BaŞakHaber

Marka Olmak

Marka Olmak

Marka Olmak
105 views
14 Mart 2010 - 18:53

Apple reklama para harcamadan i-phone’u marka yaptı. İnsanların, markette 5-25 kuruş olan bir kahveyi almak için, Starbucks’ta kuyrukta bekleyerek neden 5 YTL. ödediğini şöyle açıklayabiliriz:

Akıllı bir perakendeci kendini bir tiyatro işletiyor gibi görür. Öyle bir tecrübe yaşatırsınız ki insanlar size daha çok para öder. Starbsucks yolunu bulmuş. Öyle bir şey vadediyor ki bir fincan kahveye daha çok ödüyorsunuz. Oturuyorsunuz, bilgisayarınızı açıp kablosuz internet kullanıyorsunuz. Arkadaşlarınızla buluşuyorsunuz. Bir ürünü daha yüksek fiyata almanız için görünenin üstünde bir şey sunulur. Marka da budur. Marka bir vaattir. Marka bir şeyi temsil etiği zaman güç kazanır. Markayla işleyen şirketler vardır. Örneğin Coca-Cola.

Marka olmak ne demek? Büyük marka olmak ne demek?

Günümüzde iz bırakan kişi ve şirketler haline gelebilmenin ana şartı, güçlü bir marka oluşturmak olarak şekillenmiş durumda. Herkes marka olmak ister. Marka olmak ne ister? Para mı? Kalite yönetimi mi?

Marka oluşturmada, ilk adım çok önemlidir. Bu adım markanıza iyi bir isim bulmak olacaktır. Ev sahibinin kolay anımsayabileceği bir isim, seveceği bir isim Benzerlerinizden farklı bir isim

Logonuz ya da ambleminiz nasıl olursa olsun mutlaka marka isminiz okunaklı olmalıdır. Sadece amblemle iletişim kurma hatasına düşmeyin, tüketicilerin Nike amblemini saniyenin onda birinde algılamalarının sebebi Nike’ın 20 yıl boyunca başarıyla uyguladığı marka iletişimidir.

Batıda markanın fonetik yapısı kadar “müzikalitesi” de önemlidir. Markayı seslendirdiğinizde uyumlu notalar ve tatlı ritmik titreşimlerin oluşması beklenir. Psikoloji açısından bu özellikler markanın insanın alt bilincine filtre olmasını sağlar. Marka saptanırken biraz tecrübe biraz da estetik duyarlılık işe karışır. “U,ö,ç,t,ğ,ü,g,y,z” gibi harfler genellikle marka fonetiğini ve müzikalitesini bozar. Sonu sesli harflerle biten markalar şanslıdır. Özellikle “a,o gibi açık tonaliteli sesliler” bir marka için ideal ses kompozisyonları oluşturur. Örneğin “Arko” yukarıdaki kıstaslara birebir uyan harika bir marka adıdır. Hem akılda kolayca yer eder, hem de Türk ağzına yakışan kendine özgü tok bir titreşimi vardır. Dahası başka dillerde güzel çağrışımlara neden olan bir yapıya sahiptir. Arko’da sürpriz yaratan bir anlam karışması ya da dolaylı ima yoktur.

Global Marka Olmak:

Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya gibi büyük ülkelerin hiç birinin global markaları yok. Brezilya’da, Çin’de, Hindistan’da üretilmiş pek çok ürün var ama marka yok. Küçücük İsveç’in kaç markası var? Bir sürü sayabilirsiniz. Ya İsviçre’nin? Saatler, çikolatalar. Küresel markanın basit bir şekilde dünyanın her yerinde bulunması ve tanınması gerekir. Globalleşme; “Alman iş adamının İtalyan Armani giymesi, İngiliz arkadaşıyla Türk lokantasında yemek yemesi, televizyonda Amerikan dizisi izlemesidir.

Global bir marka oluşturmanın yolu;

önce yerel pazarda güçlü olmak, sonra komşu ülkelere girmek, buralarda da başarılı olduktan sonra tüm dünyaya açılmaktan geçtiğini söyledi. Global marka oluşturmak için uzun yıllar gerekir, illa bir markayla değil bir ürün çeşidiyle de global marka kalite imajı oluşturulabilir.

Marka olma yolunda kendinize ve ekibinize ilk soracağınız soru stratejinizin ne olduğudur.

Büyük paralara büyük reklamlar yaptırmamıza gerek de yok. Unutmayın reklamla tanıtım aynı şey değildir, reklam sizin kendiniz hakkınızda söyleyeceğiniz şeylerken, tanıtım başkalarının sizin hakkınızda söyleyeceği şeylerdir, ve tanıtım her zaman daha etkilidir. İlklik referansına sahip olmanız zaten size bir haber değeri yükleyecektir, bu değeri iyi kullanın. Hiç reklam yapmadan sadece fısıltı gazetesiyle marka olmuş şirketler vardır. Oluşturduğunuz mesajın arkasında durun bıksanız da, usansanız da mesajınızdan vazgeçmeyin. Volvo bugün güvenlik kelimesiyle birlikte anılıyorsa, bunun arkasında yıllar boyu süren bir istikrar vardır. İstikrar başarıyı getirir. Kısa süreli başarıların peşinden koşmayın, markalaşmak uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Kimse iki günde marka olamaz.

