BaŞakHaber

Kayaşehir Halkı Aidat Zamlarına Tepkili!

Kayaşehir Halkı Aidat Zamlarına Tepkili!

Kayaşehir Halkı Aidat Zamlarına Tepkili!
103 views
28 Mayıs 2012 - 1:23

Türkiye’nin en büyük uydu kenti Kayaşehir’de yaşayan vatandaşlar, aidatlara gelen %20 ile %23 arasında değişen zamlar karşısında bir hayli sıkıntılı ve tepkili.

Geçen yıl nisan ayından itibaren teslim edilen Kayaşehir’in 1,2,3,4,5,6,7,8,9 ve 10 bölgelerinde teslimatın üzerinden bir yıl geçtikten sonra, teslimat sırasına göre aidatlara, Emlak yönetim tarafından, hatırı sayılır bir zam yapıldı. Şu anda zamdan etkilenen bölgeler 3,5,8 ve 10.bölgeler. Haziran ayının sonlarına doğru ilk 10 bölgenin tamamı bu zamdan etkilenmiş olacak.

Örneğin 5.bölgede 53 lira olan aiat  %23 lük zam artışı ile 65 lira oldu. Yine aynı bölgede 62 lira olan aidat ise %20 lik bir artışla 75 lira oldu.Site yönetiminin hizmetlerinden Zaten memnun olmayan Kayaşehir halkı ise, bu aidat artışlarına karşı hak arayışı için harekete geçti.

Kayaşehir’lilerin sıkça kullandığı bir Web sitesinde, vatandaşlar kendi aralarında karar alarak “Site aidatlarına astronomik zam istemiyoruz” başlıklı imza kampanyası başlattı. Vatandaşlar; kendi oturdukları bloklardan, kapı kapı dolaşarak komşularından imza toplamaya başladılar. Kampanyaya katılan site sakinlerinin sayısı binleri buldu. Görünüşe göre sayının dahada artacağı tahmin ediliyor. Tek elde toplanacak olan tüm dilekçelerin, emlak yönetim genel Merkezine verileceği, Kayaşehir’linin zamma olan tepkisini bu yolla dile getireceği söyleniyor.

İmza kampanyasına katılan komşularımızdan birisine kampanyanın amacını sorduğumuzda, “Devletin açıkladığı enflasyon oranları bile %10-12 iken, Tokinin bina taksitlerine uyguladığı artış %8-10 iken, Site yönetimlerinin almış olduğu % 20’nin üzerindeki aidat artışı, haksız ve adaletsizdir. Amacımız bizlere yapılan bu haksızlığa karşı Kayaşehir’linin hakkını aramaktır” şeklinde cevap verdi.

Site yönetimi almış olduğu zam kararı ile, projenin ilk etabındaki dairelerin aidatını, 2.etapta teslim edilen dairelerin aidatlarına eşitlemiş gibi gözükse de, Kayaşehir 1.etap sakinleri yapılan bu zammın peşini bırakmayacak gibi gözüküyor.

(Şehribaşak)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.