BaŞakHaber

Hizmette sürekliliği esas aldık

Mevlüt Uysal: Hizmette sürekliliği esas aldık

Hizmette sürekliliği esas aldık
99 views
09 Haziran 2010 - 6:40

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın “BAŞKAN’A SORUN” başlığı altında yaptığı toplantıların 7. si Bahçeşehir’de yapıldı.

Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul Tiyatro Salonu’nda yapılan toplantıda Bahçeşehir I. ve II. Kısım mahallesinden vatandaşlar, yaşadıkları sorunlarına ilişkin sorularını ve önerilerini doğrudan Belediye Başkanı’na sorma imkanı buldular.

Bahçeşehir 1. Kısım Muhtarı Sakine Turhan, II. Kısım Muhtarı Selahattin Paker, BADER ve BODER Başkanları, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Selim Köroğlu,  Meclis üyeleri, İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Türkiye Meme Dernekleri Federasyonu Başkanı ve MEMEDER Projeler Koordinatörü Prof. Dr. Vahit Özmen ve Bahçeşehir sakinlerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıya Belediye Başkanı Mevlüt Uysal alkışlar arasında, vatandaşlarla tokalaşarak salona girdi.

Toplantıda gösterilen Bahçeşehir kısa filminin ardından kürsüye çıkan Uysal vatandaşlara hoş geldiniz dedikten sonra: “Başkan’a sorun başlığı altında yaptığımız toplantıların 7. sini burada gerçekleştiriyoruz. Sorularınıza cevap vermek, neleri yaptığımız, neleri yapamadığınız ve niçin yapamadığımız konusunda sizleri bilgilendirmek amaçlı bu toplantımızda eğer sizler de kabul ederseniz daha önce yapılan toplantılarımızda olduğu gibi önce sizleri yapılanlar konusunda bilgilendirmekle başlayalım mı, ne dersiniz?” diye sordu.

Vatandaşların kısa sessizliğini “Tamam, sükut ikrardan gelir” diyerek, Bahçeşehir’in başarılı bir uydu kent projesi olduğunu, 16 bin konut üzerinden planlanan ve tahmini nüfusun temel ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal donatı ve rekreasyon alanlarıyla modern bir kent anlayışı olduğunu, yeni kurulan bir belediye olarak Bahçeşehir ve Başakşehir Mahallelerinde hizmetlerde sürekliği esas aldıklarını, Başakşehir’in diğer mahallelerine yatırım yapma konusunda pozitif bir ayrımcılık yaptıklarını ve bunun bütün Başakşehirliler tarafından olumlu karşılanacağına inandığını ifade etti. Konuşmasında: “Bahçeşehir’in belde belediyesi olduğu dönemlerde belediyecilik adına yapılan çalışmalarından verdiği hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Seçimler döneminde sizlere de söylediğimiz gibi ‘biz Bahçeşehir’de hizmette devamlılığı sağlayacağız ve burada yapılan çalışma ve projeleri Başakşehir’in her mahallesinde de uygulamaya çalışacağız demiş ancak diğer mahallelerimizde Bahçeşehir ile hiç de kıyaslanmayacak ölçüde temel altyapı sorunları olduğunu ve o mahallelerimize öncelik verme gibi bir vicdani sorumluluğumuz olduğunu ifade etmiştik. Bahçeşehir’de yapılan ve geleneksel hale getirilen etkinlikler başta olmak üzere bütün hizmetlerde devamlılığı sağladık. Temizlikten sağlığa, sosyal ve kültürel etkinliklerden diğer hizmetlere kadar bunu başardığımız düşünüyorum” dedi. Eylül Ayı’nda meydana gelen sel felaketine de değinen Uysal: “Bildiğiniz gibi sel felaketinde en büyük zararı gören ilçelerden biri de Başakşehir’de. Bahçeşehir Gölet bölgemiz tamamen sular altında kaldı, göletimiz tonlarca balçıkla doldu ve parkımız tamamen kullanılamaz hale geldi. Sular Vadisi’nde de aynı zarar yaşandı. Sular Vadisi’nin yapımcı firması henüz işini tamamlayamadığı için oradaki yenileme çalışmaları KİPTAŞ müteahhidi tarafından yapıldı ama Bahçeşehir göletimizde biz kendi olanaklarımızla göleti çok kısa bir zaman içinde tamamen yeniledik. Bu konuda başta Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz olmak üzere arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu yenilenme süresinde vatandaşlarımız biraz sıkıntı çekti ama göletimizi eski haline getirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” dedi.

