BaŞakHaber

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
103 views
06 Mart 2010 - 0:03

8 Mart; kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği mücadelenin temsili başlangıcı olarak kabul edilen ve 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından da ilan edilen Dünya Kadınlar Günü.

(8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün geçmişi çok eskilere dayanıyor.
1857 yılı Mart Ayı’nda, konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40 bin işçinin, çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı, ABD’nin New York kentinde başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi can verdi. Bu yangında yaşamını yitiren kadın işçilerin anısına 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerisi oy birliği ile kabul edildi; 1975 yılını Dünya Kadınlar Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü de 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.)

Başakşehir Belediyesi Dünya Kadınlar Günü’nde, kadın sağlığına gösterdiği önemin gereği Meme Sağlığı Derneği işbirliği içinde “Kadınlarımız Bilinçleniyor: Meme Sağlığı” konulu panel düzenleniyor.

8 Mart Pazartesi günü saat, 13.00- 15.00 arasında Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda yapılacak olan panele konuşmacı olarak, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyon Başkanı ve İstanbul Meme Derneği Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radiodiagnostik A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkin Arıbal, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Eralp, İstanbul Üniversitesi. İstanbul Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çizmeci, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Özkan veTiyatro Oyuncuları Canan Ergüder ve Tardu Flordun,  Meme Sağlığı Derneği Üyesi Ecz. Özlem Pamuk Aydoğan katılıyor.

Seminere katılan kadınlara, ücretsiz olarak mamografileri çekilecek ve meme taraması yapılacak.

Gelişim Akademisi kursiyerlerinden Türk Halk ve Sanat Müziği konseri

8 Mart Dünya Kadınlar Günün vesilesiyle Başakşehir Belediyesi Gelişim Akademisi Türk Halk ve Sanat Müziği konseri düzenliyor.

Gelişim Akademisi kursiyerlerinden oluşan Türk Halk ve Türk Sanat Müziği topluluğu Anadolu’nun her yöresinden ezgilerle, türkülerle ve oyunlarla ünlü güfteci ve bestecilerin unutulmaz şarkılarını buluşturan bir müzik ziyafeti sunacaklar.

Emrah Çavaz yönetiminde Türk Halk Müziği, Pınar Barut yönetiminde Türk Sanat Müziği Konseri8 Mart Pazartesi günü saat, 19.30’da Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.