BaŞakHaber

Başakşehir’in becerikli izcileri

Başakşehir’in becerikli izcileri

Başakşehir’in becerikli izcileri
104 views
19 Haziran 2012 - 22:20

Başakşehir Belediyesi tarafından Şamlar Tabiat Parkı’nda yapılan özel tesiste ki izcilik projesi devam ediyor. Çocukların temel izcilik, tırmanma, bisiklet, yön bulma gibi eğitimler aldığı izci kampında 24 saat güvenlik ve sağlık ekipleri bulunuyor.

Çocuklar gruplara ayrılarak bir hafta boyunca izciliğin kurallarını öğreniyorlar. Altı guruba ayrılan ve her hafta yaklaşık 300 çocuğun katıldığı kampta toplam bin 500 öğrenci ağırlanacak.

Açık havada, teknolojiden uzak

“Doğada kamp kurma” olarak bilinen izcilik, çocuk ve gençlerde fiziksel, zihinsel, duygusal, sosyal ve ruhsal gelişime katkıda bulunuyor. Açık havada gruplar halinde gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte, zorluklara karşı mücadele eden, bu zorlukları yenmek için yaratıcı çözümler bulan izciler; hem doğada yaşamayı öğreniyorlar hem de eğlenceli vakit geçiriyorlar.

Akşam ateş yakıp etrafında şarkı söyleyerek eğlenen izciler, gündüz birbirinden farklı eğitimlerle ormanda sessizce yürümeyi, görünmeden hayvanları izlemeyi, kuşların ötüşlerini taklit ederek onları çağırmayı öğreniyorlar. Kampa katılanlar, şehir konforundan uzak olsalar da doğanın zorlayıcı güzelliklerini tadarak hayatı keşfediyorlar.

İzcilik çocukların kendilerine güvenini arttırıyor

Her işlerini kendi başlarına yapmasını öğrenen izciler, ileride karşılaşacakları güçlüklere de kendilerini hazırlamış oluyorlar. Kampa katılan çocukların görüşleri ise şöyle:

Sena Günna: ‘’Akşam ateş başına toplanıp hikayeler anlatıp, şarkılar söylüyoruz.Burada çok eğleniyoruz.’’

Fırat Botan Yalıç:’’ Buradaki etkinlik müthiş gidiyor. İzci düğümlerini ve yürüyüş çeşitlerini öğrendik. Çeşitli oyunlar oynadık.

Sedat Çiftçi:’’ Başakşehir Belediyesinin hazırlamış olduğu bu kamp gerçekten çok güzel. Keşke her hafta gelebilme şansımız olsa, her zaman gelirim. Burada çok iyi vakit geçiriyoruz.Bugün tırmanış duvarına çıktık. İzcilik gerçekten muhteşem’’

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.