BaŞakHaber

Başakşehir’de tiyatro keyfi

Başakşehir’de tiyatro keyfi

Başakşehir’de tiyatro keyfi
116 views
09 Mart 2010 - 21:10

Başakşehir’de her ay, düzenli olarak, Başakşehir Kültür Merkezi ve Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul Tiyatro Salonu’nda yetişkinler ve çocuklar için tiyatro oyunları sahneye koyuluyor. Tiyatro severlerin büyük ilgiyle karşıladıkları oyunlar, izleyicilerin yoğunluğu nedeniyle zaman zaman iki  veya daha fazla kez sergileniyor.

Mart Ayı’nda;

Birlik Sanat Tiyatrosu tarafından sahneye konulan ve Ulvi Alacakaptan’ın yönettiği tek perdelik bir dram Başkasının Ölümü, 

Fırat Kültür Merkezi tarafından sahneye konulan ve Birgül Ulusoy’un yönettiği iki perdelik bir dram Hırsız,

Duru Tiyatro tarafından sahneye konulan ve Emre Kınay’ın yönettiği iki perdelik bir komedi Aşk Her yerde,

Püren Prodüksiyon tarafından sahneye konulan ve Tülay Doğan’ın yönettiği iki perdelik komedi Alo Orası Tımarhane mi? İstanbul Dünya Sahnesi tarafından sahneye konulan ve Cengiz Demir’in yönettiği iki perdelik dram Özlenen Çanakkale Ruhu  gibi yetişkin oyunları ve Bülent Aksu tarafından oynatılan Kukla Gösterisi, Beştaş Çocuk Tiyatrosu tarafından sahnelenen tek perdelik müzikal çocuk oyunu olan Bir Prenses Masalı, Ercüment Doğan tarafından yönetilen Şen Şakrak Kabare gibi çocuk oyunları yer alıyor.   MART AYINDA YETİŞKİN TİYATROSU:

Başkasının Ölümü

Birlik Sanat Tiyatrosu

Tek perdelik dram

Yazan: Mohksen Mahmelbaf
Reji ve Çevre Düzen:  Ulvi Alacakaptan
Teknik Yönetim: Funda Cansever
Oynayanlar: Ulvi Alacakapta, Akın Güneş, İhsan Ustaoğlu, Davut Akgül, Nedim Çağlar,

Oğuz Alper, Adnan Menderes Çelik

Hikaye bir karargahta geçiyor. Çok büyük bir imha harekatına hazırlanan bir ordu komutanı, gece yarısı imha harekatı için son hazırlıklarını yapmaktadır. Bu savaş bitince başkomutan olacak ve bütün hayallerine kavuşacaktır. Son hazırlık ve kontrolleri yaptığı sırada düşman komutanı şartsız teslim olmayı teklif etmesine rağmen, bu teklifi aşağılayıcı bir şekilde geri çevirmiştir. Bir ülkeyi yok etmeye hazırlanan komutanı imha emrini vereceği sırada davetsiz bir misafir gelir. Ölüme hiç ihtimal vermeyen ve iktidarının zirvesinde olan bir komutan için bu çok acımasız bir sürprizdir.

(İranlı ödüllü yönetmen Muhsin Mahmelbaf´ın yazdığı ve Ulvi Alacakaptanın yönettiği oyun, ilk olarak 1990´da sahnelenmiş ve geniş yankı uyandırmıştı.

Birlik Sahnesi’nin repertuarında önemli bir yer teşkil eden Başkasının Ölümü, tek perdelik bir dram. Bir Efendi ile kölesini, bir ordunun başkomutanı ile sıradan bir askeri, zengin ile fakiri eşitleyen tek bir gerçek var ve bu gerçek en çok hatırlanması gereken yer ve zamanda bile belki de bilerek unutuluyor).   Hırsız

Fırat Kültür Merkezi

2 Perdelik dram

Yazanlar: M. Alp Arslan, Erdem Baki, Ramiz Çetintürk
Yöneten: Birgül Ulusoy

Oyuncular: Erkan Fırat, İlker Kalay, Ceyhun Güneş, Esra Karabatar, Yakup Gökçen, Aykut Köseler, Nurdan Albamya, Faruk Ceyhan, Yusuf Düzenli, Erkan Gündüz, Recep Cavdar

Gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkılarak hazırlanan oyunda, hayatını hırsızlıkla geçiren Selim ve iş ortağı Nihat’ın maceraları anlatılıyor.

