BaŞakHaber

Gelin tartışalım, sonra kurban keselim

Gelin tartışalım, sonra kurban keselim
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
1969 yılında Bayburt’ta doğdu. İlköğretim ve Liseyi Bayburt’ta okudu.1994-1998 Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu / Spor Yönetimini bitirdi. 2004 -2005-Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) / Yüksek Lisans Özel Öğrencisi.2016-2018-Gelişim Üniversitesi BESYO /Spor Yöneticiliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000-2002 Bağcılar Ensar Koleji Beden Eğitimi Öğretmenliği.2002-2005 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Uzmanı /ANKARA.2005-2008 İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü-Spor Uzmanı.2008-2011 İBB Spor Etkinlikleri A.Ş.- Spor Tesisi Müdürlüğü. 2014-2018 İBB Spor İstanbul Engelliler Koordinatörü. Gazetecilik ve Televizyon tecrübeleri: 1993-1995 Foto-Maç Muhabirlik.1995-1997 Bakırköy Postası Dergisi (Spor Sorumlusu) 1995-1997 Fanatik Gazetesi-Anadolu Ajansı (Fahri Muhabirlik). Akit-Anadolu’da Vakit Gazetelerinde Köşe Yazarlığı 1997- Devam Ediyor. İstanbul Büyükşehir Beledisi WEB TV’de Spor Muhabirliği ve 2012 Avrupa Spor Başkenti Program Yapımcılığı. Akit TV’de ‘Spor Sohbetleri’ Program Yapımcı ve Sunuculuğu. Birçok spor branşında hakemlik ve antrenörlük belgesi sahibidir.
104 views
01 Temmuz 2011 - 22:50

Üzülmek gücenmek yok.

Bilge (!) ne demiş, kendim için bir şey istiyor isem; (.)(.)(.)

Neyi konuşacak, neleri paylaşacağız

Aklınızdan geçen her şeyi.

Sizler değimisiniz; ‘Gündem yapalımı, konuşalım, , dahası sonuca gidelim’ diyen

****

Geçtiğimiz günlerde, okuduğum bir kitaptaki ibare,  bana adeta ‘tokat’ (sersemlemek ve  kendime gelmeme fayda sağlaması açısından – sizi nasıl etkiler bilemem) etkisi yaptı. Gözümün şahit, gönlümün razı gösterdiği sözü, dudaklarımda tekrarlayıp, yüreğimde yaşatırken adeta gücümün ‘itici’ gücü haline geldiğini hissettim

Ne idi okuduğum ‘adam’  katmerlisi ifade; Cesaret ve Heyecan büyük işlerin kanatlarıdır.

Ne demekti;  Ders çıkar .Olmadı; şapka çıkar, saygı duy….

****

Peki tüm bu söylenenlerin/ifadelerin sporla ne bağlantısı var?

Doğru, doğru…Anlamı ne olabilir Ne alaka Kel mi, yoksa kör mü (!)

Bana, yani bu satırların sahibine sorarsanız, sadece söz değil, ondan öte ‘anlamlı’ bir mesaj.

Öyle ise paylaşalım düşündüklerimizi . Önce yazıya, sonra düşüncelere serpiştirelim yorumlarımızı.

*****

Spor gündemi futbol ‘transfer’ bağlantılı gidiyor. Adı şampiyonluk olursa, hak getire

Ne demek istediğimizi, saçılan  ‘rakamlara’   bakarsanız, daha iyi anlama şansına sahip olabiliriz

Arzu edersiniz ‘taraf’ gözetmeksin irdeleyelim, görüşlerimizi yazıya dökelim.

Sabah gazetesinin sayfalarına yansıttığı rakamları paylaşalım;

Fenerbahçe bugünün tarihi ile 52 milyon euro harcamış transfere. Bu rakamların oyunculara dağılımı ise Semih Şentürk 5 milyon 400 bin euro, Sezer Öztürk 4 yıl için 6 milyon , Orhan Şam 6 milyon euro, Serdar Kesimal 6 milyon euro. Ve Emenike 4 yıl için 10 milyon euro.

Trabzonspor

Transfer rakamlarına bakıldığında, bordo-mavililer şimdiden transfer Şampiyonu.

Karadeniz ‘rakamsal’ şampiyonluğa nasıl ulaştı.

Zokora’ya 4 yıllığına ödenen bedel 6,5 milyon euro, 5 yıllık imza bedelinin karşılığı Sercan Kaya 2,5 milyon euro, Eren Albayrak 2,1 milyon euro, Tolga Zengin 5 milyon euro, Paulo Henrique 3,6 milyon euro, Adrian Mierzejewski 4 milyon euro, Aykut Akgün 1,5 euro ve Halil Altıntop’a 3 yıllık sözleşme karşılığında 3,5 milyon euro.

Tarihi sürecinde transfer konusunda ağzı yanan Kartal, transfer sayısı bakımından diğer rakiplerinin önüne geçerken, bugüne kadar Ekrem Dağ 2 yıllık 700 bin euro, Egemen Korkmaz 4 yıllığı 4,5 milyon euro, 4 yıllık sözleşme karşılığında toplam 4,2  milyon Euroluk Mustafa Pektemek, Veli kavrak 1,8 milyon euro, Tanju Kayhan 1,5 milyon euro, Burak Kaplan 1,4 milyon euro, Mehmet Akyüz 1,1 milyon euro, Ersan Gülüm 4,8 milyon euro, Bebe 1 yıllık sözleşme karşılığı 1,7 milyon euro, Sidnei 1,1 milyon euro.

