BaŞakHaber

Kış mevsiminde alınacak trafik tedbirleri

Biz BaŞakHaber.com olarak bu konuda biraz araştırma yapıp tüm BaŞakŞehirlilere faydalı olacağını düşündüğümüz bazı bilgileri derledik.

Kış mevsiminde alınacak trafik tedbirleri
80 views
11 Aralık 2010 - 14:02

Biz BaŞakHaber.com olarak bu konuda biraz araştırma yapıp tüm BaŞakŞehirlilere faydalı olacağını düşündüğümüz bazı bilgileri derledik.

Kış mevsimi nedeniyle yağmur, kar yağışı ve sis olayları ile yol yüzeyinde meydana gelebilecek buzlanmaların trafik güvenliğini olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu nedenle meydana gelebilecek kazalar maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Bunları en aza indirmek hepimizin görevi olmakla beraber trafiğin en önemli öğesi olan sürücülere daha büyük görev düşmektedir. Kış mevsiminde özellikle sabah ve akşam saatlerinde gizli buzlanma görülebileceğinden sürücülerin araç kontrolünü sağlamakta zorlandığı görülmektedir. Böyle durumlarda sürücülerimiz, aşağıdaki kurallara dikkat etmelidirler:

1- Gerekli olmadıkça özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, toplu taşıma araçlarını kullanmaları,

2- Trafiğe çıkmaları halinde araçlarda bulundurulması gereken malzemeler mutlaka bulundurulmalı (Çekme halatı, zincir, takoz v.b.dir.) Bulundurmayanlara 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 31.maddesi gereğince 62,00 TL. trafik idari para cezası uygulanacaktır,

3- Araçlarının kışlık bakımını mutlaka yaptırmış olmaları; Lastik diş derinliklerinin ve lastik havalarının kontrolü; buzlu ve kaygan olan yollarda aracın kontrolünü kolaylaştırır.

Cam suyu ve silecek lastiklerinin kontrolü; Uygun görüş, kolaylıkla görebilmemizi sağlar.

Işık donanımı kontrol ettirmeleri, aracın ışık donanımlarının özelliklede arka ışık donanımlarının mutlaka çalışır olmasına dikkat etmeleri görünürlüğü artıracaktır.

4- Yolda kar, buz bulunması halinde mutlaka zincir takmaları.

5- Sisli havalarda görüşün az olması nedeniyle aşırı hızdan kaçınmaları, sis farlarını yoksa kısa huzmeli farlarını mutlaka yakmaları.

6- İndirme bindirme kuralına uymaları trafiğin akışını kolaylaştıracaktır.

7- Trafik görevlilerinin ikazlarına uyarak görevlilere yardımcı olmaları, ani frenlerden kaçınmaları.

Trafik kazalarını azaltmakta ve trafik güvenliğini sağlamada en önemli etken olacaktır.

*** Lütfen bu uyarıları dikkate alalım.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.