BaŞakHaber

ve Kayabaşına Metro…

ve Kayabaşına Metro…

ve Kayabaşına Metro…
119 views
28 Ekim 2012 - 2:30

İBB tarafından İstanbul´un gelecekteki yeni raylı sistem güzergâhlarının belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Kartal-Kadıköy metro hattının açılması ile 102.7 kilometreye çıkan şehrin raylı sistem hatlarına yenileri eklenecek. Avrupa ve Anadolu yakasında toplam 94 kilometrelik, 7 ayrı yeni raylı sistem hattı yapılacak. Güzergâh üzerindeki gayrimenkullerde oluşacak değer artışlarının, kamuya aktarılması için de çalışma yapılacak.

İHALESİ YAPILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 15 Ekim tarihinde, “İstanbul Kent Genelinde Raylı Sistem Hatları Etüt Proje Hizmetleri” ihalesini yaptı. İhale kapsamında İstanbul´a yapılacak yeni metro hatlarının güzergâhları ve fizibilite raporları hazırlanacak.

Buna göre, 94 kilometrelik 7 ayrı güzergâhta metro hattı inşa edilecek. Yeni güzergâh analizleri, İstanbul Metropolitan Alanı Entegre Kentsel Ulaşım Planı çerçevesinde belirlenerek, yaklaşık 94 kilometrelik raylı sistem hattının entegrasyon, standardizasyon ve depobakım alanlarının optimizasyonları gözetilecek. Belirlenen güzergâh üzerinde çalışması başlanacak etütlerin, 730 iş gününde tamamlanması öngörülüyor.

RANT ÖNLENECEK

İhale şartnamesinde yer alan maddelere göre güzergâhlarda oluşacak emlak değer artışları önceden hesaplanacak. İhale şartnamesine göre raylı sistem güzergâhlar boyunca oluşacak değer artışları hesaplanacak ve bu değer artışının kamuya dönüşü için gerekli yasal, bürokratik ve teknik süreçler tanımlanacak. Raylı sistem yatırımlarının yatırım finansmanı için bu değer artışlarının nasıl ve ne kadarının kamuya aktarımı sağlanabileceği belirlenecek.

İŞTE YENİ HATLAR :

  • Başakşehir-Kayabaşı Raylı Sistem Hattı.
  • Habibler-Tepeüstü Raylı Sistem Hattı.
  • Halkalı-Arnavutköy Raylı Sistem Hattı.
  • Göztepe-Finanskent-Ümraniye Raylı Sistem Hattı.
  • Kayabaşı Raylı Sistem Hattı.
  • Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli- SBGH Raylı Sistem Hattı.
  • Kadıköy-Ataşehir-Ümraniye-Sancaktepe- Sultanbeyli Raylı Sistem.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.