BaŞakHaber

Kadir Gecesi yad edildi

Kadir Gecesi yad edildi

Kadir Gecesi yad edildi
113 views
15 Ağustos 2012 - 13:56

Kur´an-ı Kerim´de bin aydan hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi, yurt genelinde yad edildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Kadir Gecesi´nin ömre bedel” olduğunu söyledi. Görmez, Kahramanmaraş Belediyesi tarafından Hünkar Tesisleri´nde düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, İslam aleminin Kadir Gecesi´ni ve Ramazan Bayramı´nı kutladı. Görmez, “Kadir Gecesi ömre bedeldir. Yüce Rabbimiz kadrinizi yüce kılsın. Kadir Geceniz mübarek olsun. Yüce Rabbimiz, hem Kadir Gecesi´ni hem de Ramazan Bayramımızı gönül coğrafyasındaki bütün kardeşlerimizin, alemi İslam ve bütün insanlık için hayırlara vesile kılsın” dedi. Kadir Gecesi´ni inşaatı yeni tamamlanan Abdulhamithan Camisi´nde idrak edeceklerini hatırlatan Görmez, bütün insanlık için huzur ve barış dileğinde bulundu.

-Ankara-

Başkentte, Kadir Gecesi nedeniyle pek çok vatandaş başta Hacı Bayram Camisi ve Kocatepe Camisi başta olmak üzere camileri doldurdu. Teravih namazının ardından Kur´an-ı Kerim okuyup dua eden vatandaşlar, Kadir Gecesi´ni kutladı.

-Edirne-

Edirne´de iftar sonrasında vatandaşlar özellikle tarihi Selimiye Camisi´ne akın etti. Edirne İl Müftüsü Ömer Taşçıoğlu vaazında, Kadir Gecesi´nde Allah´ın rahmet kapılarının açık olduğunu ve tövbelerin kabul edileceğini belirtti.  Kadir Gecesi nedeniyle kente gelen çok sayıda gurbetçi ve Batı Trakyalı vatandaşlar da Selimiye Camisi´ne gelerek namaz kılıp, dua etti. Teravih namazının ardından Dar´ül Hadis Camisi´nde ise Sakal-ı Şerif, ziyarete açıldı.

-Adana-

Adana´da da vatandaşlar iftar öncesinde geldikleri Sabancı Merkez Camisi´nin bahçesinde iftar yaptı. Kılınan namazlar ve edilen duaların ardından Kur´an-ı Kerim okundu.  Kadir Gecesi dolayısıyla Adana genelindeki camilerde yoğunluk yaşanırken, namaz öncesi ve sonrası da vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

-Erzurum-

Erzurum´da, Kadir Gecesi dolayısıyla camilere akın eden vatandaşların bir kısmı kalabalık nedeniyle cadde ve sokaklarda namazlarını kıldı. Yakutiye ilçesindeki tarihi Lalapaşa Camisi´nde yer bulamayan vatandaşlar, namazı cami bahçesinde çimenlerin üzerinde kıldı. Saltuklular döneminde yapılan tarihi Ulu Cami´deki cemaat ise Cumhuriyet Caddesi´ne kadar taştı. İftar saati sonrası yoğunluğun arttığı Erzurum camilerinde, yer bulmakta güçlük çeken vatandaşların bazıları da tarihi Çifte Minareli Medrese´nin bahçesinde açtıkları seccadeler üzerinde ibadetlerini yaptılar. Yatsı ve teravih namazının ardından Yenişehir ilçesindeki Solakzade Cami´de ise Hırka-i Şerif ziyarete açıldı.

-Kastamonu-

Hazreti Pir Şeyh Şaban-ı Veli Camisi, Kadir Gecesi dolayısıyla Kastamonu´nun ilçelerinden ve il dışından gelen vatandaşların akınına uğradı.    Camide namaz kılmak için yer bulamayan vatandaşlar, cami avlusunda namaz kılmaz zorunda kaldı.

-Van-

Kadir Gecesi nedeniyle başta Ulu Cami olmak üzere kentteki camiler doldu taştı. Kılınan teravih namazının ardından Kur´an-ı Kerim tilaveti ile mevlid-i şerif okundu, ilahiler seslendirildi.  Kızılay Van Şubesi, geçmiş yıllarda olduğu gibi Ulu Cami önünde vatandaşlara helva dağıttı. Kurulan çadırlarda da vatandaşlar kan bağışında bulundu.

-Denizli-

Kadir Gecesi dolayısıyla başta Delikliçınar Camisi ve Ulu Cami olmak üzere ibadethanelere akın eden vatandaşlar, okunan Kuran-ı Kerim ve mevlidi dinledi ve dua etti. Denizli Belediyesi´nin Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlediği etkinlik kapsamında ise teravih namazı sonrası Adalet ve İncilipınar Parkı´nda Kuran-ı Kerim, ilahi ve kasideler okundu.

Kaynak: (AA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.