Hırsızlık mesleğinde kariyer yapan iki kafadar, hırsızlığı kolay para kazanmanın bir yolu olarak görmekte ve hiç yakalanmamış olmalarıyla övünmektedirler. Fakat bir akşam  küçük bir dikkatsizlik sonucu yakalanıp hapse atılırlar. İki kafadarın hapishanede karşılaştıkları olaylarsa onların hayatını altüst edecektir. Derin bir iç muhasebeye girişen Selim, kendisi ve peşinden sürüklediği arkadaşı için bir kurtuluş yolu aramaya başlar. Gördüğü bir rüyada bunun işaretleri vardır. Ama nasıl olacaktır? İşte böyle bir anda, hapis hayatı kendisi için bir ilim irfan mektebine dönüşen Muhittin ona yardım eli uzatır ve vicdan azabından kurtulmasını sağlayacak reçeteyi sunar. Hırsız; toplumun suçlulara bakışı, günahlarından pişman olan bir insanın Allah’ın merhametine sığınması, samimi bir tövbenin etkileri gibi incelikli konuları ele alıyor.  

Aşk Her yerde

Duru Tiyatro

2 Perde-komedi

Yazan: Simon Williams

Yöneten: Emre Kınay

Oyuncular: Emre Kınay , Pelin Körmükçü , Sait Genay , Bahar Yanılmaz ,

Cem Yanılmaz

Orta yaşlarını sürmekte olan Leonard Loftus; asi ve uçarı kızı Dee Dee ve bir türlü yaşlılar evine gönderemediği babası Gus ile aynı evi paylaşan “sıkıcı” bir istatistikçidir. 

Leonard, karısı tarafından da terk edilmesiyle, hayatı ıskaladığını fark eder ancak Dee Dee ve Gus´ın kendisini baştan çıkarmak için harcadıkları tüm çabalara karşı koyarak, sayısal verilere dayalı rutin hayatını sürdürmekte diretir. Bu utangaç, sıkıcı ve hatta “düz” adamın çocukluğundan beri içinde yaşattığı bir tutkusu vardır: Yazmak! Sadece kadınların katılabildiği bir yarışmaya, Myrtle Banbury adı ile gönderdiği romanın derece kazanması ise, beklediği son şeydir. Hiç beklemediği bir anda, bir telefon ile hayatına giren Harriet Copland  “Cennette Buluşalım” adlı aşk romanını yayınlamak için Leonard‘ a yüklü bir ücret teklif eder. Ortada küçücük bir problem vardır:  Harriet´ı gördüğü ilk andan itibaren aşkın pençesine düşen Lenny, kitabının yayınlanabilmesi için, Harriet´ı kandırmak zorundadır.  

Alo Orası Tımarhane mi?

Püren Prodüksiyon

2perde / Komedi

Uyarlayan-Yöneten: Tülay Doğan

Oyuncular: Ercüment Doğan, Nejmi Aykar, Faruk Karaçay, Armağan Kurt,

Buket Eker, Figen Özmiş, Özkan Ayalp, Selda Özen Türk izleyicisinin daha önce örneklerini sinemada izlediği utulmaz kadrolu Süt Kardeşler adlı filmin tiyatroya uyarlanmış hali, Alo Orası Tımarhane mi’ de, bahriye askerleri arasında geçen komik durumlar işleniyor. Temposu hiç düşmeyen 2 perdelik oyunda, kahkahanın da ardı arkası kesilmiyor.  

