BaŞakHaber

İzcilerimizden şehitlerimize vefa

İzcilerimizden şehitlerimize vefa

İzcilerimizden şehitlerimize vefa
125 views
06 Mart 2011 - 21:03

Esenlerli bir grup izci, Esenler Belediyesi’nin sponsorluğunda 90 bin askerimizin şehit olduğu Allahuekber Dağları’na çıkarak şehitlerimize olan vefalarını gösterdiler. 3100 metre yükseklikte eksi 25 derecede 2 gecelik çadır kampı yapan izcilerimiz, “Zaman tünelinde adeta tarihi yeniden yaşadık. Bu vatanın hangi şartlarda bize emanet edildiğini şimdi daha iyi anladık” dediler.

Sosyal ve kültürel dokuyu güçlendirmek için çok farklı projelere imza atan Esenler Belediyesi, bu çerçevede faaliyet gösteren organizeleri de kayıtsız, şartsız desteklemeye devam ediyor. Esenler’de faaliyet gösteren izcilerin etkinliklerine destek veren Esenler Belediyesi, son olarak Türkiye İzcilik Federasyonu`nun  düzenlediği 6. Allahuekber Dağları Şehitleri’ni a anma programına da destek verdi. Esenler Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü mensupu 18 ergin izci, bir izci lideri eşliğinde 90 bin askerimizin donarak şehit düştüğü ve tarihimizin en elem verici sayfalarından birisini oluşturan Erzurum Allahuekber Dağları şehitleri anma kampına katıldılar.

İlhan Tosun liderliğindeki izciler, Haydarpaşa Garın`dan başladıkları yolculuklarını 36 saat sonra Erzurum’da noktaladılar. Erzurum İzci Evi’ne yerleşen izciler, 2 gün boyunca Erzurum’un tarihi mekânlarını gezdiler.  Üçüncü gün, 4 saatlik bir yolculuktan sonra Allahuekber şehitlerinin yola çıktığı Gaziler köyüne ulaşan Esenler izcileri burada kamp kurdular. Gaziler köyündeki Allahuekber Şehitlerini anma programına katılan izcilerimiz, şehitliklerin olduğu Allahuekber Dağlarının zirvesine çıkmak için bir ekip oluşturdu. 4 izci ve bir liderle bu tırmanışa katılan izcilerimiz, 3.100 metre rakımdaki şehitlikleri ziyaret edip, ruhlarına Fatihalar gönderdiler. Tırmanış ekibi, şehitlerimizin kabirlerinin yanında eksi 25 derece sıcaklıkta 2 gecelik çadır kampından sonra Gaziler köyüne geri dönüp ekibe katıldı.

Tarihi yeniden yaşadık.

Ağır şartlara rağmen kamptan büyük bir memnuniyetler döndüklerini aktaran Esenler izcileri, “Zaman tünelinde adeta tarihi yeniden yaşadık. Şehitlerimizin yaşadıklarını hissedebilme şansını yakaladık. Bu vatanın hangi şartlarda bize emanet edildiğini şimdi daha iyi anladık. Herkesin ömründe bir kez de olsa buraları görmesi gerekir. Atalarımıza saygı ve minnetimiz bir kat daha arttı” şeklinde konuştular.

Bu tür gezi ve ziyaretlerin insanların belleklerine tarih şuuru ve vatan sevgisi yerleştirdiğine dikkati çeken Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Esenler halkını bir taraftan İstanbul’un tarihi ve kültür mekanları ile buluştururken bir taraftan da tarihimizin dönüm noktalarını teşkil eden savaşların yaşandığı Çanakkale, Allahuekber Dağları gibi müstesna yerlerine götürmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede izcilerimiz de yorucu ve uzun bir yolculuğun ardından Esenler halkı adına Allahuekber Dağları şehitlerimizi ziyaret ettiler. İzcilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.