BaŞakHaber

Başbakana yapılan haksızlıktır.

Başbakana yapılan haksızlıktır.
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
111 views
17 Ocak 2011 - 14:40

Toplumu oluşturan bireyler, kendisini yönetecek yöneticilerinin/idarecilerin, yine kendi içerisinden yetişen veya kendi düşüncesini bir parçası olmasını arzu ederler

Bu ülkenin Başbakanı sporun içinden gelen bir kişi olması, Sporun içinde yönetici, sporcu veya katılımcı olarak bulunanlar içinde bir şans olarak görebilir miyiz acaba (?)

*****

İster zamanın çok gerilerine gidilsin ister yakın geçmişe.

Tesisleşme bazında, spora yapılan yatırımlar ortada.

Ulusal veya Uluslar arası Organizasyonların ülkemizde gerçekleşmesinin olmazsa olmaz ön şartının ilk sırasında tesisleşme gelmektedir.

Bugünün gelinen noktasında, bunun en güzel örneklerini görmekteyiz.

İşte Süper Kupa Finali, Formula 1, Dünya Basketbol Şampiyonası ve Diğerleri

Ne ilk, ne de son halka olacağa benzeyen 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları…

*****

Tesisleşme ve ardından gelen Sportif Organizasyonlar, tek taraflı olarak yorumlanmamalı.

Bir ülkenin adeta dışa açılan tanıtım penceresi.

Yatırımlar amacına yönelik değerlendirildiğinde ülke için bulunmaz bir prestij demek.

Yeri gelir, ülke için paha biçilemez kazanca dönüşür

*****

Seyrantepe’de yapılan ve Galatasaray’a tahsis edilen Türk Telekom Arena Stadı´da ülke için değer taşıyan tesisleşmenin önemli bir halkasını oluşturmaktadır.

Seyrantepe’deki tesislerin yapım sürecinde yaşanan aksaklıklar, Galatasaray ve Kulübü yönetenler için her zaman sıkıntı oluşturmuştur. Sıkıntının giderilmesine, camia için ‘onur’ meselesinin giderilmesi olarak yaklaşılmıştır.

İşte, o sıkıntıyı en fazla yaşayan kişilerin başında rahmetli Özhan Canaydın vardı. Canaydın, stad inşasının uzamasından meydana gelen sıkıntıyı dillendirir, Galatasaray ile ilgili bir konu açıldığında, kendisi için önem taşıyan bu yatırım dillendirmeden yapamazdı.

Galatasaray’ın üstesinden gelemediği için, böyle bir sıkıntının ortadan kalkması için, ‘verilen talimatla‘ devreye TOKİ’nin sokulması.

****

Kulüpler, biriken vergi borçlarından kendilerine tahsis edilecek arsaya kadar Devletin kapısını aşındırmak süre gelmiş bir alışkanlık.

Ne zaman Başkente gitseler, boş dönmeleri görülmüş bir olay değil.

Bununda bir nedeni var; Büyük camialarla gönül birliği oluşturmuş, renkleri ne olursa olsun hakla bütünleşmiş camiaların hatırının olması.

İstekler veya kayda değer yatırımlar sadece Galatasaray’la sınırlı değil. Aynı talep ve kendilerine yapılan destek Beşiktaş, Fenerbahçe´yi de kapsamaktadır. İnönü, Ali Sami Yen veya Şükrü Saraçoğlu kimin malı; Devletin. Yani senin, benim Vatandaşlık görevi olarak devlete vermiş olduğumuz her bir kuruşla inşa edilen tesisler.

İşletmesi kimde (?)

Yine senin, benim renklerine gönül verdiğimiz ´takımların´  kullanımına verilmiş mekânlar.

Peki, devletin yaptığı ve kulüplere tahsis edilen bu tesislerin kiralarını hiç merak ettiniz mi? Sembolik rakamlardan çıkarılacak sonuç, ‘halkın bize verdiklerini biz geri veriyoruz’ anlayışıyla adeta eşdeğer

*****

Tüm bunları göz önünde bulundurulursa, siz şimdi kalkıp Başbakanın Seyrantepe’de ki Stad açılışına sıradan diyebilir misiniz (!)

Şimdi siz kalkıp bu ülkenin Başbakanına ‘protesto’ eden düşüncenin, sadece sarı-kırmızılı camiaya mal edebilir misiniz (?)

Bunu yaparsak haksızlık etmiş olmazmıyız (!)

*****

Seyrantepe’de azınlığın meydana getirdiği ‘protesto’ nun kimler tarafından organize edildiği veya hangi grup tarafından gerçekleştiği mutlaka ortaya çıkacaktır (!)

Bu ve buna benzer olaylar, geçmişte Beşiktaş, Fenerbahçe gibi Kulüplerde sıkça yaşanmadı mı (?).

Takımına kızgınlığı protesto edip de Kulübünün maçlarına gitmeyen Başkanlara şahit olmadık mı (!)

Sayın Başbakana yapılan bu veya buna benzer protestolar ne Seyirciyle, ne de taraftarlıkla bağdaşır bir yanı var.

Bu tür olaylar, sporun özünde olan toplumsal birlikteliğin altına dinamit koymak değil de nedir (?)

*****

Ne zaman ki bu ve buna benzer kışkırtma amaçlı ‘organize’ işlerin sonucunu alırız (?)

Bu olayların yaşandığı gün, TBMM de Sporda Şiddet Yasasını araştırma komisyonu, ‘içeriğini’ doldurmak için Kulüp temsilcileriyle ‘anket’ yoluyla görüş sordu.

Sporu yönetenler ne diyor; Yasa çıkarmak yetmez, uygulamada pasif kalmamalıyız.

Öyle ise sorunda, sorumlularda, çözümde belli.

Biz halen, ‘suçlu kim’ diye neyi, niçin tartışıyoruz (!)

Tartışmaması gereken diğer bir  husus var ki; Taraf tutmadan, yaptığı yatırımlarla sporla özdeşleşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a  yapılanların haksızlık ve yakışıksız olduğudur

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.