BaŞakHaber

Aşık Mahzuni Şerif BKSM’de anıldı

Aşık Mahzuni Şerif BKSM’de anıldı

Aşık Mahzuni Şerif BKSM’de anıldı
70 views
24 Aralık 2012 - 20:06

Ünlü halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif, Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikle anıldı. Gecede, Aşık Mahzuni Şerif’in oğlu Emrah Mahzuni ve önemli sanatçılar, türküleriyle Ünlü Ozan’ı yad etti.

Büyük ilgi gören anma gecesinde ilk olarak barkovizyonda Nebil Özgentürk’ün hazırlayıp sunduğu Mahzuni Şerif belgeseli izletildi. Sık sık alkışlarla karşılanan belgeselin ardından sahneye çıkan sanatçı Hüseyin Turan, Mahzuni Şerif türküleri söyledi.

Geceye katılan Aşık Mahzuni Şerif’in oğlu Emrah Mahzuni, “Mahzuni Şerif, sadece benim babam değil, halka mal olmuş bir sanatçıdır. Ozandır. Kimsenin Mahzuni’si değildir. O herkesin Mahzuni Şerif’idir. Bizleri unutmadıkları için Belediyemize, Başkanımıza, çalışanlara ve emeği geçen tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. ‘Mahzuni Baba’yı, ozanlarımızı, unutmadıkları için” diye konuştu.

“Hayatımızdan sanatı çıkarırsak çölleşme başlar

Program sonunda bir açıklama yapan sanatçı Hüseyin Turan, Aşık Mahzuni’nin kendi hayatında çok önemli olduğunu belirterek, “1997’de tanıştık ama ondan önce de küçükken Erzincan’da kendimi hatırladığım ilk dönemde Aşık Mahzuni Şerif var fonda. O sadece benim için değil tüm milletimiz için çok önemli. Ben ona çağımızın Karacaoğlan’ı diyordum. Söz ustasıydı. 10 yıl oldu ama ne türküleri eskiyecek ne de kendisi unutulacak. Geldi geçti Mahzuni ama bir iz bıraktı da geçti. Bir iz de biz bırakmayı başarabilirsek bundan büyük mutluluk yok” diye konuştu.

Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’ni çok beğendiğini de sözlerine ekleyen Turan, “Çok güzel bir salon yapılmış. BKSM’ye ilk kez geliyorum. Büyük ve güzel bir salon olmuş. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kültür ve sanat bir toplumun bel kemiğini oluşturuyor. Bizi hayvandan ayıran en önemli şey fikirden ziyade kültür sanattır. Hayatımızdan sanatı çıkarırsak çölleşme başlar. Bu yüzden çok önem verilmesi gerekiyor. Bu anlamda bu desteği veren yerel yönetimi kutluyorum” dedi.

Turan’ın ardından sahneye çıkarak yine ünlü Ozan’ın türkülerinden birini seslendiren Türk Halk Müziği Sanatçısı Nida Ateş de bu gecenin çok önemli bir vefa örneği olduğuna ve yaygınlaşması gerektiğine vurgu yaparak, “Ozanlarımız bizim halkımız için çok önemli değerler. Dolayısıyla bu insanların böyle bir vefa örneğiyle hatırlanması ve aslında toplum hafızasına çok önemli katkıları olan bu ozanların hala içimizde yaşaması ve yeni ozanların yetişmesi açısından önemli bir motivasyon olacaktır diye düşünüyorum. Organizasyonu yapan herkese burada çalışan arkadaşlara kadar herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Son olarak sahneye çıkan Halimiz Ahvalimiz adlı Türk Halk Müziği Grubu’nun söylediği Mahzuni türkülerinin ardından program sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.