BaŞakHaber

Seçimde bayrak yerine internet dönemi

Parti propagandalarının yapıldığı sektörler, yaklaşan seçim öncesinde canlandı.

Seçimde bayrak yerine internet dönemi
116 views
20 Mayıs 2011 - 3:17

Yaz mevsimini ölü sezon olarak değerlendiren reklam şirketleri, seçimlerin haziran ayında yapılmasıyla canlı bir dönem yaşamaya hazırlanıyor. İnternet sitelerinin etkinliğinin artması, seçimin hareketleneceği bir alanı işaret ediyor. Buna karşın, seçim dönemlerinin vazgeçilmez propaganda aracı olan bayrakların kullanımının sınırlandırılması, bayrakçıları zora soktu. Bayrak asımı, siyasi partilerin seçim büroları ile ilçe teşkilatlarının bulunduğu yerlerle sınırlandırıldı. Firmalar, geçen döneme oranla gelirlerinin yüzde 50 azaldığını söylüyor. Bayrak Tekstil Yöneticisi Nihat Bahçıvan´ın şu sözleri her şeyi özetliyor: “Seçim dönemlerinde iyi para kazanan bayrakçılar, şimdi o günleri mumla arıyorlar. Bundan önceki seçimlerde, günler öncesinden seçime hazırlanırdık. İşçi alırdık, makineleri değiştirirdik, stokla girerdik. Şimdi öyle bir şey yok.”

İnternet medyasının reklam pastasından aldığı pay, 2007 seçimlerine göre yüzde 30 arttı. 40´a yakın internet sitesinin satışını yapan Medya Guru Yöneticisi ve İnternet Danışmanı Vedat Karabulut, 4 yıl öncesine göre dijital medyada büyük bir gelişim olduğunu kaydetti. Karabulut, “Sosyal medya, gençlerin rağbet ettiği bir alan. 18 yaşından büyük gençler, partiler için velinimet. Gençler ağırlıklı olarak internet ortamında. Bunu fark eden partiler, 4 yıl önceye oranla sosyal medyayı inanılmaz önemsiyor.” dedi. İnternet reklamları aracılığıyla yapılan propagandaya en fazla önemi AK Parti´nin gösterdiğini bildiren Karabulut, “AK Parti, 4 yıl önce bu alanı keşfetmişti. Dijital teknolojiden anlayan iyi bir ekibi bulunuyor.” şeklinde konuştu. MHP ve CHP´nin de bu alana yönelik önemli adımlar atmaya başladığını anlattı.

Obama´nın ABD başkanı seçilmesinde sosyal medyanın çok önemli bir rolü olduğuna dikkat çeken iletişim bilimci Doç. Dr. Vedat Demir, “Türkiye de bu noktada dünyanın geldiği noktayı takip ediyor.” tespitini yaptı. Partilerin artık 1950´lerden kalma propaganda araçlarıyla siyasal kampanya yürütmediğini belirten Vedat Demir, şöyle konuştu: “Partiler, artık insanların daha çok rağbet ettiği alanlara yöneliyorlar. Teknolojinin gelişmesiyle insanların özellikle gençlerin yoğunlaştığı nokta, internet ve sosyal paylaşım siteleri oldu. Partiler artık, bu mecrayı fark etti. Yatırımlarını artık bu doğrultuda yapıyorlar.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.