BaŞakHaber

Erzurum Kış Oyunları (6)

Erzurum Kış Oyunları (6)
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
90 views
16 Şubat 2011 - 13:48

Erzurum’da yapılan Üniversiteler arası Kış Oyunlarının tamamlanmasının üzerinden yaklaşık iki hafta geçti. Belki organizasyon bitti ama hafızalara kazınan, yeri geldiğin de hatırlanmasında yarar sağlanacak olaylar/gerçekler, bizlere/sporsevere adeta yol haritası olacak; spora yapılacak olan yatırımlar ve yapmamız gerekenler hakkında adeta bize ‘kılavuzluk’ yapacak.

Aradan ne kadar zaman geçerse geçsin,  geriye dönüp baktığımızda, geleceğe ışık tutacak olan bilgiler, hedefe emin adımlarla yürümeyi kolaylaştıracaktır.

İşte o zaman yapmamız gerekenler, sadece düşüncede saklı kalmayacak, hayatın/yaşamın da bir parçası olacak.  

*****,

Çalıştığım Spor Teşkilatı sayesinde, Erzurum’da bizzat bulunma imkânına sahip oldum.

Erzurum’un karı ile soğuğu değerlendirildiğinde, geriye dönen ‘kazancın’ neler olabileceği bariz bir şekilde görme/yaşama fırsatı yakaladık.

Kış oyunlarına ev sahipliği yapan ilde ‘değişimi/gelişimi’ yerinde görmek, insanın olaylar üzerinde somut/olabilirlik anlayışına kapılmasına neden oluyor.

Erzurum’a farklı bir anlayış, alıcı gözüyle bakmaya çalıştık. Değişimin ve gelişimin aşamalarının neler olabileceğini düşündük.

Peki, bu düşünceler neler (!)

O da bizde saklı kalmasın. ‘Bilgi paylaşılırsa değeri artar’ anlayışıyla, siz değerli okuyucularımızla bu tespitlerimizi paylaşmak istiyoruz.

*****

Erzurum’a varır varmaz, Günlük çıkan 16 sayfalık Kış Oyunları Gazetesi’nin mutfağında bulunma imkânına sahip olduk.

Mesleğimiz/sempatimiz itibariyle, çalışmaların mahiyetinin kamuoyunun da bilgisine sunulmasında etkin rol oynayan bu tür yayınlar, adeta tarihten bugüne, bugünden de geleceğe miras olacaktır. Boşuna dememişler; ‘Söz uçar, yazı kalır’ diye.

Zengin/tecrübeli bir ekip tarafından hazırlanan bu gazete, bol resim ve haberli İngilizce ve Türkçe olarak yayımlandı. Emeği geçen herkese şahsen teşekkür ettik ama aynı memnuniyeti bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

Gerek yazılı gerekse görsel Basın grupları tarafından izlenen Kış Oyunlarının Ulusal ve uluslar arası medya organlarında yer alması, ‘sporun sadece spor olmaktan öte’ bir  etkinlik/aktivite, adeta ülkenin tanıtım ‘elçisi/aracı’ olduğunun göstergesi

Basın çalışma grubunu gördükten sonra, organizasyonun içerisinde yer alan katılımcılarla düşünce paylaşımında bulunduk.

Buz Hokeyi finalini izlerken, devre arsında İtalya Kafilesiyle karşılaştık. Yabancı dil ‘azizliğimiz’ olduğu için, tercüman aracılığıyla sorularımızı yönelttik. Kafile, 2017 Üniversite Oyunlarının ön incelemesini yapmak için Erzurum’a gelmiş. Organizasyonu nasıl bulduklarını sorusunu yönelttiğimizde, yüzlerinde oluşan memnuniyeti ‘mükemmel’ kelimesiyle bağlantı kurduk. Özel olmamakla birlikte, açıklamalrı dinlerken kafama ‘Türkiye tamam da, Erzurum (!) .’ haritada bu ili ararken ki düşünce ile Organizasyonun  son günündeki düşünce arasındaki fark ne olabileceği (?) merakıyla sorumuzu yönelttik. Aldığımız cevap, ‘olumlu’, tahminlerimizde bizleri yanıltmadı. Sadece Tesisleşme ve Oyunların işleyişinin  mükemmelliğini, yeni tanıştıkları yöresel Kültür ile pekiştiğinin mutlulukları hem yüzlerine hem de tercüman aracığıyla anlatılanlardan çok iyi anlıyorduk.

