BaŞakHaber

TOKİ Disneyland kuruyor

TOKİ Disneyland kuruyor

TOKİ Disneyland kuruyor
115 views
02 Şubat 2011 - 1:24

TOKİ, Halkalı´da kurulacak içinde Disneyland, yüzme havuzu, golf ve spor tesisleri dışında konut ve otel yapılması planlanan Tema Park projesi için imzayı attı. Mesa Mesken-Kantur-Andaş Ortaklığı proje için 405 milyon 275 bin lirayı gözden çıkardı.

İstanbul´a dev eğlence merkezi geliyor. Toplu Konut İdaresi´nin (TOKİ) İstanbul-Halkalı´da yaptıracağı Tema Park´ın ihalesi sonuçlandı. TOKİ, 405 milyon 275 bin lira ile ihalede en yüksek teklifi veren Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş İş Ortaklığı´nın teklifini uygun buldu ve sözleşme imzaladı.

HASILAT ÜSTÜ TOKİ´YE VERİLECEK

Geçen yıl Aralık´ta yapılan ihalede, Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş iş ortaklığı, toplam 1 milyar 885 milyon liralık hasılat üzerinden TOKİ´ye 405 milyon 275 bin lira gelir payı önermişti. Hasılatın öngörülen 1,8 milyar liranın üzerine çıkması halinde, aşan kısmın yüzde 21,50´si de TOKİ´ye verilecek.

YAPILACAKLAR HAYALLERE BIRAKILDI

TOKİ´den yapılan açıklamaya göre, Mesa Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Can Aynagöz, sözleşmenin imza töreninde yaptığı açıklamada, ´Tema Park´ta yapabileceklerimiz, hayallerimizle sınırlı. Gerek, arazinin büyüklüğü, gerek imar durumu ve ihalenin içeriği, bu devasa projede birçok şeyi gerçekleştirebilmek için bize imkan tanıyor´ dedi.

BİR BUÇUK MİLYON METREKARELİK ALAN

Temapark Projesi´nin sadece İstanbul´un değil Türkiye´nin sembol projelerinden biri olacağını vurgulayan Aynagöz, bir milyon 500 bin metrekarelik arsa üzerine konut, alışveriş merkezi, sinema, outlet, hipermarket, otel, kongre merkezi, fuar alanı, hastane, okul ve ´hayallerindeki temaparkı´ yapacaklarını kaydetti.

Çöplükten eğlence merkezine

Bir dönem İstanbul´un çöp havzalarından biri olarak kullanılan Halkalı bölgesi´nin, TOKİ´nin çabaları sonucunda Avrupa´nın en büyük yatırım alanlarından biri haline geldiği belirtilen açıklamada, 1 milyon 429 bin metrekare büyüklüğündeki eski çöp döküm sahasını 1 milyar 885 milyon liralık yatırım bölgesine dönüştüren TOKİ´nin, bölgeye yapılacak konut ve işletmelerin faaliyete geçmesiyle birlikte on binlerce insana istihdam imkanı sağladığına işaret edildi. Mesa Mesken ve Kantur-Akdaş iş ortaklığı, 405 milyon 275 bin liralık TOKİ payının yüzde 40´ını peşin, geri kalan bölümünü ise 5 yıl vadeli olarak ödeyecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.