BaŞakHaber

Altınşehir’de yeşeren umutlar.

Altınşehir’de yeşeren umutlar.
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
135 views
09 Mart 2011 - 12:09

Başakhaber, spora bakış açısı bakımından bizim gönümüze ayrı bir ‘pencere’ açtı.

´Spor adına biz buradayız´ dedik ama, sporun her branşıyla ilgilenmek adeta boynumuzun borcu gibiydi.

Bunun için bir haber ‘yelpazesi’ oluştuk.

Onun için, bölgesel ve bölgemizin (Başakşehir) dışından haberleri sizlerle paylaşma yoluna gittik.

Erzurum Kış Oyunlarını belgesel şeklinde bu köşemize taşıdık Bununla yetinmeyip, röportaj köşemizi açtık. Kış Oyunları yapıldığı süreçte Buz Hokeyi Federasyonu, Üniversite Sporları Federasyonu başkanıyla, deyim yerindeyse (bana göre) ‘enfes’ röportajlara imza attık.

*****

O röportajlardan bir tanesi daha, Altınşehir Lisesi Spor Kulübü teknik heyet ve yöneticileriyle bir araya gelip imza attık.

Konuştuklarımız o kadar, içten ve samimiydi ki, inanın çok duygulandım. Kendi kendime sordum; Ben, Ahmet Gülümseyen olarak bu Kulübe ne gibi katkım olabilirdi …(?)

Duygusallık o kadar ileri gitti ki, röportaj bittiğinde, gecekonduların yoğun olduğu Bayramtepe bölgesinden  Olimpiyat stadına gözüm daldı

*****

Olimpiyat Stadı’nın hemen arka kısmına, yakın bir gelecekte yükselecek olan  Ağaoğlu’na ait toplu konut inşaatı hakim.

Röportajda Mehmet hocanın değindiği sözlere aklıma geldi;

Anadolu yakasında, Ataşehir de kurulan yeni bir takıma Ağaoğlu yardım ediyorsa, Ağaoğlunun patronu Ali Ağaoğlu Altınşehir’e de bir el uzatır elbette.

Yapılan çalışmalarda ‘çorbada bizimde tuzumuz olsun’ düşüncesiyle katkı sağlar. Onlar belki Ataşehir Bayan takımı gibi şampiyonluğa birer daire vaat etmez…

Belki bir tesis, belki takımın bir yıllık gideri .Gönlünden ne koparsa misali.

Ağaoğullarını biz, sporcu dostu olarak biliriz.

Golf Federasyon başkanı Ahmet Ağaoğlu Kendisini Van ilimize gidip oradaki yetenekli çocukları Türk Sporuna kazandırma projesini hafızalarmıza kazınan bir proje…

Benzer bir proje, bugün hali hazırda nüfusu 70 bin olan ve maddi imkânsızlılar içerisindeki Altınşehir bölgesinde, bu kez Ali Ağaoğlu tarafından neden gerçekleşmesin?

*****

Röportaj’da ‘dikkat’ çeken hassas çaıklamalar var. Röportaj yaptığımız ve konun bizzat içerisinde olan teknik heyet ve yöneticiler ne diyor;

Varoş diye tanımlanan bu tür bölgelerde, sosyal proje kapsamında  çocukları bir yerlere kanalize etmek gerekiyordu,  bununda en güzel yolu da spor.

Peki bu insanları boş bırakırsanız ne olur (?)

…(Düşünün düşünün çekinmeyin !)

Kimse bu sorunun cevabını bilmiyorum demesin. Eğer cevap bulunamıyor ise bu o soruya muhatap olan kişilerin düşüncesizliği, acizliği olarak tanımlanabilir.

Öyle ise gelin hep birlikte destek olalım.

Söyleyen ne güzel söylemiş ‘Yaradılanı sevdik, yaradandan ötürü’.

Ne yapılabilir (?)

Herkes üzerine düşeni yaptığı zaman, ‘herkes kapısının önünü süpürse,  hoş olmayan görüntü kalır mı (!) misali,   güzellikler kendiliğinden ortaya elbette ki çıkacaktır.

