BaŞakHaber

4. Buluşması Gerçekleşti

4. Buluşması Gerçekleşti

4. Buluşması Gerçekleşti
131 views
01 Mayıs 2011 - 1:34

Başakşehir’de Mahalle Toplantıları’nın 4.’sü Başak Mahallesi’nde yapıldı. Çınar Kongre salonunda ki toplantıya Başkan Yardımcıları, Başak Mahallesi Muhtarı Ömer Özkan, Dernek Başkanları, Belediye müdürleri, Ak Parti 3. Bölge Milletvekili Adayı Avukat Mehmet Doğan Kubat, Ak Parti İlçe Başkanı Ayhan Özgürel ve Başak Mahallesi´nden vatandaşlar katıldı.

4. ve 5. Etap, Vatankent ve Bayındırlık Konutları’ndan oluşan Başak Mahallesi’nde 15 Nisan Cuma günü saat 20.00’de toplanan mahalle sakinleri geçen sene sordukları soruların cevaplarını, sorunlarının ne kadarının çözüldüğünü ve yeni taleplerini bildirdiler.

Geçen sene yaptıklarımızı anlatmak için bir araya gelmiştik diyerek söze başlayan Mevlüt Uysal, orada bize eksiklerimizi yazdınız ve söylediniz şimdi yeniden sizin isteklerinizi dinlemek için bir araya geldik dedi.

Mevlüt Uysal, geçen sene sel sonrasında bir araya geldiğimiz de bu sel felaketinin yaralarını hızla sarmamızı istemiş, altyapı sorunlarını, selin zarar verdiği asfalt sorunlarını hızla çözmemizi ve bazı yolların dar olmasından kaynaklanan problemleri dile getirmiştiniz. Derhal çözüme kavuşması gereken konularda çalışmalar yaparken aynı zamanda kalıcı çözümler içinde projeler geliştiriyoruz. Ertuğrulgazi caddesinde yaptığımız çalışmada bütün bir çözümü ele almak için yolların genişletilmesinden otopark sorunlarının çözümüne kadar birçok çözümü aynı anda çözmeye gayret ettik dedi.

Destek Kart ile sosyal yardım konusunda ilkler başladı

Bir önceki mahalle toplantısında Sosyal yardım merkezi olarak projelendirilen binayı şimdi Bilgievi olarak düzenlediklerini söyleyen Mevlüt Uysal bu toplantıların en önemli faydalarından birisi de bu! Bu değişikliği neden yaptığımızı, neden Bilgievi’ne dönüştürdüğümüzü anlatacağım. Dinlediğinizde bana hak vereceğinizi düşünüyorum diyerek; “ Sosyal yardımları düzenli bir şekilde yapabilmek için biz Destek Kart adında bir kart çıkardık. Özenli bir çalışma yaparak ev ev gezerek yaptığımız hane araştırmalarında ihtiyaç durumlarına göre ilçe toplamında 6500 aile tespit ettik ve bu Destek Kart´larımızı ailenin hanımına, anneye teslim ettik. Tekel ürünleri ve alıp satacak gibi tek bir üründen kilolarca almaları durumunda Destek Kart’ın kullanılma amacının yitirildiğini tespit edebiliyoruz. Muhtaç durumdaki ailelere Örneğin; biz bulgur versek onlara memleketinden de bulgur gönderiyorlar ve bu destek paketleri işe yaramayabiliyordu. Halbuki İlçemizde anlaştığımız market ve giyim mağazalarından aile, çocuğunun kıyafeti eksikse bunu da temin edebiliyor. Bu uygulamanın iki faydası oldu, birincisi mağdur aile ihtiyaçlarını kendisi tespit edip alabiliyor, ikincisi bu durumda rencide olmuyor. Böyle kapsamlı bir sosyal yardım projesi yaptığımız için Bilgievi projesine yöneldik ve Çocuklarımızın eğitim ihtiyaçlarını gidermeye yönelik talepler doğrultusunda binamızı Bilgievi’ne dönüştürmüş olduk.

Emeklilere Dinlenme ve Çayevi

Geçtiğimiz sene beraberce yapalım diye konuştuğumuz bir proje daha var. Cami bahçelerinde dinlenmeye sohbet etmeye yönelik, çay içilebilecek yerlerin olması ile ilgili. Bir ara yolda giderken emekli olmuş amcalarımızla karşılaştım mayıs ayında hava da biraz soğuk ellerinde izolasyon köpüğü, onu oturacakları yere  koyup dışarıda sohbet ediyorlar. Biraz konuştuk benden emeklilerin kendi çaylarını demleyebileceği ufak, maliyeti düşük bir yer talep ettiler. Bende olur dedim. Tam bir yer bulduk ölçtük biçtik derken bizi durdurdular ve böyle böyle tam 4 yer değiştirdik. En son daha aşağıda bir yere yaptık bu sefer emekliler biz oraya gitmeyiz dediler. Ama şimdi daha yeni yaptığımız bu yeri kullanmaya başladılar. Biz bir şey planlıyoruz ama böyle zorluklar sebebiyle hemen planladıklarımızı uygulayamıyoruz diye dert yanarak, cami bahçelerine yaptığımız projede, aynı şekildeki ihtiyaçları giderebilmek için çıktı dedi.

Pazaryeri’ne Adım Adım

Pazaryeri projesi için ise oradaki park’ın yok olduğunu düşünerek bize bazı şikayetler geldi. Ama göreceksiniz Başakşehir’e çok yakışan bir proje olacak. Örneğin; Bahçeşehir’deki binamıza geldiyseniz görmüşsünüzdür buranın önündeki park 4 dönüm burada Pazar yerinin  üzerindeki park 6 dönüme yakın bir alanı kaplayacak. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir projeyi gerçekleştiriyoruz diye konuştu. Proje hakkında detaylı bilgilerde veren Başkan, basında benim burada pazarı birilerine verdiğimi bile yazdılar fakat bizler belli şartlara uyan kişilere mahalle pazarını vereceğiz, bu kişileri noter vasıtasıyla da belirleyebiliriz diye bu konuya açıklık getirdi.

Temizlik çalışmaları, Yaz Spor Okulları, Canım İstanbul Gezileri, Ramazan Etkinlikleri hakkında mahallemizde nasıl organizasyonlar yapıldığından da bahseden Uysal, Mobese kameralarının montajının başladığı müjdesini de verdi.

Sular Vadisi, Kültür Vadisi olsun

Sular Vadisi’ni bir Kültür Vadisi’ne dönüştürmek istediğine de değinen Başkan Mevlüt Uysal ; “Sular Vadisi’ni Kültür Vadisi haline dönüştürelim. Bu konuda görüşmelerimiz sürüyor. Ayrıca Ramazan etkinliklerinde gürültü problemleri olduğunu, bu konuda talepleriniz geldiğini biliyorum” diyerek şikayetlerin değerlendirilmeye alındığını ifade etti.

Programın sonunda Başak mahallesi sakinlerinin sorularına, akıllarda soru işareti kalmaması için problemlerin çözümüne yönelik yanıtlar veren Başkan Uysal, bir sürede etrafını saran vatandaşlara ayaküstü konuşarak toplantıdan ayrıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.