Konuşmasında Boğazköy’ün sorunlarına değinen Uysal, bu kadar güzel bir projenin yıllardır tamamlanmamış olması vatandaşlara büyük sıkıntılar yaşattığını ve sıkıntıların çözümü adına kooperatif başkanları ve üst birlik yönetimiyle bir araya gelindiğini ve çözümün de belediye açısından ne ile karşılaşacağının bilinmesinden geçtiğini, bu nedenle de üst birlik yönetiminde yapılacak değişimin önemini anlattı. Bu konuşma üzerine Boğazköy’de oturan vatandaşlar ‘Boğazköy’ü bir köy olmaktan ne zaman kurtaracaksınız?” sorusu üzerine: “Biz de bunun için çalışıyoruz. Ama birileri gelip neden yönetim değişiminin önemli olduğunu soruyor. Biz diyoruz ki 18 yıldır birçok sıkıntı yaşanmış, yöneticiler çözüm bulmaya çalışmışlar ama bulamamışlar. Bu nedenle de bir güven sorunu oluşmuş. Böylesi bir güven bunalımının olduğu veya öyle anlaşıldığı yerde çözüm üretmek zor. Bunun için bir araya geliyoruz ki hep birlikte bir çözüm bulalım, çözüm üretelim. Bunu da konuşarak tartışarak yapabiliriz. Biz geçmiş dönemde şöyle olmuş böyle olmuş demekten yana değiliz. Bu hem işin kolayına kaçmak olur hem de çözüme bir katkısı olmaz. Biz çözüm noktasındayız. Hizmet vermek, yatırım yapmak istiyoruz ama tapusu belediyenin cebinde olmayan veya tapusunun kimin cebinden çıkacağını bilmediğim bir alana nasıl yatırım yapılabilir” diye konuştu.

Soru sormak için söz alan vatandaşların çoğunluğu böyle bir toplantının yapılmasının önemli olduğundan, sorunların çözümü için konuşulmasının imkanlarının oluşturulmasından; selden sonra gölette yapılan çalışmalarla hızla yenilenmesinden; Şelale ve Okyanus Caddesi’nde yapılan tek yön uygulamasında Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın halkın taleplerine gösterdiği hassasiyetten ve tek yön uygulamasının hızla düzeltilmesinden; temizlik,  tiyatro etkinlikleri başta olmak üzere şimdiye kadar verilen hizmetlerden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Toplantıda söz alan, İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Türkiye Meme Dernekleri Federasyonu Başkanı ve MEMEDER Projeler Koordinatörü Prof. Dr. Vahit Özmen Mevlüt Uysal’a kadın meme sağlığı çalışmalarına verdiği desteğe teşekkür ederek yaptığı konuşmasında: “Buraya Başkanımıza teşekkür etmeye geldim buradan çıkıp ameliyata gideceğim. Bahçeşehir’de Kemal  beyle birlikte yaptığımız çalışmayı Başkanımızla birlikte yürütüyoruz. Ben herhangi bir partili değilim Atatürkçü bir bilim adamıyım. Burada başkanımızın faaliyet olarak ne yaptığına bakalım. Ben buradaki çalışmalarını çok takdir ediyorum. Sizlerden de her türlü önyargıdan uzak, yaşanılan sorunlara çözüm olacak, sıkıntıları giderecek biçimde yaklaşmanızı istiyorum. Sorunlarımızı seslerimizi yükselterek çözemeyiz” diyerek katılımcıları sorunları ve çözümüne yönelik varsa önerilerini ifade etmelerini  dileyerek operasyona gitmek zorunda olduğunu söyledi, Özmen salondan alkışlarla ayrıldı.

Boğazköy’de yaşayanların aktardığı sorunlar başta olmak üzere Bahçeşehirliler’in yönelttiği soruların büyük çoğunluğu inşaatların devam edip etmeyeceği, trafik ve güvenlik sorunu, Bahçeşehir Giriş köprüsünün ne zaman yapılacağı, TEM Otoyolu’ndan Bahçeşehir’e girişteki gişelerden birinin kaldırılarak iki kez ücret ödenmesinin haklı bir uygulama olmadığını ve düzeltilmesi gerektiği, yanlış parklaşmaların ne zaman önleneceği gibi konulardan oluştu.

Geç saatlere kadar süren ve zaman zaman tartışmalı geçen toplantının geç saatlere kadar sürmüş olmasına rağmen yararlı bir toplantı olduğu, sorularına birinci ağızdan cevap bulunduğu vatandaşlar tarafından ifade edildi.

Saatlerce süren toplantı sonucunda vatandaşlar Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a:”Saatlerdir ekibinizle birlikte ayaktasınız ve bize bir yılda neler yapılıp yapılmadığını ve nelerin yapılacağını anlatıyorsunuz. Bu sabrınızdan dolayı sizi ve ekibinizi kutluyoruz” diyerek teşekkür ettiler. Bunun üzerine Mevlüt Uysal: “Ben hayatımın her anında olduğu gibi yaptığımız bütün toplantılarda yanlış yapıp yapmadığımı, kastı aşan sözler edip etmediğimi yastığa başımı koyduğumda değerlendiriyor ve hiç kimsenin ve hiçbir kulun hakkı üstümde kalsın istemiyorum. Biraz Yörüklük olduğu için zaman zaman öfkeleniyorum ama hepimiz insanız eksiklerimiz olacak. Ama biliyor ve inanıyorum ki ben hep çözüm üretmekten yanayım onun için sizlerin karşısına her yıl bilgi vermek, hesap vermek, sorularınıza cevap vermek için geleceğim. Benim kapım herkese ve her zaman açıktır. Katıldığınız için hepinize teşekkür ederim” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.