Bunu da yapmak, boynumuzun borcu olmalı. Çünkü oralardan / gecekondulardan çıkan ses, Altınşehir’in ‘karla’ kaplı yüksek tepelerinde ‘sevgi, heyecan, başarı’ olarak yankılanacaktır.

*****

Hizmet kalitesiyle pareler olarak ticari kazanımda da bir Dünya markası konumuna gelen Türk Hava Yollarının (THY) değerli Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Topçu, THY Genel Müdürü Temel Kotil’le burada düşüncelerimizi aktarmak istiyoruz.

165 hatla Avrupa’nın en iyi hava yolu seçilen şirketinin   Basketbol ve Futbolda Milli Takımlarımıza,  Buda yetmedi dünya devleri Barcelona, Manchester United Bu da yetmedi EURO Basketbol Ligi’ne Bu da yetmedi tenisin 1 numarası Caroline Wozniacki Bu da yetmedi NBA’in yaşayan efsanesi Kobe Bryant .Ve daha sayamadığımız isimler, THY ismiyle anılmaya başlandı. Hal böyle olunca da THY nın marka değeri, değerine kattı.

Gazeteciliğin temel ilkesi bilgiyi aktarmak, bilgi alışverişinde ise;

Bende bir haberci olarak THY yetkililerinden şu arzumu paylaşmak istiyorum.

Dünya Markası olmuş Şirketin, reklam ve tanıtımı ayağının yanında mutlaka sosyal sorumluk projesini sürdürmektedirler.

THY olarak işte bu sosyal projenizin ‘kanatları’ altına Başakşehir’in gece kondu diyebileceğimiz bölgesinde ki Altınşehir Lisesi Bayan Futbol Takımını da alabilirsiniz.

Daha yeni yeni büyük otobüsle deplasman maçlarına gitmeye başlayan bir takımın, bir kez dahi olsa uçakla maça gitmesini tahmin edebiliyor musunuz (?)

Türk Hava Yollarının tanıtım reklamlarında zaman zaman gök yüzünde süzülen uçakları seyretmek için, kafasını kaldırıp uçakların uçuşunu  seyreden çocukların gözlerinde ki ışıltı dikkatimi çekmiştir.

Atatürk Havaalanından kalkan bir uçak, ilk kalkıştan itibaren Başakşehir (Altınşehir) üzerinden geçip rüzgarın yönüne göre rotasını çiziyor.

Orada ki her çocuğun hayali, yeri ve vakti geldiğinde o uçakla seyahat edebilmek.

Gözlerindeki umut ışıltısını, gerçek hayatın bir parçası haline çevirebilmek.

İşte bu umutların daha çok yeşermesi için THY yetkililerinden arzum, Altınşehir Lisesi Bayan takımın 10 Nisan 2011 tarihinde Ankara’da yapacağı deplasman karşılaşmasına ulaşım  sponsor olmaları

“O uçakta bir gün bende olurmuyum?” düşüncesinde olan kız çocuklarının, ‘her gerçek, hayalle başladığı sonucunun ise başarı olduğunu’ tezini yaşatmak, tıpkı bugün THY’nın geldiği konum gibi

*****

Altınşehir bir marka olabilir mi (?) Bölgeyi bilenler, bu soruyu duyduğu zaman yüzlerinde ‘alaycı’ bir tebessümü görür gibiyim.

Bu tebessüm, , ‘olsa olsa oraya toplu konut alanı olur ve yüksek yüksek binalar dikilir ’ manasında.

Bunlar bizim ilgi, dolayısıyla uzmanlık alanımız dışında Bizim işimiz, yaratılmışarın en değerli varlığı olan insanı ‘işlemek’.

Bunun içinde emek ister, uğraş ister, imkan ister. Zor tabii, ama başarmak, tüm zorlukları berberinde alır götürür, sonuç olarak da ortaya mutluluk, toplumsal refah ve kardeşlik çıkar.

Biz Altınşehir Lisesi Spor Kulübünün değerli yetkililerle yaptığımız söyleşide (röportajda) bunu gördük.

Tıpkı, ilk baharın müjdeleyicisi, yazın bereketi olacağının işareti, dışarıda yağan kar gibi

Öyle ise bir olalım, birlik olalım, dirlik olsun

Selam ve dua ile.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.