BaŞakHaber

Mahalle Toplantıları’nın ilk durağı Şahintepe

Mahalle Toplantıları’nın ilk durağı Şahintepe

Mahalle Toplantıları’nın ilk durağı Şahintepe
147 views
11 Nisan 2011 - 23:47

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Şahintepe Mahallesi’nde başlayan toplantılarda, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Mevlüt Uysal bu yıl  aynı ay içerisinde, tam bir sene sonra yine Şahintepe’deydi.

Toplantıya, Başkan Danışmanı Ömer Döngeloğlu, Başkan Yardımcıları Haluk Dikbaş‚ Mehmet Şahin‚ Yasin Kartoğlu‚ Şenol Ercan, Fazlı Korkut,  Müdürler, Ak Parti İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, Kadın Kolları Başkanı Özlem Erol‚ Şahintepe Mahallesi Muhtarı Erol Çapan, Sivil Toplum Kuruluşları’nın Başkanları ve Şahintepe Mahallesi’nden çok sayıda vatandaş katıldı.

Eski İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Altınpınar Düğün Salonu’nda gerçekleşen toplantı, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Lütfü Tama’nın Mevlüt Uysal’ın  salona takdimini yapması ile başladı. Alt yapıdan, sosyal donatılara, imardan, sosyal yardım konularına kadar her konuda talep edilenler ve Şahintepe ile ilgili projeler konuşuldu.

Bir sene önce Şahintepe sakinlerinin doldurduğu formlarda yer alan,  şikayet talep ve dileklerin yer aldığı soruları yanıtlayarak 1 yılı değerlendiren, Başkan Mevlüt Uysal ;Şahintepe’nin en büyük sorunu olan imar ve ifraz problemi konusunda nasıl bir çözüm bulduklarını ayrıntılı bir şekilde anlatarak, Şahintepelilerin 35-40 senedir diken gibi üzerinde oturduğu sorunların nasıl birer birer çözüleceğini anlattı.

Konuşmasına Şahintepe’de oturan vatandaşları selamlayarak başlayan Başkan Mevlüt Uysal; Bu akşam sizleri davet etmemizin sebebi, bir yılı doldurduğumuzda neleri yaptığımız neleri yapamadığımız ve bunları neden yapamadığımızın sebeplerini anlatmak. Hepiniz hoşgeldiniz sefalar getirdiniz” dedi.

Geçen yıl Karagöz Düğün Salonu’nda yaptığımız toplantıda tespit ettiğiniz soru ve sorunları yanıtlayacağız. Söz uçar yazı kalır derler ya! İşte o toplantılarda sizlerin doldurduğu formları değerlendirdik. Müdürlüklerimizle birlikte bu konularda neler yapabileceğimizi planlayarak onlardan bilgiler aldık. O zaman bizlere yazdığınız 1232 form var.

Öncelikle sizlere Fen İşleri Müdürlüğü’müzün yaptığı çalışmalardan bahsedeceğim diyen Mevlüt Uysal bu konuda Belediyeye Şahintepe’den alt yapı konusunda 629 şikayet geldiğini ,bunların 601’inin derhal çözüldüğünü 28 tanesinin ise şu aşamada çözüme kavuşturalamamasının sebebinin kimi sokak veya caddelerde öncelikle halledilmesi gereken problemleri olmasından kaynaklandığını ve bu konuda çalışmalarında halen sürdüğünü belirtti. Şahintepe’ye yaptıkları asfalt çalışmasından da bahsederken rakamlar veren Uysal, 183 adet sokak ve caddenin toplam uzunluğunun 109 kilometre olduğunu, iş başına gelindiğinde Şahintepe’de 10 kilometre asfalt mevcut olduğunu  ve Şahintepe’ye soğuk asfalt ve sıcak asfalt çalışmalarını birbirine eklediğimizde 57 kilometre yol edeceğini  ifade ederek, Şahintepe’de bütün sokaklarımıza girmiş ve mutlaka bir çalışma yapmışız dedi.

Açılan Bilgievi, Pazaryeri düzenlemeleri, Sağlık taramaları  hakkında da bigiler veren Uysal; Sosyal yardım konusunda muhtarımız ve derneklerimizin bizlere çok faydası oldu diyerek Başakşehir’de 7000 hane gezilerek vatandaşların durumlarının incelendiğini ve ona göre Destek Kart alma şartlarına uygun Şahintepe’den 2165 kişi bulunduğunu fakat insanlık hali, buradaki ailelerin durumu bir hadise ile kötüleşmişse onlara da yine yardımcı olmak için çalışacaklarını ifade etti.

Şahintepe’nin en önemli sorunlarından biri olan Sağlık Ocağı taleplerine 2 adet Aile Sağlığı Merkezi açarak yanıt vermeye çalıştıklarını, bu merkezlerin açıldıktan sonra 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde 5000 vatandaşımıza gerekli sağlık hizmetlerini verdiklerini söyleyerek, şimdi amcalarımız, teyzelerimiz eski sağlık ocağına kadar yokuş yukarı yürümeyecek diye konuştu.

Şimdi Şahintepe’nin en temel ve süratle çözüm bekleyen sorunlarından, toplantının en başında konuşacağımızı belirttiğim İmar konusuna geldim diyerek devam eden Uysal;

Benim Başbakanımızdan aldığım bu bölge ile ilgili özel bir talimat var. Bizim orta bölgemiz olan bu bölgeyi Başakşehir ve Bahçeşehir gibi modern bir hale dönüştüreceğimizle ilgili Şahintepelilere sözümüz var. Burada yapacağımız donatılarla artık sizde planlı bir yerde oturuyor olacaksınız. Eskiden yapılan bir uygulama planını değiştirerek, daha önce yapılan plana göre 1500 konutu kurtardıklarını ifade ederek, Burası daha da gelişecek, nüfusu 250 binlere çıkacak. Tabi bu kadar nüfusa okul lazım olacak, yol, park lazım olacak yani bu planları yapmak zorundaydık. Fakat evi yol üzerinde kalan vatandaşlarımız için de çözümler bulduk. Evi yol üzerinde kalan her vatandaşımıza, ev sayısına göre değil, sahip oldukları daire sayısına göre bedelsiz ev vererek bu problemi çözmeye yöneldik. İmar problemini çözerken, sizlere birçok seçenekte sunuyoruz mülkünüzle ilgili kendi kararlarınızı, kendiniz vereceksiniz. Çoğunuz neredeyse % 70’iniz 30 senedir burada yaşıyor ve buradaki perişanlığa şahit oluyor. Bu problemin çözümü hepinizin tavrına bağlı siz sahip çıkarsanız hepinizin birbirinize bağlı olduğu bu sorundan kurtulacaklarını söyleyen Mevlüt Uysal Büyükşehir’den planlarımızı onaylatmak, TOKİ ile bu anlaşmayı yapmak için biz vargücümüzle çalıştık, çalışıyoruz. Bu sebeple sizlerden destek bekliyorum dedi.

Program sırasında salonun dışında bulunan vatandaşlarda, dışarıya yansıtılan görüntü ile Başkanı takip etti. Şahintepe’de yapılan icraatlardan bahseden bültenler dağıtıldı, ikramlar yapıldı.

Programın sonunda Vatandaşların çoğunun imar planları ile ilgili sorunlarından oluşan sorular cevaplandı. Geç saatlere kadar süren programın verimli geçtiğini ifade eden Mevlüt Uysal ve vatandaşlar daha sonra yavaş yavaş dağıldılar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.