BaŞakHaber

İŞKUR’UN İLK MEZUNLARININ SERTİFİKA SEVİNCİ

İŞKUR’UN İLK MEZUNLARININ SERTİFİKA SEVİNCİ

İŞKUR’UN İLK MEZUNLARININ SERTİFİKA SEVİNCİ
111 views
09 Haziran 2010 - 6:04

Sertifikalarını almaya hak kazananlara hem bir anı olması hem de Meslek Edindirme Kurslarının önemine dikkati çekmek adına düzenlenen Tören Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı,  İŞKUR İstanbul Müdürü Muammer Coşkun, İkitelli Organize Sanayi Bölge Başkan Vekili Nuri Konak, Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Tunalı , Başakşehir Meslek Lisesi idarecileri,  öğretmenler ve kursiyerler katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı ilk mezunlara; ”Mesleki alanda kendini geliştirmek ve bu eğitimi yaşantısına aktarmak yaşanan en büyük gururdur” diyerek seslendi. Katılım ve kurs sınıflarının yeterli olmadığını daha çok yaygınlaştırılması gerektiğini ve bunun için de elden gelen her tür desteği vereceğini ifade etti.

İŞKUR İstanbul Müdürü Muammer Coşkun, kursiyerlere sertifikalarını ‘gelin buradan alın’ denilerek de verilebilecekken Başakşehir Belediyesi’nin bunun için bir organizasyon yapmasının projeyi ne kadar çok önemsediğinin de bir göstergesi olduğunu  ifade etti. Konuşmasında;” Ülkemizin en büyük sorunu işsizlik. Altın bileziklerini elde eden bu arkadaşlarımızın sertifika törenlerinde bulunmaktan gurur duyuyorum. Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalarda görüyoruz ki, nitelikli işgücü açığımız var iş arayan vatandaşlarımızın % 70-75’i mesleki eğitimden yoksun ve hiç iş bilmeyen insanlardan oluşuyor. Bu eğitimlerle geçen sene 37 bin 700 kişiyi bu sene 36 bin kişiyi iş sahibi yapabilmeyi hedefliyoruz” dedi.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt UYSAL yaptığı konuşmada matematiksel olarak işsizliğin sıfır olması gereken ilçenin Başakşehir olması gerektiğini ancak işsizlik oranı en yüksek bir ilçe olduğunu ifade ettiği konuşmasında “Bugün Fenertepe’de gençlerle konuştum, hepsi bana işsiz olduklarını söylediler. Çalışma ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın İŞKUR ve Belediyelerle başlattığı bu kurslara katılmıyorlar ya da hala haberleri yok. Oysa mahalle toplantılarının büyük bir bölümünde İŞKUR’dan,  mesleki eğitimin öneminden bahsettim. Başakşehirimizde 50 bin aile yaşıyor, ilçemizde de 50 bin işyeri var. Bu iş yerlerinin 30 bini organize sanayi bölgesinde, buna rağmen orta bölge dediğimiz mahallelerimizde işsizlik Türkiye ortalamasının üzerinde, fakat İŞKUR’la yürüttüğümüz proje ve Metro projesinin bitmesiyle birlikte iş yerlerine olan uzaklık 5-10 dakika mesafeye inecek ve bu mezunlarımızda rahatlıkla iş yerlerine ulaşacak. Şimdi mezun olan bu arkadaşlarımızın daha çabuk iş bulabildiğini gören vatandaşlarımızın artık kurslara daha yoğun ilgi göstereceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Teşekkür belgesini Mevlüt Uysal’ın elinden alan İŞKUR İl Müdürü Muammer Coşkun, “İŞKUR projesini Başakşehir’de başarıyla uygulayan Belediyenize ve yaptığınız bu güzel organizasyona teşekkür ediyorum” dedi.

Bilgisayarlı muhasebe, yönetici sekreterlik ve Autocad kurslarından başarıyla mezun olan ve mesleki bir eğitim almanın mutluluğu içerisinde olan öğrenciler törende sertifikalarını aldılar ve hatıra fotoğrafları çektirdiler.

İŞKUR’un bir şubesi gibi çalışan Başakşehir Belediyesi böylece 148 yeni mezuna yeni iş kapılarını açtı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.