BaŞakHaber

MHP Başakşehir Türk Ekonomisini masaya yatırdı.

MHP Başakşehir Türk Ekonomisini masaya yatırdı.

MHP Başakşehir Türk Ekonomisini masaya yatırdı.
92 views
10 Mart 2010 - 0:42

Ekonomik Değenlendirmeler Işığında Türk Sanayi Sektörü”  konulu konferansa MHP İzmir Milletvelili Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu‚ MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu‚ MHP MYK üyesi Celal Adan‚   MHP Başakşehir İlçe Başkanı Aytekin Horasan‚ MHP İl yönetim Kurulu Üyesi ve 3. Bölge Başkanı Volkan Yılmaz‚ MHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Hüseyinoğullar ve Murat Türkmen‚ İskobir Başkanı Yusuf Akgün ve Kooperatif başkanları ve bir çok iş adamı katıldı.

Ev Sahibi İlçe Başkanı Aytekin Horasan Yaptığı açılış konuşmasında Başakşehir ilçe sınırları içerisinde bulunan  Yurtdışına ihracat yapabilen Ortadoğu içerisinde oldukça saygın bir yeri olan  İOSB’ye sahip olduğumuz için kendimizi şanslı hissediyoruz. Dünyaya açılan penceremiz olarak kabul ettiğimiz İOSB’nin dahada başarılara imza atması için MHP Genel Merkezi‚ MHP İstanbul İl Başkanlığı ve MHP Başakşehir İlçe Başkanlığı olarak her zaman ve daimi olarak yanınızda olduğumuzu bildirmek isteriz. MHP tüketici sağlığını tercihlerini gözeten‚ çevre normlarına uygun üretim yapan‚ yerel kaynakları harekete geçiren nitelikli iş gücü istihdam eden ileri teknoloji kullanan ve üreten‚ özgün tasarım ve marka yaratarak ulusal ve uluslar arası piyasada rekabet edebilen bir sanayi oluşturulması temel amacımızdır‚ dedi.

MHP MYK Üyesi Celal Adan Kobilerin canlandırılması işsizliğin giderilmesi‚ Avrupa’da ve Dünyadaki gelişmeleri yakalamamız açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı.

MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu MHP’nin yer aldığı koalisyon süresince Kobiler ve Türk Sanayisi için kararlı bir siyasi irade ortaya koyma cesareti gösterdiğini‚ yarınların büyük Türkiye’sinin inşası noktasında helaliyle üretken‚ helaliyle kazanan sanayicilerimizin MHP iktidarına ihtiyacı olduğunu vurguladı.   MHP İzmir Milletvelili Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu öncelikle Evsahibi MHP Başakşehir ilçe Başkanlığı‚ İskobir Başkanlığı ve MHP İstanbul İl Başkanlığına teşekkür ederek başladığı konuşmasına “Ekonomik Değenlendirmeler Işığında Türk Sanayi Sektörü” konulu konferanslar serisinin ilkini Türk ekomisinin toplam katma değerinin %40’nı oluşturan İstanbul’dan‚ İstanbul’da Kobi kenti İOSB’den başlatmayı uygun gördük dedi.   Tanrıkulu; Türkiye’nin gündemi o kadar karmaşık o kadar farklı bir noktaya gidiyor ki biz uzun süredir istiyoruz ki Türkiye’nin  gündeminde artık ekonomi olsun. MHP’nin burada olduğu gibi Türkiye’nin asıl gündemi olan reel sektörün problemlerini gündeme getirmek için yollara düştüğünü bildirdi.

Türkiye ekonomisinde söylenildiği gibi kriz teğet falan geçmemiştir.  2008’den itibaren hızlı bir şekilde küçülmeye başlamış‚ ekonomimiz 2009 yılı verilerine göre dünyanın en hızlı küçülen ekonomisi olan japonya’dan daha  geriye düşmüştür.

Uluslar arası kredi notu değerlendirme kuruluşları Yunanistan’a bile içinde bulunduğu krize rağmen uzun vadede riskli olarak kabul edilmiş ama kredi verilebilir anlamı taşıyan BBB+ notu verirken‚ Türkiye için ise BB+ verilmiştir.

Küresel krizler fırsata çevrilebilmesi kriz çıkmadan önce krizi öngörerek alınacak tedbirlerle mümkündür.

Bankacılık sektörü krizden etkilenmedi deniliyor‚ bunun sebebi hani beğenilmeyen 54. Hükümet döneminde o dönemde biz merkez bankasını bağımsız kıldık‚ bankaları güçlendirdik‚ bazı bankaları rehabilitasyona aldık bir kısmı devletleştirildi‚ bir kısmının bilançoları düzeltildi işte o sayade bu gün bankacılık sektörü krize girmedi. Ama gel gör ki  reel sektör açısından en ağır tahribatların yaşandığı bir dönemden geçiyoruz.

MHP Olarak küresel krizin hissedilmeye başlandığı 2008’de kriz izleme komisyonu kurduk bende bu komisyonun üyesiyim‚ komisyonumuz tespit etmiş olduğu önerileri hem kamuoyu ve hükümetle paylaşmış ancak bunları hükümet hiçbir zaman dikkate almamıştır dedi.

(www.BasaksehirRehberi.com)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.