Galatasaray ’ın ödediği toplam 26 milyon euro nun futbolculara serpiştirilmiş şekli ise Selçuk İnan 5 yıllığına 11,2 milyon euro, 3 yıllığına Ceyhun Gülselam 3 milyon euro, ve 3 yıllığına Ceyhun Gülselam 3 milyon euro, Elmander 5,4 milyon euro, 2 yıllık transfer bedeli olarak Ujfalusi 2,2 milyon euro.

*****

Rakamlar sizi düşünce olarak nerelere götürür bilemem, tahmin ettiğim gibi milyon euroların geri dönüşü hakkındaki yorumsuzluk.

Çünkü görüntü net değil. Hangi futbolcu nasıl bir performans gösterir, takımlar bu oyunculardan arzu ettiği şekilde faydalanır mı (?) Bunların hepsi birer soru işareti.

Bana, şahsıma sorarsanız yukarıdaki tablonun ‘yarar’ sağlayacağı görüşündeyim.

Transfer sezonu başlayalı henüz bir ay olmadı ve bu kadar oyuncu.

Haklılık payı ne olabilir; İyi oyuncuları rakip oyunculara kaptırmamak için elimizi çabuk tutmak gibi bir savunma mekanizması devreye giriyor gibi..

Öyle ise soruyorum. 1- Kulüplerin şuan ki borçları ne kadar 2- Sözleşme sağladıkları futbolcuların, performans ve geçerlilik (pardon) kalıcı olma süresi ne kadar 3- Oyuncu transferinde başrolü kim oynuyor 4- Ve diğerleri

*****

Her ne kadar fair-play’e aykırı olsa da gazete manşetindeki buraya taşımak istiyorum;

Futbol Federasyonu giderek ayak ‘bombaladı’

Sözlerinin başlangıç ve bitiş, diğer bir ifade ile Kulüplerin iyi yönetilmediği şeklinde ana tema

Sıralaya ‘dizdiğimiz’ maddelerde neler var; göz atıp kulak verelim.

1- Takımların geçen yıl sonu itibari ile, özellikle Mali Kongrelerde gündeme geldiği o tartışmalı hali ile rakamlara bir göz attınız mı? Her gelenin ‘rüzgârı’ bitmez, transferleriyle gelip Giderken yine transferleriyle gider (Hagi örneğinde olduğu gibi). Peki bilançolar.

2- Tartışmanın, fırtınanın büyüğü Karadeniz’de esti İnanın gidenlerin ve gelenlerin rüzgarı karşısında ‘dengede’ duramadım Onun için isimler üzerinde duramayacağım 27 yıl öncesine gidip, kadroyu saymak gerekirse, yaşı itibariyle o günleri yaşayan gerçek Trabzonsporluların kaç tanesi fotoğraf karesinde ki isimleri tam olarak sıralayabilir? ‘Anlatması’ mümkün mü ? Bunu gerçekleştirmesi için ona ipucu, ajansları takip etmek gerekir derim. İstikrar bir yana Kulübün mali bütçesini nasıl etkiledi (!)

3- Takımların transferinde dikkat çeken en önemli özelliklerinde birisi, istikrar için olmazsa olmaz sözleşmelerin uzun vadeli olması. Trabzonspor başta olmak üzere, diğer takımlarda bu süreleri oldukça süresini uzun tuttu. Burada dikkat edilmesi gereken husus ne; a- Bu oyuncuları kimler ve nasıl takip etti. Dahası transferlerde kimler aracı oldu, menajer, teknik adam, ‘simsarlar’ vs. b- Rakamlarda ibre on dördü bulduğu için, Beşiktaş şimdilerde yabancıları transfer edecek oyuncular üzerinde gidip gelecekler hususunda papatya falı açıyor.

4- Galatasaray transfer listesinde bonservisi elinde bulunduran sporcular  yer aldığı için, otomatik olarak maliyette düşüyor. Bonservisi elinde bir futbolcunun kalitesi bir yana, takıma ne kadar yarar sağlar sorusunun cevabını Galatasaraylılar merak eder mi dersini (!) Ünal Aysal ilk büyük transferi  Fatih Terim. Pekala, ikincisi Taffarel Kenar yönetim tamam, sahadaki mücadele pek ‘yakında’ sahada Başkanın golcüsü sürprizi ise (pek) daha yakında.

5- Ve diğerleri Yeri ve zamanı geldiğinde paylaşırız efendim.

*****

Eylül ayının birine kadar transfer sezonu devam edecek, gelişmelerin sesi daha çok konuşacağa benziyor.

Dört büyük takımın (beşinci Bursaspor’u unutmadık)  şimdiden toplam transfer maliyeti  145 milyon euro civarında

Hedefler belli Şampiyonluk. Peki, bu takımların dördü birden ‘Şampiyon’ olmayacağına göre, biri haricinde diğerleri sorgulanacak.

Diğer tartışmak için masaya yatırılacak isimler

Fair-Play (yani centilmenlik) adına, tartışların sokağa taşmasını sadece ‘arzulayabiliyorum’.

Takımları yönetenlerin,  kendilerine yöneltilen oklarının en kolay yön değiştirme yöntemi.

Türk Futbolunun patronu yani TFF Başkanı ve ona bağlı MHK.

Ne diyelim hayırlı olsun; Saldırıya geçen ve savunmaya çekilenlere.

Not: Sahi, bu lig için kurban kesmek gerekir mi? Merak ettim de (!)

gulumseyen@hotmail.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.