BaŞakHaber

Atık Yağlar Okullara Ödül Olarak Geri Döndü

Atık Yağlar Okullara Ödül Olarak Geri Döndü

Atık Yağlar Okullara Ödül Olarak Geri Döndü
101 views
21 Haziran 2011 - 22:27

Bitkisel Atık Yağların toplanması kapsamında başlatılan proje, Başakşehirli duyarlı öğrenci ve vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

İlçe genelindeki tüm lokantalar, yemek üretim tesisleri, okul kantinleri, büfeler, fast food satış noktaları ve fabrika yemekhanelerinden çıkan bitkisel atık yağların toplanması işlemlerini kapsayan projede okullar da, çocukların gelecek için ortak çalışması ve çevre bilincine katkıda bulunmasını sağlıyor. Atık yağların okullarda toplanması hususunda yapılan yarışma sonucunda; Bahçeşehir Koleji 280 kg yağ toplayarak 1nci, Boğazköy İMKB Endüstri Teknik Lisesi 230 kg yağ ile 2nci, Ahmet Kabaklı İ.Ö.O. 150 kg yağ ile 3ncü sırada yer alarak ödüllendirildi. 1nci’ye diz üstü bilgisayar, 2nci’ye yazıcı, 3ncü okula ise DVD oynatıcı hediye edildi. Okullar adına düzenlenmiş plaket ve hediyeler Temizlik İşleri Müdürü H. Dursun AĞAÇ, Temizlik İşleri Müdür Yrd. Adem SEÇKİN ve Başakşehir Belediyesi’nin lisanslı atık yağ toplayıcısı Ezici Biyoelektrik’ten Fatih SÖNMEZ tarafından okullara takdim edildi.

Toplanan bitkisel atıklar ve çevre temizliği konusunda yetişkinlerden daha fazla bilgiye sahip olan öğrencilerin verdiği bilgiler ise şaşırtıcıydı. Şimdiye kadar topladıkları atık yağların, yer altı sularının kirlenmemesi adına iyi çalışmalar olduğunu ancak yeterli olmadığını belirten öğrenciler, sadece kendilerinin topladıkları yağların 660 milyon yer altı suyunun kirlenmesini önlediklerini fakat ülkemizdeki herkesin bu konuda duyarlı olması halinde faydalı sonuçlara ulaşılabileceğini söyleyerek büyüklerine de örnek oldu.

Toplanan bitkisel atık yağlar kanalizasyon sistemine gönderilmediği için kanalizasyon borularının tıkanmasının önlendiğini belirten Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, bu bitkisel atık yağların toplanarak EZİCİ Biyoelektrik Tesisleri’nde elektriğe çevrildiğini ve geri dönüşümünün sağlandığını söyledi. Başakşehir Belediyesi’nin Ezici Bioelektrik  ile yaptığı anlaşma ile 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Başakşehir İlçesi’nde 4 bin 440 kg atık yağ toplandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.