BaŞakHaber

Erzurum Kış Oyunları (3)

Erzurum Kış Oyunları (3)
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
105 views
28 Ocak 2011 - 15:35

25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları(UNIVERSIAD) ´göz kamaştırcı´  bir açılışla gerçekleşti Erzurum’u merak edenleri güzel sürprizler bekliyor desek yeridir.  Düşünüldüğünde ‘Kayak bahane, Erzurum şahane’  türünden güzelliklerle dolu.   İsteyenlere birkaç küçük tüyolar vermek yerinde olur sanırım.

*****

Organizasyonu yerinde izleyenleri eşsiz bir ‘Kayak’ ziyafeti bekliyor. Sunulan bu ziyafette neler yok ki

İnsan gördüğü zaman eminim, yatırım için ‘Niçin Erzurum?’ sorusunun da cevabı kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

*****

Havanın yağışlı olması için düne kadar  herkes ‘iyi dileklerinin’ peşindeydi ama bugün bu husus da problem yok.

Bu tür bölgelerde ‘kar’ın yağması, sadece Organizasyon açısından önem taşımamaktadır. Mevsim gereği, karın yağmaması ‘anormal’ olarak karşılanır.

Erzurum’da özdeyişlerinde kış havasına vurgu yapılırken ‘Bacadan bacaya geçmek isteyen kedinin, soğuktan havada donduğu’ rivayet edilir.

Şimdi siz kalkın bu bölgedeki hava durumu için, Kış mevsimini eksinin üzerinde olduğunu düşünün, inanın olacak gibi değil.

Bunları niçin söylüyoruz. Bölgeye ilk kez gidecek olan sporsever için, çekinilecek, diğer bir ifadeyle ‘tırsacak’ bir durum söz konusu ı olmaması için.Zeminin ‘buzlanmasından’ dolayı uçakları birkaç kez pas geçip Erzurum’a inmez ise sakın ola ki heyecanlanmaları gerekmez.

Dediğimiz gibi eğer, zemin buzlanmaz, kar yağmaz ise o zaman anormal bir durum var demek. O zaman muhatabı,  Küresel ısınmaya çanak tutanların kulakları ‘kızartılmalı

*****

Erzurum akşamlarında havanın ‘sert’ olması. Özellikle akşam saatlerinde  ‘soğuk’ hava belirgin şekilde kendini gösteriyor.

Gençlik yılları o bölge de geçiren birisi olarak, yaşananları ‘güzel’ anılar olarak ‘yad’ etmeden olmuyor.

İnsanın mert, rakımının bol sıfırlı olduğu yerde havanın ‘sert’ olmaması beklenebilir mi (!)

*****

Bu kadar meşakkatli, geri dönüşü ise ‘mükâfatlı’ bir Organizasyonu yerinde görmeye, aktivitelere yerinde ‘yaşamaya’ değer mi?

Evet, açık ve net olarak söylüyorum hem de fazlasıyla ‘değer’.

Önceki yazılarımızda kaleme aldığımız nedenleriyle birlikte, benzer birçok farklılığı yaşama adına değer.

*****

Bu konuda bir endişe var ise Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırımın Başkanlığını yaptığı Kulüplerbirliği’nin ve yanlarına aldıkları  50 gazeteciyle birlikte Erzurum´a çaıkarması yapmaları bir anlam ifade etmez mi(?)

Galatasaray Başkanı Adnan Polat, Yıldırım’a oltu taşından yapılan ve üzerinde, ‘Fenerbahçe’ yazan bir tabak hediye etmiş.

Başkanlar buz pistinde curling oynamış

Curling (?)

Siz bu görün tüyü nasıl bir ‘çerçeve’  içerisine yerleştirirsiniz.

Sporun özü, adeta ‘sözün’ bittiği yer bu değil mi (!)

***** Bu soğuk havalar da Organizasyonu yerinde yaşacakları ‘içlerini’ ısıtacak aktiviteler bekliyor dedik.   Üniversiad kapsamında Alp Disiplini, Biatlon, Buz Hokeyi, Curling, Kayakla Atlama, Kayaklı Koşu, Kuzey Kom bine, Snowboard, Serbest Stil Kayak, Artistik Kayak, Kısa Mesafeli Hız Pateni.   Bu branşlar,  şehir merkezindeki yer alan 2 bin kapasiteli Buz Pateni Salonu, üç bin ve beş yüz kapasiteli buz hokeyi salonu, beşyüz seyirci kapasiteli buz pisti, bin kişilik  curling salonunda, şehir merkezine 17 Km mesafede ki Konak mevkii, Palandöken Hınız Boğazı  ve şehir merkezine 37 km mesafede ki Kandilli bölgesinde gerçekleşmektedir.

Konaklının diğer bir özelliği ise bir noktadan 460 hektarlık kayma alanın görme imkânı sunulması (imiş!)

                   *****

Oyunlar için bölgen,in hazır hale getirilmesinin en dikkat çekici yanı, kayak yapılacak bölgenin suni kar sisteminden kar yağdırılması.

Bakanın açıklamasına göre pistlere yerleştirilecen ‘samanların’ üzerine kar konulmasıyla,  böylelikle zemin yumuşak hale getirilmiş.

Hayvancılıkla öz deşmiş bölgenin, ‘kar’  kadar altın değere sahip ‘samanın’ da gündeme gelmesini sağladı (!)

Sahi ‘saman’ nedir?

Artık bununda bilgisi bizde, merakı ise sizde kalsın.

Merakın çözümü ile birlikte yaşanmasının adresi ise ‘Oyunlar Zevki’’ olsun . Sonuç (3): Oyunlar, ülkemizin her bir bölgesinin olduğu gibi Doğu Anadolu’nun da Keşfedilmesi,Tanınması, sonrasında ise Yatırım yapılması gereken değerlere sahip olduğunun adeta ´aynaması/yansıması´ olacaktır.   (Devam Edecek)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.