BaŞakHaber

Mantosuz Binaya Vergi Geliyor

Mantosuz Binaya Vergi Geliyor

Mantosuz Binaya Vergi Geliyor
115 views
22 Şubat 2011 - 17:18

Enerji Verimliliği Strateji Belgesi´nde son aşamaya gelindi. Belgeye göre, ısı yalıtımı olan binalara teşvik, olmayanlara ek vergi getirilecek.

2023 yılına kadar enerjide 300 milyar dolarlık yatırıma hazırlanan Türkiye´de enerjinin geleceği verimlilikten geçecek.

Enerji Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Devlet Planlama Müsteşarlığı ve Büyükşehir Belediyeleri gibi bir çok kurum ortaklığı ile hazırlıkları tamamlanan Strateji Belgesi´nde toplumsal hayatı değiştirecek radikal değişikliklere yer veriliyor.

YALITIMI OLMAYAN BİNAYA VERGİ

Türkiye´de yalıtımsız yapılan binalarla, “yaktığımız yakıt ile dışarıyı ısıtıyoruz” sözü de tarih olacak. Çünkü 2015 yılı itibariyle uygun ısı yalıtımı bulunmayan binalarda, binanın yeri ve iklimine göre “emisyon vergisi” uygulanacak.

YALITIMA VERGİ VE KREDİ TEŞVİKİ

Kullanımda olan ve strateji belgesi hayata geçmeden ruhsat alan binalara, ısı yalıtımı malzemelerinde KDV desteği verilecek. Bu binalardan bankacılık muamele vergisi alınmayacak.

KAMU EMEKTARLARI GARAJA

Trafiğe tescili 10 yılı doldurmuş kamu araçları kademeli olarak trafikten çekilecek.

500 BİN TL DESTEK

Verimlilik arttırıcı projelere 500 bin liraya kadar destek verilecek. Proje büyüklüğü 2.5 milyon lirayı aşarsa kurumlar vergisi alınmayacak.

VERİMSİZ MALI KAMU ALAMAYACAK

Kamu ihale kanunu kapsamında kamunun tüm alımlarında asgari enerji verimlilik kriteri getirilecek.

Enerji kotası

Otel, hastane, mesken, okul, AVM´lere iklim, büyüklük gibi özelliklerine göre yıllık ısıtma, soğutma, aydınlatma tüketim kotası belirlenecek. Belirlenen değerler üzerinde atmosfere karbon salınımı yapacak binaya izin verilmeyecek.

Beyaz eşya denetlenecek

Enerjiyi verimsiz kullanan araçlar da raflardan inecek. Buna göre AB direktifleri de esas alınarak verimsiz enerji kullanan buzdolabı, televizyon, lamba gibi ürünler denetlenerek satışına kısıt getirilebilecek veya tamamen yasaklanabilecek.

15 yıllık araca yüksek vergi

Araçların vergilendirme sistemi sil baştan yenilenecek. Yakıt tasarrufu az araçlara teşvik verilecek. Emisyonu oranı az olan araçlara Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) indirimi yapılacak. Ancak 15 yaş üzeri araçlarda kademeli olarak MTV artırılacak.

Verimlilik çok önemli

Enerji Bakanlığı yetkilileri Türkiye´de 2010´da 209 milyar kilovat saat elektrik tüketildiğini hatırlatarak, “2023´te tüketim rakamının 600 milyar kilovata çıkmasını hedefliyoruz. Bu nedenle enerji verimliliği de çok önemli” diye konuştu.

Kaynak: Sabah (17 Şubat 2011)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.