BaŞakHaber

Deprem Konutlarının Yükselişi

Deprem Konutlarının Yükselişi

Deprem Konutlarının Yükselişi
131 views
14 Mart 2010 - 19:17

1999 depreminde evi yıkılanlara 2001 yıllarında ikitellide yapılan deprem konutları birçok eksikle birlikte teslim edilmiş.

Bunların dışında başakşehir 1. etaptan ve 4. etaptan uzak olması kışları ulaşım sorunu ve donma sorunu yaşayan site sakinleri, kışları kurtların bile indiği site 5. etap yapılması ile doğu tarafı doldu, 2005 yılında site yönetimi ve İETT görüşmeleri sonucu otobüsler siteye gelmeye başladı.

Güney tarafında metro ve metrocity tarzı bir alışveriş merkezi yapılması, batı tarafında yapılan oyak siteleri ile kuzey tarafı ise kayabaşı, arnavutköy bağlanma çalışmaları ve aradaki arazinin pek yakında yapılaşma olacağı gündeme gelmesiyle başakşehirin merkezinde bir site olarak deprem konutlarının kaderi değişiyor.

Kurulum alanının geniş arazi yapısına kurulması, 5 katlı radyal temel, perde beton binalardan oluşması, net 100 m2 kullanım alanlı dairelerden oluşması, 10 ve 20 dairelik binalardan oluşması, otopark alanının yeterli olması, yeşil alan ve bahçenin göz doldurandan fazla olması, Tapularının artık verilebilmesi, bu sitelerin cazibesini arttırıyor.

Şu an daire satış fiyatları 150 bin YTL den başlıyor. Bakımlı daireler 200 bin YTL kadar çıkıyor. Kiralar ise 600 YTL başlıyor.

Bir zamanlar alt gelir gurubunun tercihi olan site, şimdi çevrenin prim yapmasıyla birlikte bir yandan modernize olurken bir yandan da sosyo kültürel yapısı yeniden yapılanıyor.

Gelecekte ise ki;

5 yıl içinde 11-13 katlı binalardan sıkılan, villa tarzı az katlı binalarda oturmak isteyen elit ve saygın insanların toplandığı “Alkent 2000” misali bir görünüm alması beklenmektedir.

5. etap orman ve piknik alanına yürüyüş mesafesinde olması, metroya, başakşehirin dev alışveriş merkezine yine yürüyüş mesafesinde olması sitenin cazibesini arttırıyor. Şu an değeri çok anlaşılmayan bu saklı kent 5 yıl içinde başakşehirde gözde mekanlardan biri olması beklenmektedir.

Kaynak: BaŞakHaber.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.