BaŞakHaber

Keşanlı Ali Destanı Başakşehir’de

Başakşehir Belediyesi Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi (BKSM), Türk tiyatro tarihinde bir fenomen haline gelmiş ve halen güncelliğini yitirmemiş Keşanlı Ali Destanı adlı müzikal oyuna ev sahipliği yaptı.

Keşanlı Ali Destanı Başakşehir’de
104 views
15 Aralık 2012 - 15:03

Türkiye´de 1970 yılından bu yana çeşitli şehirlerde 493 kez sahnelenen “Keşanlı Ali Destanı”, aradan yıllar geçmesine rağmen Türk tiyatrosunun temel taşlarından olma özelliğini yitirmiyor. Haldur Taner’in yazdığı, Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından sahnelenen Keşanlı Ali Destanı, Başakşehir’deki ikinci yılında BKSM’de sahnelendi.

Ahmet Mümtaz’ın yönettiği baş yapıt, büyük kentin eteklerinde yer alan varoşlarda yaşayan ezilen, yoksul insanların öykülerini ele alıyor. “Keşanlı Ali Destanı”, gündelik hayatın yanı sıra, iktidar, çıkar ve aşk ilişkileri çerçevesinde gelişen olaylara, eğlenceli bir yaklaşımla değinen müzikal oyun.

Aklın açtığı yaraları ancak şiirle sanatla tedavi edebilirsiniz

Oyunda Keşanlı Ali’yi oynayan Yavuz Bingöl, “İki üç gün önce bir kitap okudum. Novaris demiş ki ‘aklın açtığı yaraları, şiirle, sanatla tedavi edebilirsiniz.’ Bugün açılan yaraları ancak sanatla, yani bu tarz salonlarla, kültüre, sanata yapılan yatırımlarıyla sarabilirsiniz. Ülkemizde yaşanan birçok sorunu ve acıyı, şiirle, tiyatroyla kısaca sanatla aşacağız. O açıdan yapılan yatırımı doğal olarak çok önemsiyorum. Umarım böyle daha çok detaylı ayrıntılı, güzel düşünülmüş tiyatro salonları yapılır. Bir müzisyen olarak, kapalı spor salonlarında müzik yapmak istemiyorum. Bu tarz salonlar bizim işimizi daha iyi yapmamızı sağlıyor. Bu tarz salon yapan herkesi, Başakşehir Belediyesi’ni de böyle bir kültür merkezinin yapılmasına öncülük ettiği için kutluyorum” dedi.

‘’Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde Herşey Düşünülmüş’’

Müzikal oyunda üç farkılı karakterle karşımıza çıkan Kerem Alışık bu oyunu karşılayacak çok az salon var. Keşanlı Ali Destanı adlı müzikal oyunu 50 kişilik kalabalık bir kadroyla seyirci karşısına çıkıyor. Ne mutlu ki Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi her şeyi düşünmüş ve uygulamış. Bu konuda hassasiyetle düşünenleri, tiyatroya bu imkanı veren herkesi, sevgiyle kucaklıyorum. Umarım bu hassasiyet çoğalır. BKSM herkese örnek olur. Kalabalık kadroyla çok rahat oynadığımız oyunumuzu, tam manasıyla sergilediğimiz bir kültür merkezi’’ dedi

Ünsal, ‘’Salona ilk girdiğim an çok etkilendim’’

Müzikal oyununda rol alan Tuğba Ünsal’da salona ilk girdiği anda çok etkilendiğini belirterek, ‘’Belediyemizi kutluyorum. Bu kadar donanımlı bir salon, verdiği konserler , tiyatrolarla hakkını vermeli’’ diye konuştu.

Destan BKSM’ni doldurdu

Keşanlı Ali Destanı adlı müzikal oyunu BKSM´de izlemeye gelenler, 1200 kişilik salonunun tamamını doldurdu. Oyuncuların performansları, salonu dolduran tiyatro severler tarafından, uzun süre ayakta alkışlandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.