BaŞakHaber

Hayatı birlikte inşa edelim

Hayatı birlikte inşa edelim

Hayatı birlikte inşa edelim
98 views
09 Mart 2011 - 22:52

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde toplanan Esenler Belediyesi Kadın Meclisi’nde yaptığı konuşmada, “Gelin birlikte çalışalım. Toplumsal huzuru, mutlu bir hayatı birlikte inşa edelim. Bir toplumda kadın olmanın ne anlama geldiğini Esenler’deki kadınlar göstersin. Elbirliğiyle bunu başaralım” dedi.

Esenler Belediyesi Kadınlar Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir araya geldi. Meclis Başkanı Bedriye Çoban başkanlığında toplanan mecliste konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı. Göksu, “Kadın Meclisi, asla bir başka kadını ötekileştirmeyecek. Bir toplumda var olan her bir insan, başı açık veya kapalı olsun bizim için çok kıymetli. Bugüne kadar kimsenin diline, dinine, cinsiyetine bakmadık, bundan sonra da bakmayacağız. Bizim için insan olması yeter. İstiyoruz ki boynu bükük bir kadın kalmasın Esenler’de” dedi. İnsanlık tarihi boyunca kadına çok değişik bakış açıları olduğuna dikkat çeken Başkan Göksu, dünya genelinde bugün hala kadınlarla ilgili olarak çok şey söylendiğini ve herkes bulunduğu yerden kadını tanımlamaya, anlatmaya çalıştığını belirtti. Göksu, “Kadına şeytan olarak bakılmasından cinsel obje olarak görülmesine de kadar çok değişik gözlerle bakılmıştır. Yaradılanların en şereflisi olarak insanı merkeze yerleştiren bizim medeniyetimiz ise Cennet’i annelerin ayakları altına sermiştir” dedi. Kadına verilen değer açısından Türk toplumuyla Batı toplumunu kıyaslayan Göksu, “Bizler çok şanslıyız. Bizim toplumumuzda kadının değeri çok farklı” dedi.

Meclisimiz kadınlara rehber olsun

Kadın konusuna hassasiyetle yaklaştıklarını söyleyen Göksu, Kadın Meclisi’nden projeler üretmelerini istedi. Bir projeye kadın eli değdiğinde o projenin anlamı daha farklı olacağını kaydeden Göksu, “Kadınları hayatımızın bir parçası olarak görüyorum. İstiyoruz ki, her projemize, her çalışmamıza kadın eli değsin. Bu şehrin sokağına, caddesine kadın eli değsin istiyoruz” dedi. Bu anlamda Kadınlar Meclisi’ni de çok aktif hale getirmek istediklerini belirterek, “İstiyoruz ki Kadın Meclisimiz Esenler’deki kadınlarımızın bir yansıması, bir rehberi ve kadınlar açısından birer eğitim merkezi olsun” diye konuştu. Göksu, Kadın Meclisi’ne çağrıda bulunarak, şöyle konuştu:

“Gelin birlikte çalışalım. Bir toplumda kadın olmanın ne anlama geldiğini Esenler’deki kadınlar göstersin. Elbirliğiyle bunu başaralım. Bir Esenlik şehrinde birlikte yaşamanın  hazzını yaşayalım. Karanlığı aydınlatmak için mum yakmamız gerekiyor. Bir mum yaktığımızda her şey güzelleşecek.”

Kadınlara yönelik tanımlama ötekileştiriyor

Göksu’nun ardından bir konuşma yapan gazeteci-yazar Demet Tezcan ise; kadın sorunlarının çözümüne yönelik adımlar atılması gerektiğini vurgulayarak, “Kadın meselelerine  insan hakları penceresinden bakmak gerekiyor. Kadınlara yönelik her tanımlama, ayrışmayı ve ötekileştirmeyi de beraberinde getiriyor” dedi. Dünyadan kadın manzaralarına dikkat çeken Tezcan, dünyadaki en büyük problemin mülteci hayatlar olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerde kadınların hak arayışı içinde olduğunu belirten Tezcan, gelişmemiş olan ülkelerdeki kadınların ise bu konuda  geri kaldığını söyledi. Tezcan, “Fakirler, yoksullar,  mülteciler ile savaşın ve sömürgenin kadınları, onların sorunlarına eğilmemizi istiyorlar” dedi.

Toplantıda Esenler Belediyesi Kadın Meclisi Hukuk Komisyonu seçimleri de yapıldı. Hukuk Komisyonu’na Hatice Filiz Kudum, Rümeysa Semiz, Gökçen Pamuk, Meryem İnar ve Ümmihan Aygün seçildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.