BaŞakHaber

Çevre Seminerleri yeniden başlıyor

Çevre Seminerleri yeniden başlıyor

Çevre Seminerleri yeniden başlıyor
106 views
31 Ekim 2012 - 18:24

İlköğretimin tüm kademelerinde çevre koruma ve geri kazanım bilinci aşılamak için gayret eden Başakşehir Belediyesi, çevre seminerlerine bu yıl ilk etapta 7 okulda başlıyor.

Başakşehir Belediyesi’nin önceki yıllarda da düzenlediği ve büyük bir ilgi gören Çevre ve Geri Kazanım Seminerleri 2012-2013 Öğretim yılında da devam ediyor. İlköğretimin tüm kademelerinde çevre koruma ve geri kazanım bilinci aşılamak için gayret eden Başakşehir Belediyesi bu yıl ilk etapta 7 okulda seminer verecek.

Başakşehir Belediyesi Temizlik işleri Müdürlüğü, 2012-2013 öğretim yılında 5 bin öğrenciye eğitim semineri verilmesini planladı.

17.700  öğrenci çevre eğitimi aldı

Çeşitli mahallelerde bulunan okullarda verilen “Çevre ve Geri Kazanım” eğitim seminerleri yaklaşık 30 ile 45 dakika arasında sürüyor. Uzman eğitimcilerce verilen seminerlerde: İstanbul’daki çöp potansiyeli, geri dönüştürülebilen ambalaj atıklarının neler olduğu, geri dönüşüm zinciri, atıkların nasıl toplandığı ile çevreyi kirleten unsurlar ve koruyan yöntemler hakkında bilgiler veriliyor. Bu yıl 4.sü düzenlenen seminer programlarında 2009’ da 3 bin , 2010’ da 11 bin 200, 2011 yılında 3 bin 500 öğrenciye eğitim verildi. 2012-2013 öğretim döneminde ise 5 bin öğrenciye eğitim semineri verilmesi planlandı. Eğitim esnasında okulların  geri dönüşüm ile ilgili eksiklikleri tespit edilerek tamamlanıyor ve öğrencilere geri dönüşüm broşürleri dağıtılıyor.

Bir vatandaşlık görevi

Bir çevre felaketi ile karşılaşmamak için yapılması gerekenleri gelecek kuşaklara öğretmek için kolları sıvayan Başakşehir Belediyesi Temizlik işleri Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yapılan planlama ile 5 bin kişiye ulaşarak çevre bilincinin ve geri kazanım yöntemlerini uygulamanın önemli bir vatandaşlık görevi olduğunu aşılamaya çalışıyor. 2013 yılının Mart ayı sonuna kadar yapılan planlama ile Oyakkent, İBB Mehmet Akif, Bahçeşehir Süleyman Demirel, Kayaşehir Mevlana, Yıldızlar Koleji Okullarında eğitim verilecek.

(BHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.