BaŞakHaber

Erzurum Kış Oyunları (5)

Erzurum Kış Oyunları (5)
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
108 views
04 Şubat 2011 - 18:58

Ne demek ‘Erzuurm’da skandal (!)
Bugün yazdığımız yazı, Oyunlar için kaleme aldığımız beşinci yazı. Hal böyle olunca da ister istemez okuyucumuzun kafasına bazı hususlar takılacak; Acaba bugün hangi konu işlenecek
Öyle ya malzeme lazım. Malzeme olmadan haber de olmuyor. İşlenecek konu, okuyucuyu sıkmamalı. Yazıyı okuyanı ‘pişman’ etmemeli.
*****
Bir haftası geride kalan Üniversite Kış Oyunlarında, Organizasyonun aksamadan yürütülmesi, Ülke için büyük kazanım ve tanıtım olmakta
Dedik ya; Medya için de malzeme lazım. İyi giden bir Organizasyon için yazacağınız yazıyı siz ancak ‘karamsar’ bakış açısıyla çekici kılabilirsiniz(!)
Olmayan bir olayı ‘olmuş’ gibi gösterip, diğer bir deyimle ‘sağ gösterip, sol vurarak’ gündeme oturma gibi bir hünere sahip olunabilir, ancak.
Hani; ‘Köpek mi insanı, insan mı köpeği ısırınca haber olur’ örneğini sıkça duymuşsunuzdur

Üç bin kişinin sporcu bir o kadar yabancının katılımcı olduğu Organizasyonda, Olimpiyat Köyü dışında olduğu ‘iddia’ edilip, doğruluğundan şüphe duyulan ‘taciz’ için yazılanları/söylenenleri Gençlik ve Spor Genel Müdürü yalanlarken, Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) Başkanı Goerge Killian’ın, 10 üzerinden 9 verdiği Organizasyonda böyle bir olayın yaşanmadığı ‘bizzat’ belirtti.
*****
Şimdi sormak lazım; bu tür bir olayı yazma/dillendirme gereği neden duyulsun?
Bunun en güzel açıklamasını Ahmet Çakır köşesinde belirtmiş. Bakın ne demiş;
‘Erzurum´dan sonunda ´beklenen´ haberler geldi. Muhteşem açılış, başarılı organizasyon türünden haberler medyanın haber merkezleri için ´sıkıcı işler´dir. Asıl haber, eksiklik, aksaklık ve kötülüklerdir. Okurların bu mekanizmanın nasıl işlediğini bilmeleri mümkün değil. Biraz anlatmaya çalışayım.
Buna benzer organizasyonlara gönderilen muhabirler bir süre sonra merkezden tepki görmeye başlar, ´Yatıyorsunuz orada, doğru dürüst haber filan geldiği yok!´ diye.
Haberi ´atlamış´ gibi görünen medya kuruluşları da devrededir. Onlar da ´Taciz filan yok, uydurma haber!´ türünden yayınlarla şenliğe katılır.
Bu ´şenlik´ sürerken bizim gibi meslek etiği gibisinden dertleri olan insanlar ´Sahi, gazetecilik bu mu?´ diye dertlenip durur.’
*****
Başarılı Organizasyonla övündüğümüz süreçte, başarıya ‘çomak sokmak’ / ‘gölgelemek’ isteyen anlayış, her defasında yaşanacak.
Bunu yapan anlayış, bir yerlerden ‘çıkar’, ‘rant’ peşinden koşanlardan başkası değildir.
 Araştırın sorun, bu tür  ‘asılsız’ haberin kaynağında kimler var Amaçları ne?
Ben size cevaplayayım; Ulaşılmak istenen kişisel ‘çıkar/menfaat’
Bu kadar eminim;
*****
Uluslararası Organizasyonları ev sahipliği yapmanın onur ve gururunu yaşadığımız bu süreçte, diyelim ki o tatsız/istenmeyen olay yaşandı.
Eğer o haber doğru ise, bunu sayfaları/ekranlarına taşıyan kişilerin yapması gereken ‘tatsızlık’, olmuş gibi gösterip ‘kamuoyuna’ yansıtılmasının;
Organizasyon için gecesini/gündüzüne katıp, eksiksiz yerine gelmesi için çalışanların haksızlık değil mi?
Kulüpler Birliği üyeleri başta olmak üzere Gazete ve Televizyonlarının Spor Müdürlerinin ‘bizzat’  Spor’dan Sorumlu Bakan tarafından bölgeye götürülüp, yerinde tespitler yaparak sayfalarına/ekranlarına taşınan ‘güzelliklere’ saygısızlık değil mi?
Şimdi sormak lazım; Nerede kaldı, gazeteciliğin temel ilkelerinden olmazsa olmaz, bulvar hevesiyle ayaklar altına alınan haberciliğin ‘etik’ değerleri.
*****
Madalyonun bir de diğer tarafından bakalım.
Diğer üzerinde durulması gereken husus;
Bu tür bir olayın Erzurum gibi gelenek/görenek, örf ve anane gibi temel toplumun değer yargılarına sahip ilinde gerçekleşmiş gibi gösterilmesi.
Asılsız bu tür haberler, sadece Organizasyondan sorumlu kişileri değil, o bölgede yer alan vatandaşları da rahatsız eder.
Gidenlerin, bölge halkından gördüğü/yaşadığı misafirperverliği, karın ‘beyazlığı’ kadar bir düşünceye sahip olduklarını, yine ‘kar’ın vesilesiyle buraya gidenler, Anadolu ‘insani’ değerlerinin halen var olduğunun, yaşatıldığının ‘adeta’ göstergesi
Siz şimdi kalkın ‘o’ bölge de ‘taciz’ olaylarının yaşandığından söz edin.
Yazıklar olsun ‘çamur atıp iz bırakma düşüncesi’ ne sahip o anlayışa
 Yazıklar olsun, bu tür ‘çirkin olaylara’ çanak tutanlara
Sonuç (5); Erzurum ismi Üniversite Kış Oyunlarıyla gündemde yerini alırken, karalama/menfaat uğruna, konu bulmakta aciz kalıp bölge ismiyle ‘tacizi’ eşdeğer tutan ‘habercilik’ anlayışının halen var olduğunu göstermektedir. 
(Devam Edecek)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.