Müşteri gözünde marka olmak;

Tüketici gözünde markanızın ifade ettiği değerle alakalı bir durum. Günümüzde bir çok durumda “marka olmak” sözcüğü ile ifade edilmeye çalışılan şey de, o markanın, tüketici gözünde itibarlı bir yere ulaşması olarak tanımlanabilir. Peki nedir tüketici gözünde markayı marka yapan şey? Yaptığınız reklam ve tüm tanıtım çalışmaları mı bunda etkendir, yoksa ürettiğiniz ürünün mükemmel kalite seviyesi mi? Bunu anlayabilmek için, markanın ne gibi bir ihtiyaç ile kullanılmaya başlandığına bakmakta fayda var.

Markanın temel fonksiyonu: Güven

Yapacağınız hiçbir tanıtım aktivitesi ve reklam, güven oluşturmayı başaramamış bir markanın, tüketici gözünde bir marka olmasını sağlayamayacaktır. Aksine, tüketici gözünde güven oluşturamamış bir markanın, yapacağı her türlü tanıtım aktivitesi de, aslında çöpe atılmış olacaktır.

Peki güveni nasıl oluşturacaksınız? Öncelikle, tutarlılık ve istikrardan bahsetmek lazım. Yani, bir marka olarak müşteriye sunduğunuzu ifade ettiğiniz değerler ile, müşterinin gerçekten faydalandığı değerlerin örtüşmesi gerekmekte. Ayrıca, bu sunulan değerlerin, zaman içinde mümkün olduğunca az değişikliğe uğraması. Müşterinin, reklam, diğer tanıtım ve ürün paketinde bahsettiğiniz faydaları elde edebilmesi, tüketici gözünde “marka olmanın” ilk adımı. Bunu sağlayamayan markaların, uzun ömürlü olma ihtimalleri çok düşük.

Büyük marka olmak için, reklama ihtiyacınız yok!

Bir çok markanın “büyük marka” olma tarihçelerine baktığınızda, geleneksel reklam aktivitelerine çok az başvurduklarını görürüz. Günümüze yakın bir örnek verirsek, 90lı yılların ortalarında hizmet vermeye başlayan amazon.com, geleneksel reklam çalışmasına hiç başvurmadan, dünyanın en büyük perakendeci şirketlerinden biri olmuştur. Tüketici gözünde çok prestijli bir noktaya gelmiş olan Mercedes-Benz markasına ne demeli? Mercedes’in yaptığı reklamın, prestiji daha düşük markalardan çok daha az olduğunu, sadece seyrek olarak prestij reklamları ve sponsorluklar aldığını fark etmişsinizdir herhalde? Bu iki markanın da geçmişine baktığımızda, bütün diğer faktörlerin yanında, tüketici güvenini kazanmak için her şeyi yaptıklarını görürüz. Mesela, ben amazon.com’un ilk kurulduğu günlerden beri mağazasından alışveriş yaparım, bu alışverişlerim esnasında yaşadığım ufak tefek problemler olsa bile, amazon.com bu problemleri en hızlı şekilde çözerek, benim için tatlı birer anı olmalarını sağlamıştır. Bilirim ki, amazon.com’dan alışveriş yaptığımda, hiçbir zaman hayal kırıklığına uğramayacağım.

Kısacası, büyük marka olabilmek için, müşteri güvenini kazanarak işe başlamanız gerekmekte. Bunu başardıktan sonra yapacağınız reklam ve tanıtım aktivitelerinin etkisi, çok çok daha yüksek olacak, ve gerçekten büyük marka olmak yolunda size katkı sağlayacaktır.

Büyük marka olduğunuzu nasıl anlayacaksınız?

Büyük marka olup olmadığınızı anlamanın en kolay yolu, sizin ürününüz ile aynı fiyat seviyesine sahip rakip ürünler arasından, tüketicinin sizi tercih etme oranının ne olduğuna bakmaktır. Tüketici, bu durumda çoğunlukla sizin markanızı tercih ediyorsa, büyük marka olma yolunda önemli bir adım atmışsınız demektir. Bunun bir üst seviyesi ise, tüketicinin, sizin ürününüzü, aynı fonksiyonel özellik ve faydaları sunan başka bir ürün daha ucuz olmasına rağmen daha çok tercih etmesidir. Yani, siz aynı özellikteki ürünü, daha pahalı satmanıza rağmen, tüketici hala sizi daha çok tercih ediyorsa, işte o zaman, büyük marka olma yolunda çok daha önemli bir aşamayı geçmişsiniz demektir. Bu şunu ifade etmektedir: tüketici, sizin ürününüze o kadar fazla güvenmektedir ve farklı değerler algılamaktadır ki, siz daha yüksek bir fiyat talep etseniz bile, sizden vazgeçmeyecektir. İşte burada, çok önemli bir kavramdan da bahsetmekte fayda var, o da “algılanan değer”.

Algılanan değerin önemi

Algılanan değer, sizin ürününüzün fiyatının, malzeme+üretim+paketleme+makul kar formülü ile oluşan fiyattan, çok daha farklı bir fiyata satabildiğiniz durumlarda, daha kolay anlaşılabilir. Örnek olarak, bir Lacoste marka t-shirt’ün üretim ve pazarlama maliyeti, pazarda satılan benzer bir t-shirt’ten belki sadece birkaç kat fazla iken, bu ürünün mağazadaki satış fiyatı pazardaki ürün fiyatının belki 20-30 katı olabilmektedir. Tüketicinin bu kadar yüksek bir bedele razı olmasının nedeni ise, işte bu “algılanan değer”dir. Çünkü, tüketicinin gözünde Lacoste t-shirt, sadece bir t-shirt değil, aynı zamanda sosyal bir statü ve kendini ifade etme malzemesidir.

Kaynak: www.exporturk.com

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.