BaŞakHaber

Kanayan Yara: Ortadoğu Hakkında

Kanayan Yara: Ortadoğu Hakkında

Kanayan Yara: Ortadoğu Hakkında
124 views
20 Mart 2011 - 16:37

Başakşehir Belediyesi´nin Salı ve Perşembe günleri düzenlediği “Başakşehir Söyleşileri”, Başakşehirli vatandaşların adeta vazgeçilmez programlarından oldu. 15 Mart 2011 Salı günü İslam tarihine dair yaptığı araştırmalar ve yazdığı kitaplarla yakından tanınan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma´nın konuk olduğu program, Başakşehir 2.Etap Kültür Merkezi´nde gerçekleşti. Kanayan Yara:Ortadoğu isimli söyleşide; İslam Dünyası´ndaki çözülmelere, Osmanlı coğrafyasından günümüz dünyasına, Ortadoğu meselelerine değindi.

Halifeler döneminde yaşanan hadiseleri günümüz ve Osmanlı Dünyası´yla karşılaştıran Sırma, tarih boyunca islam konusunda açıklık getirildiği söylenen her yorumun doğru olmadığını, bu yorumların İslam coğrafyasında Müslüman halkları nasıl etkilediğini de anlatarak, Çin´den Kuzey Afrika´ya kadar uzanan topraklarda hayat süren Müslüman halkların, birçok  illetten ancak bilgiyle, okuyup araştırmakla kurtulabileceklerini vurguladı.

Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş´ın ve bazı STK yöneticilerinin de katıldığı program, Başakşehirliler tarafından beğeni ve ilgiyle karşılandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.