BaŞakHaber

Yazarlık Atölyesi meyvelerini veriyor

Yazarlık Atölyesi meyvelerini veriyor

Yazarlık Atölyesi meyvelerini veriyor
107 views
02 Şubat 2012 - 1:51

Başakşehir Belediyesi’nin güçlü kalemleriyle Türk edebiyatında kendine yer açmak isteyen yazar adaylarına destek olmak amacıyla başlattığı Yazı ve Şiir Atölyesi, ikinci faaliyet yılına girdi. Atölyedeki ilk yıllarının ardından edebiyat dünyasına adım atan kursiyerler, dikkat çekici eserleriyle büyük takdir topluyor.

Başakşehir Belediyesi’nin, bilginin ışığıyla daha aydınlık yarınlara ulaşmak için oluşturduğu Bilgievleri’nden olan Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde yazar A.Ali Ural tarafından yönetilen Yazı ve Şiir Atölyesi, yazar adaylarına seçkin içeriğiyle büyük bir imkân sunuyor. Güçlü kalemleriyle Türk edebiyatında kendine yer açmak isteyen yazar adaylarına destek olmak amacıyla başlatılan Atölye yazar adaylarının dikkat çekici metinleriyle büyük takdir topluyor. Kursiyerlerin beğenilen yazıları bölgedeki yerel dergilerden biri olan Başaşehir Dergisinde de yayınlanma imkanı buluyor. Öte yandan atölyede verilen eğitimler üniversite düzeyine de taşınıyor. Yazarlık Atölyesi, yazar A.Ali Ural’ın eğitmenliğinde özel bir üniversitede ders olarak da verilecek.

110 öğrenciyle başladı

Bilgievleri aracılığı ile iki yılda toplam 170 öğrenciye ulaşan Atölye, bu yıl 110 öğrenciyle çalışmalarına başladı. Her dönem müdavimleri artan Atölyede dersler, geçtiğimiz yıl tek sınıfla gerçekleştirilirken, bu sezon öğrenci sayısının fazlalığı dolayısıyla iki grup halinde veriliyor. Her çarşamba gerçekleşen derslerde ilk grup 13.45-15.45, ikinci grup 16.00-18.00 saatleri arasında ders görüyor. Atölyede her hafta bir kitap okuyan katılımcılar, okudukları eser hakkında tartışarak yazım teknikleri üzerinde çalışıyor ve bakış açılarını genişletiyorlar. İki saatlik derslerin ilk bölümünde yazar A.Ali Ural, katılımcılara Türk ve dünya edebiyatından bir ismin yazarlık serüveni çerçevesinde yazıya yönelik bazı teorik bilgiler verirken, ikinci bölümde katılımcılara haftalık olarak verilen konular çerçevesinde yazdıkları metinler üzerinde tek tek durarak, önerilerde bulunuyor. Kursiyerlerin ortak kanaatiyse kursun doğru ve eleştirel okumayı, aynı zamanda hayata bakış açısını değiştirerek yeni bir vizyon kazandırdığı yönünde. Atölye katılımcıları, okurken dikkat edilmesi gereken noktaları kavrarken, hayatın her aşamasında yüz yüze kalınan iletişimi doğru ve etkili kullanmayı da öğreniyorlar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.