Sunay Bey Tarihi

Beşiktaş Kültür Merkezi

2 Perdelik gösteri

Yazan : Sunay Akın

Yöneten : Sunay Akın

Oynayan : Sunay Akın

Yaklaşık iki saat, bildiğiniz tarihi unutup, Sunay Akın Tarihine doğru yelken açacaksınız. Yine okumak olgusundan başlayacak ve eski haritalar, eski haritaların okunmasından bahsedecek, Dikilitaşta saklı gemiyi görüp, Kanuni´nin Bağdat seferi sırasında Anadolu´yu korumak için Van Gölü´ne bırakılan orduda gölde yüzdürülmek üzere gemiler yapan adamın öyküsü bizi Edirne´de yazılan bir hatıra defterine çıkaracak.

Mezarı ülkemizin en batısında yer alan Ressam Hasan Rıza´nın öyküsünden, Taksim´deki Cumhuriyet Anıtındaki ayrıntıya adımlar atacağız, bilgi köprüsünden geçerek

Cumhuriyetimizin 10.Yıl kutlamalarından bir kablo öyküsünün ardından İstanbul´un köle tarihinden adımlarımızı Çamlıca Tepesine, oradan da Rusya´nın en büyük şairlerinden birinin dizelerine atlayacağız, bu yürüyüş bizi, Ay´a ayak izini bırakan James Irwin´in iç dünyasına yolculuğa çıkaracak… Haliç´de bir timsahla yol alıp Çanakkale´yi deniz altından geçen U-21 Denizaltısı ve kaptanının öyküsünü ve daha niceleri  

Hastasıyız

İstanbul Kraliyet Tiyatrosu

2 Perde / Komedi

Yazan ve Yöneten: Saygın Delibaş-Fethi Kantarcı

Oyuncular: Ahmet Saraçoğlu, Serdar Orçin, Serhan Ernak, Fırat Doğruoğlu, Alper Düzen, Caner Özyurtlu, Barış Başar. Muayenehanesine gelen hastalarının sorunlarını çözmeye çalışırken, kendisini tam bir kördüğümün içinde bulan psikologun düştüğü birbirinden komik durumları konu alıyor. Hepsi oyunculuk adına yeteneklerini ispatlamış olan genç ve tanınmış tiyatrocuların, başarılı performans sergiledikleri Hastasıyız´ın ikinci Perdesinde, izleyenlere keyifli bir sürpriz var. İkinci perdenin finali pek çok ünlü oyuncunun yer aldığı tadı damağınızda kalacak 15 dakikalık kısa bir filmle noktalanıyor. Bu oyunu izlerken kahkahalarınıza engel olamayacaksınız.   Özlenen Çanakkale Ruhu

İstanbul Dünya Sahnesi

2 Perde / Dram

Yazan Ve Yöneten: Cengiz Demir

Oyuncular: Cengiz Demir, Mustafa Yurttaş, Zeynep Yılmaz, Mahmud Bilal Kaya, Sümeyya Büyük, Mehmet Aksoy, Pelin Okçuoğlu, Kamil Demir

Celadet Bey, bir Çanakkale gazisidir. Deniz kenarında dolaşırken milli ve manevi değerlerimizden uzaklaşmış bir gençle karşılaşır. Celadet Bey’in bakışlarından hoşlanmayan genç, alaycı bir tavırla nedenini sorar. Celadet Bey zamane insanını anlamadığını söyler ve kendi zamanlarındaki gibi olmadığından dert yanar. Genç aynı alaylı tavırlarla onu küçümser. Eskide kalmış bir insan olarak düşünür. Fakat Celadet Bey’in bir derdi vardır. O da Çanakkale’yi kazandıran ruhun gencin şahsında günümüz insanında giderek kaybolmasıdır ve gencin dikkatini bu konuya çekmek istemektedir.

Gencin hiçbir zaman iyi günlerin gelmeyeceğini söylemesine karşın Celadet Bey, milletimizin mayasının sağlam olduğuna ve tekrar eski ihtişamına kavuşacağına inanır. Bunun da şartı Çanakkale Savaşı’nı kazanan insanımızın neslinin de tekrar atalarının sahip olduğu o birlik ve beraberlik duygusunu yakalamasıdır. Gence Çanakkale Savaşından, kareler göstererek, fedakârlık örnekleri sunarak, ona düşüncesini anlatmaya çalışarak, onu o günlere götürür.

