BaŞakHaber

Filistinli Tamimi İstanbul’da

Filistinli Tamimi, İstanbul´u tekneyle gezdi

Filistinli Tamimi İstanbul’da
85 views
26 Aralık 2012 - 20:41

Başakşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak İstanbul’a gelen ve “Hanzala Cesaret Ödülü”nü alacak olan Filistinli cesur kız Ahed Tamimi, İstanbul’u tekneyle gezdi. Denizi ilk defa gören küçük kız martılara simit attı, kamerasıyla çekim yaptı.

Ahed Tamimi’ye tekne gezisinde çok sayıda basın mensubu eşlik etti.

Martılara simit attı, İstanbul’a hayran kaldı

Ağabeyi, İsrail askerleri tarafından gözaltına alınınca İsrail askerlerine kafa tutarak ülkesinde ve dünyada özgürlüğün simgesi olan Ahed Tamimi’nin içinde bulunduğu tekne İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden hareket etti. Arnavutköy, Bebek güzergahında Avrupa yakası kıyı şeridini takip eden tekne, daha sonra Anadolu yakasını takip ederek dönüşe geçti.

Tekne çalışanları tarafından coşkuyla karşılanan Tamimi, martılara simit attı. Kıyı şeridinde ki yalılara ve tarihi binalara hayran kalan küçük kız boğazla ilgili bilgi de aldı. “İlk defa denizi görüyorum. İstanbul çok güzel bir şehir, burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Türkiye’de olmamı sağlayan Başakşehir Belediyesine ve başkanına çok teşekkür ederim” dedi.

“Başbakan Tayyip Erdoğan gibi İsrail askerlerine ‘One Minute’ dedim

Kamerası ile İstanbul boğazını, martıları ve tarihi güzellikleri çeken Ahed Tamimi, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Tamimi “Dağdaydık oyun oynuyorduk, tepeden İsrail askerlerinin ağabeyimi aldıklarını gördüm ve koşarak aşağı indim. Annem ve ağabeylerimle beraber İsrail askerlerinin üstüne korkmadan yürüdük. Zalim bir ülke, vatanımızı istila etmiş ve bizi korkutmaya çalışıyor. Ben ve arkadaşlarım İsrail askerlerinden korkmuyoruz. Ben penceremi açtığımda İsrail askerlerini görmek istemiyorum, İsrail´in bizim topraklarımızdan çıkmasını ve bütün dünyanın bunu boykot etmesini istiyorum, babamın hapisten çıkmasını istiyorum. Tayyip Erdoğan İsrail´e One Minute dedi, bende tüm İsrail askerlerine One Minute diyorum” dedi.

Tamimi bugün “Hanzala Cesaret Ödülü” nü alacak

Ahed Tamimi, “Filistin’de Çocuk Olmak” adlı resim sergisinin de açılışını da yapacak. Sergi öncesinde ise “Hanzala Cesaret Ödülü”nü Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın elinden alacak.

Ahed Tamimi ayrıca, Başakşehir’de “Daralan Vakitler Ülkesi Filistin” söyleşisine de katılacak. Filistin’in tarihi sürecinde dünü, bugünü ve yarınının masaya yatırılarak, tartışılacağı panele konuşmacı olarak; İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Gazeteci-Yazar Turan Kışlakçı, Gazze İslam Üniversitesi Temsilcisi Moin Naim, Televizyon programcısı Ümit Sönmez katılacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.