BaŞakHaber

Başakşehir çöplerinin karakteri belli oldu

Başakşehir Belediyesi, İSTAÇ A.Ş.nin İstanbul genelinde gerçekleştirildiği evsel atıklarının içeriğini belirlemek için çöplerin ayrıştırıldığı bir projeye katıldı.

Başakşehir çöplerinin karakteri belli oldu
96 views
14 Aralık 2012 - 16:31

Başakşehir Belediyesi, İSTAÇ A.Ş.’nin İstanbul genelinde gerçekleştirildiği evsel atıklarının içeriğini belirlemek için çöplerin ayrıştırıldığı bir projeye katıldı.

“Katı Atık Karekterizasyon” çalışması olarak adlandırılan çalışma ile belediye ilçedeki evsel atıkları ayrıştırarak karakterize etti.

Evsel atıkların miktarı ve niteliği ölçüldü

Evsel atık miktarını ve niteliğini ölçmeyi amaçlayan ve Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri bünyesinde gerçekleştirilen çalışmada hafta içi-hafta sonu ve yüksek gelir seviyesi-düşük gelir seviyesi olmak üzere toplamda dört karakterizasyon çalışması yapıldı.

Belirlenen günlerde ve mahallelerinde toplanan çöp konteynırları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kemerburgaz Kompost Tesisine götürülerek, diğer çöplerden farklı bir işlemden geçirilerek ayrıştırıldı.

Amaç İlçenin çöp haritasını çıkartmak

Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğünün özverili çalışmaları ile ilçe okul ve konutlarda yaptığı bilinçlendirme çalışmaları ile vatandaşların çöplerini ayrıştırmaları sağlanıyor. Kapı kapı dolaşılarak çevre bilinci, geri dönüşüm bilinci oturtulmaya çalışılıyor.

Yapılan çöp analizi çalışmasında ise ortaya çıkan sonuçlar ise vatandaşların geri dönüşüm konusunda daha özenli davranması gerektiğini gösteriyor. Yapılan çalışma ile ilçenin çöp haritası çıkarılmış oldu.

Geri kazanılabilecek atıklar çöpe gidiyor

Geri dönüşüm bilincini kazandırmak, çöplerin ayrıştırılarak ekonomiye katkı sağlanması için yürütülen çalışmada %100 ü ayrıştırılan ve çöpe giden atıklarda ilk 6 sırayı geri dönüşüm ürünleri aldı. Vatandaşların ayrıştırarak yeniden kazanılabilecek olan Kağıt-karon, Cam, Ped şişe, Poşet, Plastikler, metalleri evsel atıklarla birlikte attıkları ortaya çıktı.

İlçede aylık çöp konteynırından ve yerlerden toplanan çöp miktarı ortalama 12.600 ton, Günlük ise 420 ton çöp toplanıyor. Yapılan analizlerde Bu çöpün yaklaşık %30 geridönüşüm malzemesi olduğu tespit edildi. Ayda 12600 %30 = 3780 ton. İlçede ki vatandaşlar geri dönüşüm atıklarının tamamını çöpten ayrıştırıldığında günlük 126 ton/gün geri dönüşüm çöpe gidiyor. Mevcut sistemde bilinçlendirme çalışmaları neticesinde geridönüşüm ünitesi ve büro tipi kutular vasıtasıyla çöpe gitmeden toplanan miktar ise günde 23 ton. Başakşehir Belediyemizin günlük ortalama geri dönüşüm kapasitesi günde 149 ton. Bir ton kağıt geri dönüşüme kazandırıldığında 17 ağacı kesilmekten kurtarabiliriz.

Yapılan Bilinçlendirme çalışmaları ile bölge geneline dağıtılan geridönüşüm konteynırlarından toplanan ambalaj atık miktarımız aylık ortalama 700 ton dur.

“Geri Dönüşüm ve Katı Atık Şefliği” vatandaşı bilinçlendiriyor

Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri bünyesinde çalışmalarını devam eden “Geri Dönüşüm ve Katı Atık Şefliği” vatandaşların geri dönüştürülebilir atıklar konusunda bilinçlendirmek için projeler ve çalışmalar yürütüyor. Şeflik bünyesinde Atık Toplama, Geri Dönüşüm, Cam Atıkların Alınması, Atık Pillerin Alınması, Bitkisel Yağ Atıklarının Alınması, Elektronik Atıklarının Alınması, Geri Dönüşüm Konteynır Bırakılması, Cam Kumbara Bırakılması sağlanırken, vatandaşların Atık Pil Bidon ve Geri Dönüşüm Kutu Talepleri alınarak çözüm sağlanıyor.

Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü H. Dursun Ağaç “Başakşehir Belediyesi Uygulama Planı kapsamında kısım kısım ilerleyip akabinde tüm ilçeyi kapsayacak bir geri dönüşüm çalışması yürütmekteyiz. Başakşehir 1. 2. Etap, 4. 5. Etap Bahçeşehir 1. ve 2. Kısım Kayaşehir, Oyakkent, Göçmen Konutları, Deprem Konutları, Onurkentte geri dönüşüm çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Geri dönüşüm çalışmaları devam eden bu kısımlarda yaşayan vatandaşlarımızın geri dönüşümleri evlerinde çöpten ayrı toplamalarını, ayrı poşetlerde geridönüşüm ünitesine bırakılmak üzere kat görevlisine ya da kendilerinin bizzat geri dönüşüme ünitesine bırakmalarını bekliyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.