BaŞakHaber

BaŞakŞehirin Kalbinde Bir Site

1999 depreminde evi yıkılanlara 2001 yıllarında ikitellide yapılan deprem konutları birçok eksikle birlikte teslim edilmişti. Birçok eksiklikleri olsa bile bulundukları sitenin değerini, kıymetini site sakinleri biliyorlar mı acaba?

BaŞakŞehirin Kalbinde Bir Site
136 views
28 Ocak 2011 - 4:25

1999 depreminde evi yıkılanlara 2001 yıllarında ikitellide yapılan deprem konutları birçok eksikle birlikte teslim edilmişti. Birçok eksiklikleri olsa bile bulundukları sitenin değerini, kıymetini site sakinleri biliyorlar mı acaba?

Sitenin hemen güney tarafında metro istasyonu, metrokent ve alışveriş merkezlerinin olması, batı tarafında yapılan oyak siteleri ile kuzey tarafı ise kayabaşı, arnavutköy bağlanma çalışmaları ve aradaki arazinin pek yakında yapılaşma olacağı gündeme gelmesiyle başakşehirin merkezinde bir site olarak deprem konutlarının kaderi hızla değişiyor.

Deprem Konutları, 810 daireden oluşan 5 katlı şirin yapısıyla dikkatlerini üzerine çekiyor. Geniş arazi yapısına kurulması, 5 katlı radyal temel, perde beton binalardan oluşması, net 100 m2 kullanım alanlı dairelerden oluşması, 10 ve 20 dairelik şirin kullanışlı binalardan oluşması, otopark alanının yeterli olması, yeşil alanın (!) ve bahçenin göz doldurandan fazla olması, her daire sahibinin başakşehirin kalbinde 130 m2 arsasının olması, bu sitelerin cazibesini arttırıyor.

Konum itibariyle başakşehirin kalbindeki bu sitenin toprak arazisi büyük, fakat yapısal eksikliklerden dolayı maalesef bakımsız bir görünümü var. Bloklara bu yıl mantolama yaptırarak site sakinleri hem enerji tasarrufu sağlayacaklar hemde BaŞakŞehirin kalbindeki sitelerinin görünümünü biraz olsun değiştirdiler.

Bayındırlık Toplu Yönetimi Site yetkilileri ile yaptığımız söyleyişide;

– “Site sakinlerinin ekonomik gücünün devletimizin yapmış olduğu bu sitenin yapısal eksikliklerini, çevre düzenlemesini kapayacak kadar olmadığını, geçtiğimiz yılda drenaj çalışmalarında geleceğimiz olan çocuklarımızın oyun parklarını kepçelerin kırdığını, bunları yetkililere söylememize rağmen maalesef hala yapılamadığını” dile getirdiler.

– “Biz BaŞakŞehirin kalbinde olan sitemizi, yemyeşil bahçesiyle, çam, ergüvan ağaçları arasında etilerdeki, bakırköydeki, floryadaki evler gibi saklandığını hayal ediyoruz. Site yanından geçen insanlar mis kokularından, görsel görüntüsünden BaŞakŞehire aşık olmasını hayal ediyoruz. Bu uğurda tüm imkanlarımızı zorlayıp sitemizi toparlamaya çalışıyoruz. 1999 depreminde evleri yıkılanlar için devletimizin Avrupa fonları desteğiyle kurduğu sitemizi; Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir TOPBAŞ ve BaŞakŞehir Belediye Başkanımız Mevlüt UYSAL beyfendilerin sitemizin eksikliklerini gidermek için bizlede destek olmalarını temenni ediyoruz.” dediler.

Ülkemizde hızla yükselen, yüksek yüksek binalarda yaşarmısınız diye sorduğumuzda ise;

– “Site sakinleri olarak bizler ferah mekanlarımızda, huzurlu, bir şekilde 5 katlı sitemizde yaşamak istiyoruz. Yüksek yüksek ve iç içe yapılan binalar bizleri boğuyor.” dediler.

Sitede durum nasıl diye sorduğumuzda ise,

– Her sitede olduğu gibi bizim sitede de zaman zaman sorunlar oluyor, fakat çevremizdeki değişimiz bizler farkındayız ve sitemizi hızla kurumsallaştırıyoruz, yakında web sitemiz de devreye girecek. sitemizdeki gelişmeleri açılacak olan web sitemizden takip edebilirsiniz, şu an oluşan sinerji ile sitede birliktelik, bütünlük, destek, işbirliği sağlandığını birçok temsilcilerin full desteğini aldığımızı söyleyebilirim.

“Bu Site Hepimizin!”
“Hep birlikte sitemize, birlikteliğimize sahip çıkıyoruz.”

diyerek sözlerini tamamladı.

Bayındırlık Sitesi (Deprem Konutların)´nda şu an daire satış fiyatları 150 bin TL den başlıyor. Bakımlı daireler 200 bin TL kadar çıkıyor. Kiralar ise 500-600 TL başlıyor. Fakat şu sıralar satılık veya kiralık daire bulmak çok zor.

Bir zamanlar alt gelir gurubunun tercihi olan site, şimdi çevrenin prim yapmasıyla birlikte bir yandan modernize olurken bir yandan da sosyo kültürel yapısı yeniden yapılanıyor.

BaŞakHaber.com olarak gelecek ile ilgili bir tahmin yaparsak;

Bayındırlık Sitesinin; Sular Vadisine yürüyüş mesafesinde olması, metroya, başakşehirin dev alışveriş merkezine yine yürüyüş mesafesinde olması sitenin cazibesini arttırıyor. Şu an değeri çok anlaşılmayan bu saklı kent 5 yıl içinde başakşehirde gözde mekanlardan biri olması beklenmektedir. Bu süre zarfında hızla betonlaşan dünyada, 11-26 katlı binalardan sıkılan, villa tarzı az katlı binalarda oturmak isteyen elit ve saygın insanların toplandığı “Alkent 2000” misali bir görünüm alması beklenmektedir.

Kaynak: BaŞakHaber.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.