BaŞakHaber

Anguslar için sıkı pazarlık

Anguslar için sıkı pazarlık

Anguslar için sıkı pazarlık
84 views
18 Kasım 2010 - 1:44

TIR`larla getirilen anguslar, dezenfekte havuzunda temizlendikten sonra çadırlara yerleştirildi. Başakşehir Belediyesi Zabıta Müdür Yardımcısı Metehan Gök, 130 adet çadırda yerli ve ithal kurbanlıkların satışına başladıklarını belirterek, `9 adette kesim hanemiz var. Buradaki hayvanlar yurt dışı menşeli ve Trakya bölgesinden gelen hayvanlardır. Burada vatandaşlarımıza her türlü hizmet sunulmaktadır. Kesim ve parçalama hizmetlerimiz de var. Veteriner hekimlerimiz tarafından hayvanlar tek tek çadırlarında kontrol ediliyor. Belediye ekipleri tarafından günde 3 defa dezenfekte işlemleri yapılıyor` dedi.

Başakşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Fethi Aköz ise anguslarla yerli kurbanlıkların nasıl ayırt edileceği konusunda bilgi verdi. Her kurbanlığın kulak numarası olduğunu belirten Aköz, `Yabancı hayvanlarda UY, Türkiye`deki hayvanlarda ise TR vardır. Nerede geldiğini anlamak için kulak numarasına bakmak yeterli olacaktır` diye konuştu. Aköz, `Angus ile yerli kurbanlıkların farkı nedir?` sorusuna ise `Yerli hayvanda kilo oranı yüksek. Kapalı besi yapıldığı için yağı fazladır. Yabancı hayvanlar açık besi yapıldığı için kilo oranı düşüktür, yağ yoktur` dedi.

Gelen kurbanlıkların dezenfekte havuzunda temizlendikten sonra çadırlara yerleştirildiğini anlatan Fethi Aköz, `Kesim yapıldıktan sonra vatandaşın isteğine göre 4 ya da 8 parçaya ayıracağız. Buradan dışarıya hiçbir şekilde canlı hayvan çıkmayacak` dedi.

Kurbanlık satışı yapan Ramazan Ayçiçek de fiyatların uygun olduğunu belirterek, `Vatandaşlar da uygun buluyor. Bu hayvanlar gelmeseydi canlı hayvanda satışta kilo başı 20 TL olurdu. Ama şimdi 12 lira` şeklinde konuştu. Kurbanlık almak için satış yerini gezen Murat Maraklı ise `Yerli 13, ithal 12 TL. Fiyatlar makul değil. Bu şekilde olursa yerli hayvanı tercih ederim. Bakanlığın açıkladığı fiyatlarla, bu fiyatlar birbirini tutmuyor` diye konuştu.

Öte yandan kurbanlık almak için çadırları dolaşan İbrahim Uzar isimli bir vatandaş, fiyatların yüksek olması nedeniyle yerli hayvan alamayınca, angus almak için sıkı pazarlık yaptı. Pazarlığın sonunda yaklaşık 500 kiloluk angusu 6 bin 650 TL`ye alan Uzar, `Fiyatlar makul. Yerli hayvanın fiyatı yüksekti, o nedenle angus aldık. Kilo hesabına göre satıldığı için alanda satanda aldanmıyor` dedi.

Bu arada asabi olması nedeniyle diğer hayvanları korkutan bir angusun çadırda tek başına tutulduğu gözlendi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.