BaŞakHaber

ATIK YAĞLAR HAYDİ OKULA

ATIK YAĞLAR HAYDİ OKULA

ATIK YAĞLAR HAYDİ OKULA
114 views
20 Mart 2011 - 16:47

Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Başakşehir genelinde yürüttüğü projede toplanacak bitkisel atıkların çevreyi kirletmesinin engellenmesi ve vatandaşların bilinçlendirilerek, atık yağların değerlendirilmesi konusunda bir çalışma başlatıldı.

Alo Atık Hattı kurularak; kızartma yapmak amacıyla kullanılan yağların; suya, kanalizasyona dökülmeden toplanması, evlerde biriktirilerek ALO ATIK HATTI 444 0 669 numaralı telefonun aranarak teslim edilmesi konusunda bilgiler verildi.

Bitkisel Atık Yağların Toplanması Projesi çerçevesinde Başakşehir Belediyesi tarafından İlçe genelindeki tüm lokantalar, yemek üretim tesisleri, okul kantinleri, büfeler, fast food satış noktaları ve fabrika yemekhanelerinden çıkan bitkisel atık yağların toplanması için 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Ezici Yağ Elektrik Üretimi San. Tic. A.Ş. ile protokol imzaladı.

Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü geleceğimizi korumak ve kollamak adına sürekliliğin sağlanması için birçok seminer de düzenleyerek; çocuklara lavaboya dökülen 1 litre bitkisel ve hayvansal atık yağın 1 milyon suyu kirlettiğini, bu atıkların değerlendirildiği takdirde elektrik üretiminde kullanılabildiğini, uygun zamanda bu atıkları değerlendirdiğimiz zaman sağlığımızı koruyabileceğimizi, atıksu arıtma tesis maliyetlerinin azalmasının sağlandığını, sudaki oksijen sisteminin korunabildiğini, suda yaşayan canlıların doğal yaşam alanlarına zarar gelmemesi gibi faydalar elde edildiğini anlatarak geniş kapsamlı bir çalışmayı titizlikle yürüttü.

Temiz ve Aydınlık bir Türkiye bizim Elimizde, sloganı ile okullarda çocukların gelecek için ortak çalışması ve çevre bilincine katkıda bulunarak, atık yağların okullarda toplanması kampanyasını da yürüten Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü en çok bitkisel ve hayvansal atık toplayan okullarıda çeşitli hediyeler vererek ödüllendirecek. En fazla atık yağ toplayan 1. okula netbook, 2. okula yazıcı, 3. okula ise DVD oynatıcı hediye edilecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.