BaŞakHaber

Müthiş ve anlamlı bir eser

Emine Şenlikoğlu´nun İmamın Manken Kızı adlı kitabından uyarlanan tiyatro oyunu gala öncesi ilk kez başakşehirde sergilendi.

Müthiş ve anlamlı bir eser
101 views
29 Ekim 2012 - 3:15

Emine Şenlikoğlu´nun İmamın Manken Kızı adlı kitabından uyarlanan tiyatro oyunu gala öncesi ilk kez başakşehirde sergilendi.

Başakşehir 2.Etap Kültür Merkezinde 28.10.2012 pazar günü saat 20.00´da başlayan tiyatro oyununa yoğun bir halk katılımı oldu.

Emine Şenlikoğlu´nun eserinden uyarlanan İmamın Manken Kızı adlı tiyatrosu gala öncesi Başakşehir 2.Etap Kültür Merkezinde oynandı. Yoğun halk katılımının yanı sıra İstanbul Milletvekili Harun KARACA, Ak Parti Başakşehir Kadın kolları başkanı Özlem EROL´de iştirak etti. Basın kuruluşlarında ise sadece biz oradaydık.

Hikayede kısaca 1974 yıllarında bir imamın ve ailesinin yaşadıklarını anlatıyor.

Camii hocasının bir oğlu bir de kız evladı var. Aile mütevazi bir yaşam içinde hayatını sürdürüyor. Hocanın oğlu hüsame mütevazi, ailesine bağlı, babasına hürmet eden bir yapıdayken kızları fatma ise kuran kurslarına gitmiş fakat babasının ekonomik durumunun iyi olmamasından, babasının dini sınırlamalarından ve çevredeki şartlardan dolayı nefsine de hakim olamayarak gözleri yükseklerde, mankenlikte, ailesine ve durumuna isyan eden bir yapıda. Bunların dışında evde kalmış hasta bir de teyzeleri var.

Temel olarak aile içi yaşamı gelişen dünyayla birlikte manevi değerlerimize yapılan çevre etkilerinin işlendiği oyundan kısaca konu olarak özet verirsek;

Hocanın kızı fatma evde sıkıldığını, televiyon olmadığını bahane ederek betül diye komşularına sık sık gidiyor. Bu arada betülün evinde kız içindeki şeytana iyice uyar ve annesini de kandırarak bir işe girmesini izin vermesi için babasını kandırır.

Bu süreçte fatma iyice değişir ve dışarıda mini etek dahi giymeye başlar. Bunu gören mahalle komşuları ahmet hocaya durumu sıkılarak açıklar. Hoca yıkılır ama kızının düzelmesi için Allaha dua eder ve gayret eder.

Geçen bu sürede fatma mankenlik kursuna gitmiş, mankenlik sertifikası almış ve bir firmada sevtap adıyla manken olarak işi bile başlamış. Maalesef hoca bunu araştırması sonucu elde ettiği telefon numarasından firmayı arayarak acı bir şekilde öğrenir.

Bunun üstüne dışardan gelen hüsame ablasına gazetede ablasına benzeyen birinin gazetede mini etekle poz verdiğini ve adının da sevtap olduğunu söyler.

Fatma bir gece eve gelmez ve işe girdikten 7 ay sonra evden kaçar. Bir gece betülde kaldıktan sonra betülün yönlendirdiği yere gider. Fakat burada umduğunu bulamadığını gördükten ve hayatın nasıl olduğunu anladıktan sonra eve de dönmeye yüzü olmadığından ayrı bir eve çıkar.

Bu evde uyuşturucu bağımlısı bir arkadaş ve cinsiyet değiştiren bir arkadaşla beraber yaşar. Aralarında toplumumuz için çok anlamlı ve derslik sohbetler geçer.

Belli zaman sonra fatma pişman olur ve evine geri döner.

BaŞakHaber olarak katıldığımız bu tiyatroyu kısaca izahatına çalıştık fakat muhakkak izlemek için gitmenizi tavsiye ederiz.

Yakında galası yapılacak olan bu kitap “İmamın Manken Kızı” medyada ve toplum arasında bizce çok ses getirecek.

Kitabı yazan Emine ŞENLİKOĞLU´na ve tiyatro gösterisinde emeği geçen tüm oyunculara teşekkür ederiz.

(BHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.