BaŞakHaber

Ücretsiz sağlık taramaları başladı

Ücretsiz sağlık taramaları başladı

Ücretsiz sağlık taramaları başladı
85 views
17 Kasım 2010 - 18:55

Esenler Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan ve 17 Aralık 2010 tarihine kadar ilçenin değiş mahallelerinde sürecek sağlık taramalarında, kadın ve çocuk hastalıklarının erken teşhis ve tedavisi amaçlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda olduğu gibi Esenler Belediyesi Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile ücretsiz sağlık taramaları başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi’ne ait gezici sağlık tırı Cumhuriyet Meydanı’na konuşlanarak sağlık taramalarına başladı. Sağlık taramasına vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. 5 hafta sürecek muayenelerde, kalp sağlığı, meme kanseri, dışkıda parazit taraması, açlık şekeri ve kemik yoğunluğu gibi çeşitli ölçümler de yapılıyor. Muayene ve tetkiklerin ardından doktor tarafından tedavi görmesine karar verilen hastalar, Bayrampaşa Kadın ve Çocuk Sağlığı Merkezi’ne yönlendiriliyor. Hastalar, bu merkezde hiçbir ücret ödemeden tedavileri gerçekleştiriliyor.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, gezici sağlık tırını ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Burada muayene olmak için gelen vatandaşlara “geçmiş olsun” temennisinde bulunup onlarla sohbet eden Göksu, yönetim anlayışlarında hizmeti vatandaşın ayağına götürmenin esas olduğunu belirterek, “Bu sağlık taramamız da bu anlayışımızın bir ürünü. Çeşitli sebeplerle hastaneye gitmeyen veya gidemeyen vatandaşlarımız için böyle bir hizmet sunuyoruz. Vatandaşlarımız, buradaki muayene veya basit bir ölçümle önemli bir hastalıktan kurtulabilir. Hiçbir prosedürü ve ücreti olamayan bu sağlık taramalarını sosyal devletin bir gereği olarak görüyorum. Halkımızdan bu muayenelerden istifade etmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Kampanya süresince her gün 150-200 arasında vatandaşı muayene etmeyi hedeflediklerini söyleyen Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mustafa Uzun, “Uygulamamız bir nevi koruyucu hekimlik. Toplumumuzda yerleşmiş bir sağlık bilinci yok. Bir yeri ağrımadan veya ağrıları çekilmez hale gelmeden muayene olma alışkanlığı elde edemedik. Ücretsiz bu muayenelerimizle vatandaşta bir sağlık bilinci de oluşturmaya çalışıyoruz. Yoldan geçen vatandaş, (Maden böyle bir hizmet var, bir muayene olayım) diyebiliyor. Herhangi bir ön şartı olmadığı için, vatandaş kolaylıkla muayene olabiliyor ve varsa yersiz korkularını yenmiş oluyor” şeklinde konuştu.

17 Aralık’a kadar devam edecek Ücretsiz sağlık taramaları, ilçenin muhtelif mahallelerinde 17 Aralık 2010 tarihine kadar devam edecek. Ücretsiz tarama yerleri ve tarihleri şöyle:

8 Kasım – 10 Kasım 2010: Esenler Cumhuriyet Meydanı
22 Kasım-3 Aralık 2010: Esenler Cumhuriyet Meydanı
06 Aralık – 10 Aralık 2010: Fatih Mahallesi Muhtarlık önü
13 Aralık – 17 Aralık 2010 : Turgut Reis Mahallesi İsmetpaşa İ.Ö.O. önü

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.