BaŞakHaber

Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Mehmet Akif Ersoy Anıldı
116 views
30 Aralık 2010 - 0:51

Cumhuriyetin unutulmaz değerlerinden Şair  Mehmet Akif Ersoy, vefatının 74. Yıldönümü’nde Başakşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği özel bir programla Çınar Kongre Merkezi´nde anıldı.

Başakşehir Kültür Merkezi’nde yapılan etkinlik, Yusuf Özkan Özburun’un okuduğu ;

Şehirden çıkmak isterken sular zaten kararmıştı;
Pek ıssız bir karanlık sonradan vadiyi sarmıştı
Işık yok, yolcu yok, ses yok, bütün hilkat kesilmiş lâl  
Bu istiğrakı tek bir nefha olsun etmiyor ihlâl

Kıyametler koparmak neydi ey bülbül, nedir derdin?
O zümrüt tahta kondun, bir semavi saltanat kurdun,
Cihanın yurdu hep çiğnense, çiğnenmez senin yurdun! şiiriyle başladı.

Anma programı Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İlçe Emniyet Müdürü Ekrem Güneyisi, Başakşehir Müftüsü Ahmet Bilgi, Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş ve birçok vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

Yusuf Özkan Özburun;  “Değerli misafirler, değerli dostlar bu güzel ve yağmurlu akşamda büyük bir insanı, büyük sıfatının kendisini ifade etmekte yetersiz kaldığı muazzam bir insanı, gönül külçesini, bir heybeti sizlerle tekrar buluşturmak, tekrar gönlünüze taşımak için burada bulunuyoruz, bizlerle   buluştuğunuz  için teşekkürü bir borç biliyoruz” diyerek programın akışı hakkında bilgi verdi.

“Hissiyatın zirvelerinde dolaşırken zaman zaman aklımızı eğeceğiz  zaman zaman aklımız ve gönlümüz  belki kendi arasında bir söyleşide buluşacak, derin bir muhtevaya sahip programımızın içeriği ile yaşayan Mehmet Akif i anlama çabasını, anmaya kurban etmeden sunmak bizim görevimiz olmalı” diyerek anma gecesinin manasına katkıda bulundu.

Başakşehir Belediyesinin hazırlattığı Safahat’tan seçmelerin  yer aldığı kitapçık ilgiyle okunurken, Mehmet Akif’in hayatı ve eserlerini anlatan sinevizyon gösterisi yayınlandı, Programa katılan Davut Akgül’ün sesinden Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini ney eşliğinde dinleyen izleyiciler kelimelerin sihirli gücüyle de mest oldular.
Sözü fikir ilim dünyamızın nadide isimlerinden yıllardır istifade ettiğimiz düşüncelerinden faydalandığımız Mehmet Doğan sahneye davet edildi.Mehmet Doğan; bilmediğimiz, merak ettiğimiz yönleriyle Mehmet Akif’i anlatırken Akif’in sağlığında Safahat’ı anıt eser olarak bizlere bıraktığını, öldükten sonra bile yaşadıkları ile bizlere değerli hatıralarını unutturmadığını dile getirerek, zihinlerimizde Mehmet Akif Ersoy’un hatırasını yeniden canlandırdı.
Fatih Sanat Tiyatrosu ekibinin sahnelediği Mehmet Akif Ersoy’un hayatı anma gecesinde izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Programın sonunda söz alan Mevlüt Uysal, “Türkiye’deki herkesin İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini en az birini ezberlediği, Safahat ‘ın herkesin evinde sıklıkla bulunan bir eser olduğuna dikkati çekerek yazarın derin düşünceleri, kıymetli eserleriyle anılarımızda ki önemli yerini koruduğunu ifade etti ve bu manidar geceye katkılarından dolayı Mehmet Doğan’a bir plaket verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.