BaŞakHaber

Hayreddin Karaman Başakşehir’deydi

Hayreddin Karaman Başakşehir’deydi

Hayreddin Karaman Başakşehir’deydi
88 views
10 Mayıs 2011 - 2:13

Başakşehir Belediyesi’nin Nisan ayında yaptığı Kutlu Doğum programlarından sonuncusu Başakşehir Çınar Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Prof. Dr. Hayreddin Karaman’ın İslam’da Kur’an-sünnet birliğini anlattığı program vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Konuşmasının başında Karaman, vefatının ardından geçen bunca zamana rağmen O’nun konu edildiği bir program olduğunda, bu kadar insanın ilgi göstermesinin bile başlı başına Peygamberimizin bir mucizesi olduğunu belirtti. Dünyada bir milyar altı yüz milyon insanın Peygamberimizin muhabbetine mazhar olduğunu, onu kendilerine rehber ve kılavuz seçtiklerini söyleyen Karaman, bu muhabbetin karşılıksız olmadığını ve Efendimizin buna mukabelede bulunduğunu vurguladı.

Peygamberimizin gönderiliş gayesinin sadece kendisine vahyedilenleri tebliğ edip sonra da vakti gediğinde ahirete intikal etmek yani postacılık olmadığını anlatan Hayreddin Karaman, tebliğ dışında o vahyedilenin anlaşılması ve yaşanması konusunda bir yol göstericiliği, kılavuzluğu olduğunu Kur´an´dan seçtiği 10 ayetle anlattı.

Hayreddin Karaman, Allah’ın, emirlerine önce Peygamberimizin uymasını istediğini, Peygamberimizin de ayetleri yaşayarak Müslümanlara örnek olduğunu, yoksa namazı nasıl kılacağımızı, zekatı nasıl vereceğimizi ya da haccı nasıl yerine getireceğimizi bilemeyeceğimizi belirtti.

Peygamberimizin, alemlere rahmet olduğunu söyleyen Karaman, alem derken kastedilenin sadece insan olmadığını, canlı cansız bütün varlıkların bu kapsama girdiğine vurgu yaptı. Allah’ı sevmek için onun sevdiğini sevmemiz gerektiğini, Allah’ı ve Peygamber´i seven bir insanın günah işleyemeyeceğini, dünyada da ve ahrette de mutlu olacağını aktaran Karaman, dinimizin sadece dünya saadeti vaad etmediğini, (saadet-i dareyn) iki dünyada saadet vaat eden bir din olduğunu söyledi.

“Peygamberimizin ağzından çıkan her söz ya da davranış din değildir ama dine de aykırı değildir” vurgusunun üzerinde özellikle duran Karaman, “Peygamberimiz merkebe hiç binmemiştir. O zaman merkebe binmek sünnete aykırı mıdır?” gibi bir yaklaşımın doğru olmadığını söyledi. Hayreddin Karaman son olarak “Allah murad buyursaydı bütün söyleyeceklerini bildiğimiz şekilde vahyederdi, o zaman Kur’an’ın hacimli olur ve taşınması ve günümüze intikali zor olabilirdi. Ayette Allah’a itaat edin derken hemen devamında Resulü´ne de itaat edin diye belirtiliyor. Peygamberimiz de hadisinde “Ben size iki şey bırakıyorum. Bunlara sarıldığınızda doğru yoldan sapmazsınız” diyor ve bunların Allah’ın kitabı ve kendisinin sünneti olduğunu söylüyor.” diyerek, sünnetin Kur’an’dan ayrılmayacağını belirtti.

Program sonunda, Belediye Başkanı Mevlüt Uysal adına Hayreddin Karaman’a çiçek takdim eden Haluk Dikbaş; Böyle bir konuğu Başakşehir’de ağırlamaktan memnun olduklarını dile getirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.