 Tüm bunları niçin söylüyoruz (?) Devlet tüm imkânları Erzurum’a seferber etmiş. Belki müsabaka skorları olarak, arzu edilen neticeleri alamadık ama en ince ayrıntısına kadar düşülen bu Organizasyonuyla, bu tür ‘işleyiş’ için ne derece profesyonel olduğumuzun en canlı göstergesiydi. Tıpkı, Erzurum’da ziyaret ettiğimiz Taş Handaki ‘oltu taşı ustasının’, mesleğe olan sevgi, müşteriye olan saygısını sanatıyla (oltu taşını işlemesiyle) yansıttığı gibi

****

Yaşadığı mali krizden dolayı Akdeniz Oyunlarının ülkelerinde yapılmasından vazgeçen Yunanistan’dan sonra ibrenin Türkiye’ye dönmesi.

Ne demiştik; Biz bu işi hep yaptık, yaparız da .2005 Yaz Oyunları, UEFA Finali, Formula 1, Moto GP, Dünya Basketbol Şampiyonası

Yapmamız gereken; Kendimize olan özgüven’in bizde saklı kalmamasından öte başkaları tarafından da duyurulması, dahası sesimizin yüksek çıkması. Yabancının memnun kalması, kalmaması o kadar önemli mi? Biz sahip olduğumuz değerlere değer katmamız mkeerekmez mi(!).

 Neymiş efendim; Olimpiyatları ülkemize getiremiyormuşuz? Yahu, sorunun muhatabını biz dışarıda değil, içerimizde arayalım.

 İşte  o aranan sorunun cevabının ipucu ‘Olimpiyat Hazırlık Düzenleme Komitesinin’ İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) bünyesine geçirilerek bulundu, adeta.

İsmini hatırlayamadığım ama yıllar önce söylediği ve ‘silkeleyici’ etkisi yapan yazarın ‘Rantın devamlılığı için Olimpiyatların Ülkemize alınmasını istemeyenler var (!) sözü, bugün gerçekle barışık, doğru ve özlü bir söz değil mi? O sözünde ömrü, İBB sayesinde tükenecek gibi .

*****

Evet, teşekkürü bol bir yazı oldu ama eminim ki sizde Erzurum’da bulunsaydınız,  emeği geçenlere teşekkürün ‘tekrarını’ abartılı bulmazdınız.

Tesisleşme bakımından, gerçekten yapılması gerekenler eksiksiz olarak yerine getirilmiş. Bunun yanında;  Güvenlikten/Ulaşıma, Temizlikte/Konaklamaya kadar mükemmel bir Organizasyonun yaşandığına bizzat şahit olmamı, o havayı teneffüs etme ‘ayrıcalığı’ ile bağdaştırıyorum.

  Erzurum Evlerinde kıtlama çayımı yudumlarken aklıma Dadaş’ıno meşhur ‘ Zeci Zeci,  İstanbul neci Erzurum yayla’   sözü geldi.

Sahi; Müsabaka sonuçlarının değerlendirmesi (?)

Bu soru karşısında, Editörüm Sayın Deniz Adar’ın yüz ifadesi gözlerimin önüne geldi (!); San ki Editörüm sorar gibi; Ne olacak, bu Beşiktaş ve Galatasaray’ın hali diye .Ona da sıra gelecek inşallah, işimiz bu değil mi (!)

Ama sonuçları, Türk Spor Tarihinin yılardır değişmeyen makus talihi gerçeği ile örnekleyelim;

Buz Hokeyinde bol gol yiyip, hiç gol atamadan sahadan ayrılmamızın nedenini, merakla bu işin birinci muhatabı Federasyon Başkanı Akın Kılavuz’a sorduk. Aldığımız cevap, adeta Türk Sporunda niçin derece yapamayışımız, devşirmelere niçin yüklendiğimizin karşılığı, yani ortak; Kanada Dünya klasmanında Buz Hokeyinde en iyi yerde. Kanada da 1 milyon lisanlı Buz Hokeyi Sporcusu var, bizde bu rakam 500. Kanada da 4 bine yakın açık ve kapalı Buz Hokeyi sahası var,  bizde ise bu rakam, sıkı durun (uçmayın sakın) sadece 7. Diğer branşlara değinmeye gerek var mı; Cevabı bundan önce yazdığımız 5 köşe yazısı ve okuyucumuzun engin sabır ve düşüncesinde saklı.

Emeği geçenlere teşekkürümüzü ‘güncellemek’ , ‘sıcak tutmak’ istiyor, Dünyanın en genç ve toplam 75 milyon nüfusun, işlendiğinde nasıl kazanca/cevhere dönüşebileceğini, Türk Sporunu yönetenlerin ‘vicdan’ ve‘becerilerine’ bırakıyorum.

gulumseyen@hotmail.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.