BaŞakHaber

14 bin kitap, kurtlarını bekliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Başakşehir Kültür Merkezi bünyesinde açtığı Rasim Özdenören Çocuk ve Halk Kütüphanesi, 14 binden fazla kitap ve dergi arşiviyle, büyük ilgi görüyor.

14 bin kitap, kurtlarını bekliyor
103 views
15 Aralık 2012 - 14:48

Kütüphane, zengin içeriği, sessiz ortamı ve güler yüzlü personeliyle, ayda ortalama 5000 kişiye hizmet veriyor. 48. Kütüphaneler Haftası Kapsamında, 28 Mart 2012’de, 2. Etap’ta hizmet vermeye başlayan Rasim Özdenören Kütüphanesi, iki katlı hizmet binasında, 14,634 kitabı ve her ay düzenli olarak gelen 34 adet dergisiyle hemen her kesime hitap ediyor.

Tarih, matematik, felsefe, edebiyat ve psikoloji gibi alanlardaki zengin kitap arşivi, ödünç verme ve danışmanlık hizmetiyle Başakşehir’de büyük bir ihtiyacı karşılıyor. Kütüphaneye nüfus cüzdanı fotokopisi ve bir adet fotoğrafla üye olunabiliyor.

1600 üye ve 14 bin 634 kitap var

Yaklaşık üç yıldır kütüphane görevlisi olarak çalışan ve bunun son bir senesini Rasim Özdenören Kütüphanesi’nde geçiren Hatice Küçük, ”Rasim Özdenören Kütüphanesi günde 100 ila 200, ayda ise ortalama 5000 kişiye hizmet veriyor. Kütüphaneye genelde öğrenciler geliyor. Yaklaşık 1600 üyemiz var. Ödünç verme hizmetimizden üyelerimiz yararlanabiliyor. Kütüphanemizdeki 2260 çocuk kitabı, her ay gelen 34 dergi ve toplam 14 bin 634 kitabımızla, ziyaretçilerimize hemen her konuda yardımcı olup , sakin bir çalışma ortamı sunuyoruz” dedi.

İstediğiniz kaynağı rahatlıkla bulabilirsiniz

Vaktinin çoğunu ders çalışarak geçiren ve kütüphanenin müdavimlerinden olan öğrenci İmdat Kaya, ”Sınavlara hazırlanmak için, sabahtan akşama kadar burada ders çalışıyorum. Daha önceden olması gereken, biraz geç kalmasına rağmen açılmasıyla, tüm okuma- araştırma ihtiyacımızı gideren, geniş ve ferah bir yer. Herkesin rahatlıkla gelip çok sakin bir ortamda kitabını okuyup, araştırmasını yapabilir. İstediğiniz kaynağı rahatlıkla bulabilirsiniz” dedi.

Başakşehir’in en kapsamlı kitap ve dergi arşivi olan Rasim Özdenören Kütüphanesi’nin çalışma saatleri, üyelik koşulları ve adres bilgileri ise şöyle:

Çalışma Saatleri:
Hafta içi 09,00-17,30
Cumartesi günü 09,30-18.00

Üyelik:
Danışma ve ödünç verme hizmeti de veren kütüphaneye bir adet fotoğraf ve kimlik fotokopisi ile üye olunabiliyor.

İletişim: Başakşehir Kültür Merkezi 2 Etap. Mimar Sinan Cad. Ilgaz sok.
Telefon Numarası: (0212) 486 29 71

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.