BaŞakHaber

Gelişim Akademisi’nde Yıl Sonu Sergisi

Gelişim Akademisi’nde Yıl Sonu Sergisi

Gelişim Akademisi’nde Yıl Sonu Sergisi
116 views
01 Haziran 2011 - 2:43

Başakşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği, büyük ilgi  gören kursları ve burada kurulan uzun soluklu arkadaşlıklarla adından bahsettiren Gelişim Akademisi, yıl sonu sergisini gerçekleştirdi.

Gelişim Akademisi’nde kursiyerler; bilgisayar, diksiyon, bahçe ve bitki bakımından Osmanlı, Mısır, Roma – Bizans tarihine kadar verilen kurslarla bilgi ve birikimlerini artırırken, cilt bakımı – makyaj kursları gibi konulerda yıl boyunca bilgiler aldılar.  Resim, tezhip,takı tasarımı, kurdele nakışı, one stroke, kristal taş ile obje kaplama, porselen dekoratif süsleme, seramik, heykel, fotoğraf kurslarıyla becerilerini geliştirdiler ve  yeni beceriler kazandılar; Türk Sanat ve Türk Halk Müziği bağlama kurslarıyla hayatın renklerine eşlik ettiler.

Kültürel  zenginliklerin yaşatılması, hangi yaştan olursa olsun her insanın öğrenebilmesi, üretebilmesi olgusuyla açılan Başakşehir Belediyesi’nin devam ettirdiği Gelişim Akademisi Sergisi’nde: Bütün bir yıl boyunca emek harcanarak yapılan el nakışı, ahşap boyama, tezhip ve ebru sanatı, resim ve  fotoğrafçılığa kadar her yaştan ve her kesimden  kursiyerin çalışmaları göz doldururken, Akademi öğrenci ve hocalarının hazırlamış oldukları keman ve gitar resitalleri de  açılışa renk kattı.

Bir süre bu resitalleri dinleyen Ak Parti 3. bölge Milletvekili adayı ve İçişleri eski bakanı Abdülkadir Aksu, Kaymakam Cevdet Can, Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Sanatçı Berdan Mardini, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı ve İlçe Emniyet Müdürü Ekrem Güneyisi Ak Parti İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, Ak Parti İlçe teşkilat üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Mahalle Muhtarları, kursiyerler ve çok sayıda Başakşehirli daha sonra sergiyi gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

Bugün gelişim akademimizin 9 aylık maratonundan ortaya çıkan eserlerinden oluşan sergi açılışımızı yapıyoruz hepiniz hoş geldiniz diyen Mevlüt Uysal; ” Öğrenmenin yaşı yok emekli olduktan sonra ne yaparım diye düşünenler buraya başladıktan sonra neler başarabildiklerini görüp yeteneklerini yeniden keşfediyorlar. Buna vesile olmak bize çok mutluluk veriyor. Bir çok yerde bu tür uygulamamlar mevcut, ancak burada öğrenci ve öğretmenler isteklerine göre yapacakları çalışmaları tespit edebiliyor. Yani burada hangi bölümlerin açılacağını kendileri belirliyor. Bu, eğitimin daha güzel ve kaliteli olmasını sağlıyor.” dedi.

Bahçeşehir küçük bir belde olmasına rağmen herkesin tanıyıp bildiği bir yer olduğunu da söyleyen Uysal; “ Bu yüzden bunu katlayarak geliştirmeye çalışıyoruz. Kültür ve sanatla adı anılan bu şehire yeni bir Kültür Merkezi  de kazandırıyoruz ve bu sene ilk defa gerçekleşecek Suç ve Ceza konulu film festivalini gelenekselleştirmeyi düşünüyoruz. Bunların yanı sıra Bahçeşehir’de olduğu gibi diğer mahallelerimizde kültürel faaliyet alanlarımız olsun istiyoruz. İnanıyorum ki Gelişim Akademi’miz önümüzdeki yıllarda İstanbul , Türkiye hatta belki de dünya genelinde söz edilen bir Kültür Merkezi olarak anılacak. Evlerinde oturmak yerine buraya gelip enerji sarf edip, samimiyetle bu eserleri ortaya çıkaran herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum diyen Abdülkadir Aksu; ” Daha önce var olan, ancak geliştirilip daha aktif hale getirilen bir hizmet gerçekleştiriyorlar. Buradaki çalışmalara hobi olarak başlayan hanımlarımız, beylerimiz bunu meslek haline dönüştürüp evlerine katkıda da bulunabilecekler. Benim en çok hoşuma giden uygulama hangi kursu almak istediklerini kendilerinin belirlemesi oldu, buna kimse müdahale etmiyor. Demokrasi denilen uygulamada bu aslında. Suç ve ceza festivali çok güzel bir organizasyon bu açıdan da Mevlüt Uysal’ı tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum” diyerek uygulamadan memnuniyetini dile getirdi.

Sanatın ve emeğin bir arada sunulduğu sergi açılışı protokol tarafından yapıldıktan sonra kursiyer ve vatandaşlarla birlikte sergiyi gezdiler. Tüm sergilenenleri dikkatle inceleyen Abdülkadir Aksu çalışmalarla ilgilide bizzat hocalarından bilgiler aldı. Sergi esnasında Aksu’ya beğendiği ebru sanatından yapılan bir tablo hediye edildi. Eski Bakanla bol bol fotoğraf çektiren kursiyerler kendisine tek tek eserlerini tanıttı.

Ahşap, El nakışı, Rölyez, Takı Tasarımı, Seramik, Tezhip, Hat, Ebru gibi el sanatlarıyla marifetlerini konuşturan kursiyerler çekilen portre fotoğraf sergisi ve çaldıkları enstürmanlarla teknik anlamda da gelişimlerini sergilemiş oldular.

Serginin gezilmesinden sonra Gelişim Akademisi Türk Halk ve Türk Sanat Müziği kursiyerlerinin konseri izlemek üzere Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’na geçildi. Türk Halk ve Sanat Müziği’nin seçkin eserlerinin seslendirildiği konser alkışlarla sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.