BaŞakHaber

Canım İstanbul Gezileri Başladı

Başakşehir Belediyesinin bu yıl ikincisini düzenlediği Canım İstanbul Gezileri 2011 yılında da devam ediyor.

Canım İstanbul Gezileri Başladı
95 views
01 Mayıs 2011 - 2:17

İlçe sınırları içerisinde yer alan okullardan her gün 300’e yakın öğrencinin otobüslerle taşındığı kültür gezilerinde, Kültür ve Sosyal İşler ile Basın Yayın ve Halkla Müdürlüğü tarafından görevlendirilen rehberlerle birlikte 7 bin 200 öğrenciyi İstanbul’un örnek yapı ve kültür merkezleri olan Miniatürk, Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ve Topkapı Sarayı’nı gezmeye götürüyor.

Gezi esnasında, görevlilerin rehberliğinde öğrencilere çeşitli ikramlar yapılarak, karaoke ile şarkılar söyleniyor. Bu neşeli gezide görülen yerler hakkında öğrencilere bilgiler veriliyor. Minyatürk´teki minyatürlerin asıllarına olan benzerliği ve Topkapı Sarayı’nın tarih kokan odalarındaki ihtişamı büyük bir merakla gezen öğrenciler, hem öğrenip hem de eğleniyorlar.

İstanbul’da yaşayan fakat daha önce bu tür yerleri gezmeye fırsat bulamamış ya da ekonomik durumu sebebiyle büyüdüğü mahallesinden ayrılamamış çocukların yaşadıkları şehri okuyarak değil, gezip görerek tanımaları, tarihlerini ve kültürlerini bir nebze olsun soluyabilmelerini sağlayabilmek için düzenlenen bu gezilerde öğrenciler Topkapı Sarayı’yla İstanbul’un tarihine tanıklık ederken, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde surların üzerinde, devasa resimlerin ortasında kendilerini bambaşka bir dünyada bulup hayal güçlerini harekete geçirirken Miniatürk gezisinde attıkları birkaç adımla Ülkemizin kültür mozaiğini keşfediyorlar.

Geziye katılan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu İstanbul’daki kültür merkezlerini ilk kez ziyaret edeceklerini söylerken, geçtiğimiz yıl öğrencilerin tepkilerini değerlendiren eğitmenler ise; 2010 yılında düzenlenen bu geziler hakkında öğrenci ve velilerinden olumlu tepkiler aldıklarını ve unutamayacakları güzel bir anı olarak kaldığını ifade ederek gezilerin bu yaştaki çocuklar açısından faydalı olduğunu dile getirdiler.

Canım İstanbul Gezisi’ne katılan öğrencilerden Kübra Ünal: Burada çok güzel yerler gördüm. Daha önceden görmediğim, öğretmenlerimizin anlattığı yerleri gördüm, diyerek gezilerin her sene yapılması dileğini paylaşırken; Havva Kömürcü: “Burada Atatürk´ün evini, Olimpiyat stadını, Anıtkabir´i ve saraylarımızı gördüm. Çok keyifli bir gün geçiriyorum, gezerken öğreniyorum. Bu coşkuyu bize yaşatan Başakşehir Belediyesi´ne çok teşekkür ediyorum.” diyerek duygularını dile getirdiler.

Tepe İlk Öğretim Okulu Öğretmeni Ayşegül İba ise; “Bu tip gezilerin kesinlikle çok yararlı olduğunu düşünüyorum, çünkü çocuklar gördüklerini unutmuyorlar. Bende ilk defa geliyorum ve onlarla aynı heyecanı yaşıyorum. Gezemeyeceğimiz her yeri geziyoruz, çocuklarla öğreniyoruz. Öğretmeniz ama bizde öğreniyoruz. Bu fırsatı bize veren Başakşehir Belediyesi’ne öğrencilerimizle birlikte çok teşekkür ediyoruz.” diyerek gezi hakkında düşüncelerini dile getirdi ve organizasyonu değerlendirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.