BaŞakHaber

Berberlerin de korsanı çıktı

Berberlerin de korsanı çıktı

Berberlerin de korsanı çıktı
116 views
12 Ocak 2010 - 2:36

İstanbul Berberler Odası`nın 2 yıl süren araştırmasına göre kentte çalışan kayıtlı berber sayısı 8 bin. Bunlardan 2 bin 267`si ise korsan.

Her erkeğin ayda en az bir kere gittiği berberler, korsan meslektaşları yüzünden sıkıntıda. Berberler Odası, 13 milyona yaklaşan nüfusu ile Avrupa`nın 21 ülkesinden daha kalabalık olan İstanbul`da 2 yıldır bir çalışma yürütüyor. Çalışma izni olmayan ve devlete vergi vermeyen berberleri tespit eden odanın hazırladığı rapora göre kent genelinde kayıtlı 8 bine yakın berber var. Bunlardan 2 bin 267`si kaçak. Korsan berberlerin esnafı mağdur ettiğini belirten İstanbul Erkek Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, `Kaçak berberler ne fiyat tarifesine uyuyor ne vergi veriyor ne de çalışma ruhsatı bulunduruyor.` diye konuştu. Berberlerin denetimi konusunda ilçe belediye başkanları ile birebir görüştüğünü ifade eden Akyüz, `Belediye başkanlarımız bu konuda bize destek olmalı. Korsan berberlere karşı el ele verip çalışmalıyız. Ayrıca yasal bir düzenleme getirilerek Berberler Odası`nın da denetim ve inceleme görevi bulunmalı.` dedi.

İstanbul`da 27 ilçede yapılan tespitlere göre en fazla kaçak berber Ümraniye`de. Ümraniye`yi Güngören, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bağcılar ve Avcılar takip ediyor. Yaptıkları denetimleri belediye ile paylaştıklarını kaydeden Akyüz şunları söylüyor: `2007 yılında Avcılar`da 17 kaçak berber tespit etmişken bu rakam 2009`da 70`e yükselmiş. Aynı rakam Küçükçekmece`de 93 iken bu yıl 104`e çıkmış. Bunların önüne geçilmesi için kanuni düzenlemenin yapılması gerekiyor.`

Başakşehir`de yeni açılan birçok berber dükkanının ne belediyeye ne Maliye`ye ne de odaya kayıtları olduğunu dile getiren berber Oktay Özcan, `Dükkanımın etrafında 35`e yakın berber var. Bir denetim yapılsa bu sayı 15-20`ye iner. Ben işimi bıraktım, bu kaçak berberleri belediyeye şikayet etmekle uğraşıyorum.` diyor. Korsanların düşük ücretle müşteri topladığını aktaran Özcan, `Ustalık belgemizle, yanımızda çalıştırdığımız işçinin kalfalık belgesiyle, odaya, belediyeye kayıtlarımızla her şeyimiz tam. Vergi de vermedikleri için çok rahat ucuz fiyata kesim yapıyorlar.` ifadelerini kullanıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.