BaŞakHaber

Tsunami değil; heyelan yıkar!

Tsunami değil; heyelan yıkar!

Tsunami değil; heyelan yıkar!
145 views
16 Mart 2011 - 23:44

Japonya´daki felaket gözlerin bir kez daha İstanbul´a çevrilmesine neden oldu. Megakent, olası bir depreme hazır mı sorusu yine sorulmaya başlandı.

Uzmanlar, İstanbul´u bekleyen en önemli tehlikelerden birinin de heyelan olduğu görüşünde… Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar ve Büyükçekmece heyelan riski taşıyan ilçelerden bazıları…

Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, bu bölgelerdeki tehlikeyi anlattı:

“Esenyurt, Büyükçekmece, Avcılar´ın bir kısmı, Beylikdüzü´nün yamaçları tehlikeli. Buralarda yamaç hareketleri var. Bunların hem geçmişte olup pasif hale geçenler var hem de bugün halen aktif olanlar var. Bunun üzerinde de ciddi bir yapılaşmaya doğru gidiliyor.

ZEMİNLERİ ARIZALI

Deprem sırasında sismik dalga ile beraber bu duraylı gibi görünen yerlerin duraysız olacağını düşünüyoruz. Bu yerlerin hareket edeceği ortada… Onun için bu bölgeleri çok önemsiyoruz.

Arızalı zeminleri var, hatta eriyen kayaları var. Dolayısıyla buraların jeolojik ortamı, kitle hareketlerine müsait ortamlar.

ÇOK YÜKSEK VE HIZLI YAPILAŞMA

Bugün zaten hareket eden yerleri gördük, bazıları afet bölgesi ilan edilmiş… Bu bölgeler jeoteknik sınıflandırmaya göre önemli alanlar ancak buralarda çok yüksek ve hızlı yapılaşmanın olduğunu görüyoruz.

Biz bu konuda Valiliğe de bir yazı yazdık. İstanbul´daki zemin etütlerinin ilçe ilçe raporunu verdik ve iyi işlerin yürümediği ilçelerin dosyalarını gönderdik. Bu üç ilçemizdeki hızlı yapılaşma riskli olmasına rağmen, yönetmeliğe göre odalara vermeleri gereken belgeleri de vermediklerini söyledik.

Bu bölgelerdeki yapılaşma daha az ve kontrollü olmalı. Buraları herkesin çalışabileceği yerler değil, daha zor yerler dolayısıyla uzman kontrolü olması gerekiyor. Örneğin; kazık çakılıyor ama kazıklar zaten hareket eden heyelan kütlesi içerisinde kalıyor. Bunun gibi teknik sorunlar var.

BU BÖLGELER RİSKLİ!

Tekrar tekrar uyarıyoruz; bu bölgeler riskli bölgeler. Burada hem vadilere hem de denize doğru akmalar var. Bu akmaları çok iyi bilen ekibe ihtiyaç var.”

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.