Öğretmen olan Ahmet Rıfkı ve Mehmet’in cepheye gönüllü gitmesi, vurdumduymaz biri olan Abbas´ın vatan savunması söz konusu olunca gözünü kırpmadan cepheye koşması; geride kalan anaların ve genç kızların yaptığı fedakârlıkları; yaşları küçük olmasına rağmen öğrencilerin de cepheye gitmesi gibi kahramanlıklar anlatılmaktadır. Celadet Bey, yeniden bir dirilişin de ancak aynı Çanakkale ruhuna sahip insanlarla gerçekleşeceğini ifade etmektedir.  

Aysa Prodüksiyon

Yazan ve Yöneten: Savaç Dinçel

Oyuncular: İlker Ayrık, Aykut Taşkın

2 Perdelik komedi Baba baskısıyla büyümüş olan bir adamın, babasının ölümü ardından intihar etmeye karar vermişken, çocukluğu ve gençliğiyle yüzleşmesini, diğer kişiliğiyle çatışıp yeni bir kimliğe bürünüşünü ele alıyor.   MART AYINDA ÇOCUK TİYATROSU: Kukla Gösterisi

Tiyatro Alkış

Tek Perde

Oynatan(Hayali): Bülent Aksu

Geleneksel motiflerden uzaklaşmadan modern bir dille oynatılan bu oyun, Hacivat’ın Karagöz’e iş bulmasıyla başlar. Karagöz gelen Arap, Beberuhi, Himmet gibi tiplerle işe alınmak için konuşur. Ama cahilliğinden hiçbir işi başaramaz. Çocukların da yardımıyla okula gitmeye karar verir.

 Bu oyun; geleneksel ve güçlü bir figür olan “Karagöz” aracılığıyla okumanın ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.

Bir Prenses Masalı

Beştaş Çocuk Tiyatrosu

Tek perde – Müzikli Çocuk Oyunu

Uyarlayan: Ercüment Doğan
Yöneten : Ercüment Doğan
Oyuncular: Oğuz Okul, Barış Azizi, Zeynep Yılmaz, Bugay Akman, Özkan Ayalp, Yasemin Tunca, Gözde Vatansever, Şilan Düzdaban

Bir Prenses Masalı, çok uzak bir ülkedeki Kral ve Kraliçenin bir ilkbahar sabahı dünya güzeli bir kız çocukları olur. Doğduğu gün ülkede büyük bir şölen düzenlenir. Ülkedeki herkes ve Krallığa hizmet eden melekler de gelir. Fakat o gün davet edilmeyen en yaşlı melek, kötü bir dilekte bulunur. Dileğe göre güzel prenses ve tüm krallık yüz yıllık derin bir uykuya yatacaktır…

Bu Yasak İğne Ülkesinde uyuyanları, karşı ülkenin genç prensi, prensesi öperek uyandıracaktır. Masalsı bir atmosferle hazırlanan oyundaki özgün müziklerde muhteşem bir renk katıyor.

Şen Şakrak Kabare

Beştaş Çocuk Tiyatrosu

Tek perde – Müzikli Çocuk Oyunu

Yazan: Faruk Karaçay

Yöneten: Ercüment Doğan

Oynayanlar: Ercüment Doğan, Nedret Özbek, Dicle Alkan, Levent Karataş, Tuncay Gürel, Cemil Usal

Çocuklar için hazırlanmış bu kabarede, skeçlerle; yalancılık, temizlik alışkanlıkları, arkadaşlık, yardımlaşma, yetişkin-çocuk ilişkileri, çalışkanlık, tembellik, trafik kuralları, özürlülerle ilişkiler, çevre duyarlılığı ve soru sormanın önemi gibi temalar sunulmaktadır. Bu kabarenin en önemli özelliği; her çocuğa ve içindeki çocuğu öldürmemiş yetişkinlere de hitap etmesidir. Danslar ve şarkılarla zenginleştirilmiş bu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.