BaŞakHaber

Erzurum Kış Oyunları (4)

Erzurum Kış Oyunları (4)
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
113 views
01 Şubat 2011 - 13:57

Erzurum´un karı/kârı (4)

25 Ocak 2011, 12:47

A. GÜLÜMSEYEN

Kış Oyunları için yerinde görmek için şimdi Erzurum’da olma zamanı. Yani, sözün bittiği yer .

Sözün bittiği yerde, duygu ve düşünceler devreye gireceği için, bir sporsever olarak bazı çağrıları yapmadan olmayacak.

Organizasyona kaç sporcu ile katılacağız, yarış sonrası tesislerin durumu ne olacak (?)

Ve diğerleri…

*****

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün internet sitesine girdiğinizde ana sayfada yer alan   İstatistik köşesinde, sporcu ve kulüp sayıları görebilmekteyiz.
Türkiye geneli aktif sporcu sayımız; Buzhokeyi 543, Kızak 104, Kayak 1885
75 milyona yaklaşan bir nüfusa oranlayalım.

Bunların bu saatte ne hükmü olabilir.

Devam eden bir etkinlikte, sonuç alma adına bu tür yorumları Organizasyon sonrasına bırakalım

Gençlik ve Spor Genel Müdürü de demiyor mu; Hedef  2014 Olimpiyatları.

‘Atlamamamız’  gereken bir husus var ki o da geleceğe dönük neler yapılabilir;

‘Ayrıntıyı sonraya bırakalım’ tamam da üzerinde kafa yorulması gerekenlerin en önemli ‘tablo’  Organizasyon boyunca yapılacak tespitlerle ortaya çıkacaktır.

Gerek Organizatörler,  gerekse sporda dereceyi hedefleyen Spor Bilim Adamları,  bu tespitleri yapabilirler. Bu tespitler Bilimsel Araştırma konusu olabilir. Bulgular, gelecek yıllara ise bir ışık olabilir. 

 Madem bu önemli Organizasyonun arifesinde bulunuyoruz.; Öyle ise bu ortak çağrıda bulunalım. Gelin Organizasyon sonrasında;

Kar kalkmadan .

2011 Üniversiad’ı masaya yatıralım. Tartışalım, raporlayalım takipçisi olalım.

 Organizasyonun adı Üniversite Oyunları değil mi? Katılımcılar Üniversite kadrolarından oluşmuyor mu (!)

Öyle ise, ‘kar’ın’ ‘kâr’ını devamlı kılalım. Ortak düşüncenin oluşturacağı geri bildirimler, düşünce zenginliğinin gelecek için ışık olmasını sağlayalım  

 ‘Kış Oyunları Kongresi’ veya ‘Şurası’ diye adlandırılacak olan çalışmayla, 2-3 gün sürecek fikir paylaşımından sonra, çıkan sonucu kamuoyuyla paylaşalım.

Tüm bunlar kafamızda nereden çağrıştırdı .

Bu tür tesislerin kurulumu kolay değil, çalışması ise o kadar ilgi ve titizlik ister.

Eğer siz bir çimi ektiğinizde, ona gereken önemi vermez isen üzerinde yabani otlar biter (!)

Yine GSGM sayfasında ‘Selim’in hedefi çeyrek final’ haberi dikkatimi çekti.

Türk ve Belçika vatandaşı olan Milli Sporcumuz Selim Tanrıkulu’nun Oyunlardaki hedefi çeyrek final (miş).

Sonuç mu ne ; Sonuçsuzluk .

Kendisi, bu spora ‘sekiz’ yaşında başladığını belirtiyor (!)

Bu rakamlar ve açıklamalar, bir çok sonuca ulaşmayı da kolaylaştırır .

Yeter ki kafa yorulsun. Yeter ki ne yapıldığı bilinsin.

***** 

Üniversite Oyunları için bölgeye gidenleri, spor müsabakaları arta kalan zamanlarında eşsiz güzellikler yaşamaktadırlar .

Geçmişten günümüze kadar gündemden düşmeyen  Konaklı bölgesi. 460 hektarlık kayma alınana sahip.  Bölge de Otel yapma projesi rahmetli Turgut Özal dönemine kadar  ulaşıyor. 

Sarıkamış’ın ‘kar’ı nasıl ki Dünyanın gündeminde, aynı şekilde Konaklı bölgesi de ki ‘karlı tepeler’ kayak yapmak isteyenler için olarak,  en gözde merkezlerden/mekânlardan birisi.

Dokuz gün sürecek Organizasyon süresince, misafirperverliğini göstermek için Erzurum esnafı da sabırsız.

Oltu taşıyla nam salmış esnafın, kış mevsiminin ortasında yaklaşık 3 bine yakın misafiri ağırlaması ve onlara ‘tesbihle’ ve‘yüzükle’ tanışmalarını sağlanması, kısa süreli de olsa kazanım olarak görmektedirler.

Daha sonrası

Darısı diğer Organizasyonların başına diyerek,  umutlarının diğer Organizasyona taşıyacaklar…

*****

FISU Heyeti bölgeye gelerek son hazırlıkların yerinde inceleyip, hazırlıkların eksiksiz olduğunu ‘onaylamış’.

İnsan düşünüyor da, onay verilmeseydi ne olurdu. Veya bu Tesislerin yetişmemesi gibi bir durum söz konusu olsaydı (!) 

Adı, yaptığı devasa ‘Spor Organizasyonlarıyla’ anılan bir ülkenin, İzmir Yaz Oyunlarından sonra ‘kardeş’ sayılacak böyle bir Organizasyonun yetiştirememe gibi bir ihtimali olabilir mi?

İmkansız…

Asıl üzerinde durulması gereken husus; Organizasyonun Türkiye’ye alınmasıyla ilgili yapılan sunumun üç yıl öncesine dayanması etkili olmuştur, muhakkak. Aradan geçen üç yılda sayısız Dünya ve Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapan Ülkemizde, bu saatten sonra bu ve buna benzer Organizasyonları kazanmak, o kadar zor olmayacaktır.

İstanbul’un 2012 Spor  Başkenti seçilmesi, o tarihte içinde yapılacak olan diğer Organizasyon ayağını zenginleştirecektir.

*****

Tüm bunların yanında, şahsımca asıl önem taşıyan Organizasyonlara ev sahibi yapmak kadar, Türkiye isminin artık ‘tesisler’ kadar  başarılı sporcularla tanınması. Başarı kürsüsünde yer alamak.

İşte o zaman,  Erzurum’un Türkiye’nin hangi bölgesinde olduğu, oyunların ülkemizde başarılı olup olmayacağını kaygısını ortadan kaldıracaktır.   İşte o zaman, siz istemeseniz de ‘kar’ı, kayağı
seven sporseverin bölgeye çekilmesini sağlanacaktır.
İşte o zaman, siz gitmeden, onlar size misafir olmak için
çaba serf edeceklerdir.
Nasıl ki, ‘mevsim’ ve ‘tesislerin’ cazibesinden Antalya Bölgesini futbol kulüpleri için cazibe merkezi haline getirdik, aynı ilgiyi, ‘mevsim’ ve ‘tesisleriyle’ katılımcıları cezp edecek Doğu Anadolu bölgesine taşıyabilir miyiz? Taşırız, taşırız   Sonuç (4); Yeter ki; Organizasyonu, anlayıcı/yorumlayıcı/uygulayıcı gözüyle yerinde gözlemleyelim.   (Devam Edecek)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.