BaŞakHaber

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

BESYO Hazırlık Kursu Kayıtları Başladı

BESYO Hazırlık Kursu Kayıtları Başladı

BESYO Hazırlık Kursu Kayıtları Başladı
114 views
06 Nisan 2010 - 12:10

Gelecek nesillerimizin hayatları boyunca ifa edecekleri mesleği belirleme aşamasında üniversite, hayati öneme sahiptir. Bu aşamada Üniversitelerin Beden eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Bölümlerinin öğrenci alımında yapmakta olduğu özel yetenek sınavları için, İstanbul’un spor hizmetleri konusunda kendini kanıtlamış olan şirketi Spor A.Ş.  özel yetenek sınavlarına yönelik hazırlık kursu düzenliyor.

Ülkemizin spor alanında öğretmen, antrenör, yönetici, rekreasyon ve spor uzmanlarını yetiştiren (Besyo’lara) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarına öğrenci kazandırmak için Spor A.Ş. hazırlık kursu çalışmaları yapmakta. Üniversitelerin bu bölümlerine girebilmek için kendilerine has oluşturulmuş olan uygulamalı özel yetenek sınavlarından başarılı olmak gerekmektedir. Bu sınavlara başvuru yapabilmek için YGS sınavından alınmış olan herhangi bir en üst puan türünden her üniversitenin kendisinin belirlemiş olduğu baraj puanını almak gerekmektedir. Özel yetenek sınavı kişinin bedensel aktiviteler ve çeşitli spor branşlarında test edildiği; beceri, denge, koordinasyon, sürat, dayanıklılık vb. gibi kriterlerin büyük önem kazandığı, çok yönlü aşamalardan oluşan bir sınav sistemidir.

Öğrencilerin büyük çoğunluğu maalesef ki gitmiş oldukları dershanelerde Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarına başvuru yapabilecekleri konusunda bilgilendirilmemekte ve bu sebeple binlerce öğrenci kazanabilme şansı yüksek olmasına rağmen açıkta kalabilmektedir.

Geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde bulunan 54 Besyo’ya 6818 öğrenci yerleştirilmiştir. İstanbul ve çevresinde bulunan 6 Besyo’ya ise (Marmara, İstanbul, Haliç, Sakarya, Kocaeli ve Trakya Üniversitesi) 1290 öğrenci yerleşmiştir. Bu sınavlara başvuru yapan öğrenci sayısı ise 3430 civarındadır. Yani neredeyse her başvuru yapan 10 öğrencinin 4 tanesi Besyo’lara yerleşebilmektedir. Unutulmaması gereken en önemli husus ise bu yerleşmiş olan öğrencilerin %98’e yakını hazırlık kurslarına katılmış olanlardan oluşmaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarında yapılan özel yetenek sınavlarının puan hesaplamasında YGS sınavının %60 lık ciddi bir payının olduğunu bilmediğinden, bir çok öğrencinin “ben sporcu değilim ki kazanamam” diye hiç Besyo sınavlarına başvuru yapmayı dahi düşünmediği bilinmektedir.

Uygulamalı olan özel yetenek sınavının %40 lık puan değerini, öğrenci hiç spor yapmamış olsa dahi, Spor A.Ş’nin profesyonel olarak programladığı çalışmalar ile elde edebilir.

Birde kulüplerde ki sporculardan “ ben zaten kazanırım” düşüncesinde olup da Özel Yetenek sınavlarına hazırlık yapmayı düşünmeyenler büyük bir yanılgı içerisindedirler. Çünkü Besyo’ların özel yetenek sınavının birçok farklı sınav basamağından oluşmuş olması, bir branşta kendini geliştirmiş olan sporcu için yeterli değildir.

Spor A.Ş. olarak İstanbul’un her yerindeki 30 tesisle, alanlarında uzman antrenörler eşliğinde, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarına hazırlık kursu düzenleyerek öğrencilerimize kurumsal bir hizmet sunmayı amaçlıyorlar. Bununla birlikte hangi Besyo’ya başvuru yapılabileceğine, kişinin mevcut durumuna göre hangi üniversiteyi daha kolay kazanabileceğine ve hangi bölümde eğitim alırsa daha verimli olabileceğine dair tüm rehberlik hizmetlerini de öğrencilere sunacaklar.

Gerekli tüm bilgiler ve başvuru evrakları için;

Web sitesi : www.sporas.com.tr
Çağrı Merkezi : 444 70 40
E-Mail : besyo@sporas.com.tr
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.