakşehir Belediyesi, engellilerin ve engelli yakınlarının yenilik ve gelişmelerle ilgili bilgi sahibi olmalarını sağlamak başta olmak üzere yerel yönetimlerin engelliler için yaptıkları mimari ve kentsel düzenleme ve faaliyetlerle ilgili desteklerini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen “Engelsiz Yaşam Fuarı”na katıldı.

Bu çerçevede “Engelsiz Satranç Turnuvası” düzenleyen Başakşehir Belediyesi, büyük ilgi gördü. Günler öncesinden açıklanan ve çok sayıda görme, bedensel ve işitme engelli oyuncunun başvurduğu turnuvada, görme engelli grubunda Rasim Nizam, işitme engelli grubunda Serap Gümüş ve bedensel engelli grubunda Kerim Yavuz birinci oldu. Turnuvanın en küçük oyuncusu bedensel engelli Hamza Güleç ilgi odağıydı.

Türkiye Satranç Federasyonu hakemlerinin yönettiği karşılaşmalar sonucunda ilk üçe giren görme özürlü oyunculara kupalarının yanı sıra kabartma saat, işitme ve bedensel engelli oyunculara da fotoğraf makinesi armağan edildi.

Turnuvanın birincileri ve en küçük oyuncusu Hamza Güleç, kendilerin bekleyen helikoptere bindirilerek İstanbul semalarından İstanbul’u izlediler. Korkuları ve heyecanları birbirine karışan birinciler daha sonra uçmanın keyfini çıkardılar.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, İstanbul milletvekili Lokman Ayva, ses sanatçısı Metin Şentürk ve çok sayıda engelli vatandaşın katılımıyla açılan fuarda Başakşehir Belediyesi’nin standı takdir topladı. Başakşehir Belediyesi standında yer alan ve kendisi de bedensel engelli olan Faruk Çağla’nın karikatürlerinden oluşan sergiye de ilgi büyük oldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.