BaŞakHaber

Başakşehir’de huzurlu bir bayram

Başakşehir’de huzurlu bir bayram

Başakşehir’de huzurlu bir bayram
102 views
26 Ekim 2012 - 18:52

Başakşehir Belediyesi, iki farklı bölgede kurduğu kurban kesim ve satış alanındaki sistemli çalışmasıyla Başakşehirlilere bu sene de hijyenik ve huzurlu bir bayram yaşattı.

Başakşehir Belediyesi, kurban satış ve kesim merkezini festival alanına dönüştürdü. Bayram havasına uygun bir süsleme ile misafirlerin ağırlandığı alanda, gelenlere şeker ve lokum ikram edildi. Alana müftülük, veteriner ve sağlık çadırları kuruldu. Başakşehir Belediyesi, bu yıl çalışmalarını daha da ileri taşıyarak; vatandaşlara önceden verilen sıra numarası ile beklemeden, evinden çağrı merkezini arayıp sırasını öğrenerek kesim işlemlerini yaptırmalarını sağladı. Bu sayede alanda yığılma ve sorun yaşanmasının önüne geçildi. Kurban kesimi için gelenlere ise kahvaltı ve çorban ikram edildi. Belediye ekipleri, kurban ibadetini yerine getirmek için gelenlere ayrıca öğlen saatlerinde etli pilav ve ayran dağıttı.

Mevlüt Uysal Kurban alanlarında vatandaşlarla bayramlaştı

Bayram namazını Hoca Ahmet Yesevi Camiinde kılan Başakşahehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal; bayram namazından sonra, Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can, Başkan yardımcıları, İlahiyatçı Mustafa Karataş ve beraberindeki heyetle kurban kesim alanlarını gezerek vatandaşlarla bayramlaştı.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, geçtiğimiz yıla göre bir adım daha ileri giderek daha düzgün, daha konforlu ve hijyenik bir alan hazırlamaya çalıştıklarını, her yıl eksikliklerini not edip dersler çıkardıklarını dile getirdi. Mevlüt Uysal, Bayramlar, ülke olarak kardeşlik duygularımızı güçlendirmek, birlik ve beraberlik ruhumuzu pekiştirmek için önemli fırsatlar. Bu günlerde mesafeler kısalırken, dargınlıklar biter, topluma bir barış ve esenlik havası hasıl olur. Bayramdaki bu güzelliğin, dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin güçlenerek devam etmesini diledi.  Uysal, kurban ibadetini yerine getiren vatandaşlar ve kurban satıcıları için de her türlü konforu sağladıklarını belirterek,  İstanbul’un her yerinden kurban ibadetini yerine getirmek için Başakşehir’e çok sayıda misafirin geldiğini, bundan da memnuniyet duyduklarını söyledi.

İstanbul’un en kapsamlı kesim alanında yok yok

Kurban Bayramı için Başakşehir 1. Etap Yürüyüş Yolu ve Bahçeşehir Gölet mevkii kurulan alanlarda yer alan 139 adet çadırda,  3150 hayvan satışa sunuldu.

İstanbul’un en modern kesim yapılan ilçelerinden olan Başakşehir Belediyesi Kurban alanı 24 saat kamera ile izlendi. Vatandaşlar, belediye tarafından izin verilen alanların dışında kesim yapmamaları konusunda, Belediye Zabıta ekipleri tarafından ikaz edildi.

Başakşehir ve Bahçeşehir’de kurban kesimi, bayram namazını takiben, verilen sıra numaralarına göre başladı. Kurban alanlarına yerleştirilen otomatik galoş makinesiyle ayaklarına galoş giyen vatandaşlar, steril bir ortamda, önceden kurbanlığını alan vatandaşlar, kendilerine verilen saatte, sıra beklemeden, saatinde gelerek kurban kesimlerini yaptırdı. Bekleme alanında çadır ve etrafındaki ekranlardan sıralarını takip ederek çaylarını içti,  bekleme salonlarında birbirleriyle bayramlaştı. Vatandaşlar ekranda sıraları gelince kesim merkezine geçerek kurbanlarını kestirdi. Kesim gerçekleştiğinde de poşetlere konulan etlerini alarak kolayca evlerine götürdü.

Diyetisyen, Veteriner, Müftülük görevlisi soruları yanıtladı

Başakşehir Belediyesi kurduğu modern kesim alanlarında uzmanlar aracılığıyla vatandaşın talep ve sorularına da yanıtladı. Kurban öncesinde ve Bayram günü hizmet veren Uzmanlar arasında Diyetisyen, Doktor ve Sağlık Ekibi, Veteriner, Yemek Uzmanı, Müftülük görevlisi de yer aldı.

Başakşehir Belediyesi’nin kurban satış ve kesim alanında sunduğu Kablosuz internet sistemini de beğeni topladı. Halkla İlişkiler Müdürlüğü çadırında kurulan voice ile vatandaşlar internet ihtiyaçlarını da sorunsuz karşıladı.  Alanda ayrıca, Belediye’nin her müdürlüğünde bir temsilci bulundurularak vatandaşlarla yüz yüze iletişim kurarak soruları cevapladı.

Vatandaşlar memnun kaldı

Kurban alanındaki hizmetlerle ilgili vatandaşların görüşleri ise şöyle;

Yeni Şafak Gazetesi, TV net Haber çalışanı Mehmet Karaahmetoğlu: “Başakşehir’de oturmuyorum ama bu güzel hizmeti gördükten sonra öyle görünüyor ki ilerde burada oturacağım. Bu büyük bir hizmet, bu hizmetin üstüne söylenecek söz yok. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum”

Mustafa Menekşe: “Alan çok güzel, mükemmel, başkana çok teşekkür ediyorum”

Mustafa Dağ “Kurban alanı on numara, umarım her belediye böyle güzel alanlar kurar”

Başakşehir’de oturan Erkan Işık “Kurban bağışı yaptım ama bu güzel ortamı, kalabalığı yaşayabilmek için belediyenin alanına geldim. Kurban Kesim alanlarını başka yerlerde gördüm ama bu kadar temizini görmedim. Belediye parkından, yönlendirmesine kadar her şeyle ilgileniyorlar”

Güler Çatır “Ben Kurban alanını ilk defa gördüm bayıldım. Başbakanımızdan, belediyemizden Allah razı olsun, İki tane oyum olsa ikisini de verirdim”

(BHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.