BaŞakHaber

Ebeveyne Aile Okulu

Ebeveyne Aile Okulu

Ebeveyne Aile Okulu
110 views
26 Mart 2011 - 18:34

Esenler Belediyesi “Sevgi ve erdemli bir toplum için her aile bir okul” sloganıyla Esenler’deki toplam 27 ilköğretim okulunda “Aile Okulu” seminerleri vermeye başladı. Sağlık İşleri Müdürlüğü Psikolojik Danışmanlık Birimi’nce uzman psikologlar tarafından anne –babalara yönelik verilen seminerlerde; çocuk gelişimi, ebeveyn çocuk iletişimi ve medya – çocuk konularına dikkat çekiliyor. Seminerler, 7 Haziran 2011 tarihine kadar devam edecek.   Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Psikolojik Danışmanlık Birimi Esenler Akşemsettin ve Atatürk İlköğretim Okulu’nun ardından son olarak Atışalanı İlköğretim Okulu’nda da “Aile Okulu” semineri verdi. Anne- babaların yoğun ilgi gösterdiği seminere konuşmacı olarak psikolog Özlem Tandemir ve Yasin Eksen katıldı. Konuşmasına “Sevgi” kavramının önemine dikkat çekerek başlayan Psikolog Tandemir, aile içi iletişimin kilit noktasının sevgi olduğunu söyledi. Sevgiyi çocuklardan esirgememek gerektiğine dikkat çeken Tandemir, “Çocuklarınıza koşulsuz sevgiyi ve ilgiyi göstermek çok önemli. Onların ihtiyacı olduğu sevgiyi onlara göstermeliyiz” dedi. Son yıllarda anne – babaların her ikisinin de iş hayatına atıldığını ve bu nedenle çocukların sevgiye ve ilgiye hasret kaldığını vurgulayan Tandemir, hata yaptıklarında çocukları sevdiği etkinliklerle cezalandırmanın doğru olduğunu söyledi. “Çocukların kişiliklerine değil, davranışlarına odaklanmalıyız” diyen Tandemir, sevgiden yoksun çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerinde problemler olduğuna dikkat çekti.

Bağımlılıktan korunmak için aile yapısı çok önemli

Çocuklarda psikolojik travmalara yol açan “reddetme”, “umursamama”, “dinlememek”  gibi faktörleri anlatarak konuşmasına devam eden Tandemir, bağımlılığa zemin hazırlayan patolojik aile yapıları ve çocukları bağımlılıktan koruma yolları konusunda da ebeveynleri bilgilendirdi. Çocukları bağımlılıktan korumak için aile yapısının çok önemli olduğunu vurgulayan Tandemir, kaotik ve travmaların olduğu aileler, mükemmeliyetçi aileler, disiplinsiz aileler, alkol kullanımını teşvik eden aileler ve çatışmanın yaşandığı ailelerde yetişen çocukların madde kullanımına yöneleceğini söyledi.

Tandemir, ergenlik dönemine de dikkat çekerek, ergen çocukların duygularındaki genel özelliklerini ve duygusal tepkilerdeki değişiklikleri anlatarak, anne- babaların ergenlik dönemindeki çocuklara nasıl davranmaları konusunda bilgi verdi.

Televizyon, fiziksel ve zihinsel gelişimi etkiliyor

Seminer’de Medya ve Çocuk konusuna dikkat çeken psikolog Yasin Eksen ise; günümüzde çok çeşitli haber alma organları olduğunu belirterek, özellikle televizyonun çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini anlattı. Televizyonun çocuklar için vazgeçilmezi olduğunu söyleyen Eksen, 0-2 yaş arasındaki çocukların televizyonda gördüklerini birebir yaşamış gibi hissettiklerini belirtti. Çok küçük yaştaki çocukları televizyon karşısına oturtmanın yanlış olduğunu söyleyen Eksen, televizyonun sakıncalarını ifade ederek televizyon sebebiyle çocuğun, gelişim sürecinde anne- babasıyla ilişkilerinin zayıfladığını ve okuldaki akademik başarısının düştüğünü söyledi.

Televizyonda yayınlanan şiddet içerikli programlar nedeniyle çocukların şiddete karşı duyarsızlaşma eğiliminde olduğuna dikkat çeken Eksen, çocukların televizyonda izleyeceği programların ne olacağına anne- babaların karar vermesi gerektiğini vurguladı. Eksen, iyi bir televizyon izleme alışkanlığı için dikkat edilmesi gereken noktaları da şöyle sıraladı:

* Televizyon izleme ile ilgili kesin kurallar koyun.

* Çocuğun izlediği bir program çocukla beraber izleyin. Böylece programın ne tür program olduğu hakkında fikir sahibi olun.

* Eğer çocuk şiddet içeren bir program izlemek zorunda kaldıysa bu tür davranışları insanları üzdüğü ve incittiğini uygun bir dille anlatın ve bu olayın şiddet kullanmadan nasıl çözüleceği hakkında öğüt vermeden sohbet edin.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.